Квадрат функцияны? аны?тамасы.у=ax2+n ж?не у=a(x-m)2 функцияларына есептер шы?ару.


Сабақтың тақырыбы:Квадрат функцияның анықтамасы.у=ax2+n және у=a(x-m)2 функцияларына есептер шығару.
Мақсаты: Квадрат функцияның анықтамасы туралы алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге, берілген шешімдер бойынша формула құруға, берілген сандар жұптары функцияның төбесі болатындығын анықтауға уйрету.
Сабақтың түрі: білімін бекіту.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топқа болу, практикалық жаттығулар.
Көрнекілігі: слайд, карточкалар.
Пән аралық байланыс: тарих, геометрия.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
( Сабақ алдында оқушыларды төрт топқа бөліп алу.) Оқушылардың назарын аудару, түгендеу, психологиялық дайындық.
Рефлексия. Оқушылардың сабақтың басындағы көңіл-күйін қадағалау.
Берілген суреттердің ішінен сабақтың басындағы өз көңіл-күйіңді көрсететін суретті белгіле.

- Оқушылар, мен бүгін сабақты Вальтердің мынадай философиялық жұбағы арқылы бастағым келіп тұр: Өмірде ең тез, әрі ең жай, сонымен қатар ең көп, әрі ең аз, ең ұзақ, ең қысқа, ең қымбат және ең арзан бағаланатын не?)
( уақыт)
Сонымен, бізде 40 минут бар және осы қырық минут пайдалы, әрі білінбей өтуін қалаймын.
Бүгінгі сабақта біз кешегі өтілген «Квадрат функцияның анықтамасы.у=ax2+n және у=a(x-m)2 функцияларына есептер шығару» тақырыбына байланысты есептерді шығарамыз және осы есептерді шығаруда өткен сабақта алған білімдеріңіз көмектеседі деп ойлаймын.
І. Үй жұмысын тексеру.
Оқушылар, ХІХ ғасырда өмір сүрген француз жазушысы
Анатоль Франс білімді болу үшін, көңілді оқу керектігін байқаған.
« Алған біліміңді қорыту үшін, оны тәбетпен жұту керек», - деген ол.
Мен сіздерге осы жазушының ақылына сүйенулеріңізді сұраймын. Кеше алған білімдеріңізді бүгінгі сабақта үлкен қызығушылықпен қолданып есептерді тез әрі, дұрыс шығаруларыңызды қалаймын. Олай болса мына тапсырмаға жауап алайық.
Кластер (топтық жұмыс)


2)Карточкамен жұмыс




Жауаптары:
1.2. 3. -6 4.13.Оқулықпен жұмыс. №257 бет 263
Жауаптары:
4.Формулалар.Жауаптары:
5.Тест жұмысы
Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады?
А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1
2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер:
А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д)жіктеуге болмайды.
3.Суретте y=x2-4 функцияның графигі қандай алынады?
А) 4бірлік жоғары В) 4бірлік төмен С) 4бірлік оңға Д) 4бірлік солға
4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның
графигінен қалай алуға болады?
А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға
С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары
5. y=x2+3 және параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта:
А)0; 3 В) 3;0 С) 0;0 Д)0;-3
Жауаптары:
1.Д 2.А 3.В 4.В 5.А
Бағалау:
13-15 ұпай - «5» баға
10-12 ұпай- «4»баға
7-9 ұпай- «3» баға
6-төмен-бағаланбайды (жұмыстану керек)
Рефлексия. «Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»
Үйге тапсырма №259.
Бағалау парақшасы Аты-жөні_________________________
Үй тапсырмасы
1 ұпай Карточкамен
Жұмыс
2ұпай Оқулықпен
Жұмыс
3ұпай Формулалар
4ұпай Тест жұмысы
5ұпай Барлық ұпай саны
1тапсырма 2тапсырма 3тапсырма 4тапсырма 5тапсырма 5.Тест жұмысы
Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады?
А) 2х+3 В) х – х -7 С) х-19х Д) 3х-9х -1
2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер:
А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д)жіктеуге болмайды.
3.Суретте y=x-4 функцияның графигі қандай алынады?
А) 4бірлік жоғары В) 4бірлік төмен С) 4бірлік оңға Д) 4бірлік солға
4. y=(x+5)функцияның графигін y=x функцияның
графигінен қалай алуға болады?
А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға
С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары
5. y=x+3 және y=3x+3 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта:
А)0; 3 В) 3;0 С) 0;0 Д)0;-3
Карточкамен жұмыс (жеке жұмыс) 2ұпайФункция графигінің абцисса осімен қиылысуын табыңдар