Алгебра ж?не анализ бастамалары 10 сынып. Туындыны есептеу ережелері
Сабақтың тақырыбы. «Туындыны есептеу ережелері»Сабақтың мақсаты:1. Білімділік; оқушылардың дифференциялаудың негізгі формулаларын пайдаланып туынды таба білуге үйрету.2. Дамытушылық; берілген тапсырмалар арқылы оқушылардың ізденімпаздығын, ойлау қабілеттілігін арттыру, нақты шешім жасауға үйрету, өздеріне сенім арттыру.3. Тәрбиелік: пәнге қызығушылығын арттыру мақсатында оқушыларды кәсіпке бейімдеу, экономикалық сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту, қолдану сабағы.Әдіс - тәсілдері: «Білім биржасы» іскерлік ойын.Көрнекілік: Кесте, формулалар, лотерея билеттері, «факс» тапсырмалары, жинақ кітапшасы, банк қобдишасы, тиісті сома жазылған чек.Сабақтың барысы1. Ұйымдастыру2. Мұғалім - менеджер:Бүгінгі сабақты «Білім биржасы» деп аталатын іскерлік ойын түрінде өткіземіз. Оның себебі, қазіргі заман ағымына сай кәсіпкер, іскер адамдар, білімді мамандар қажет. Ал «Биржа»дегеніміз не? Қандай түрлерін білесіңдер? (қор биржасы, еңбек биржасы т. б.) «Биржа» дегеніміз белгілі бір тауар саудасымен, ақшамен жұмыс істейтін мекеме. Ендеше бүгінгі сабақта сендер өз білімдеріңнің деңгейіне сай өз есеп шоттарыңа қаржы, қор жинақтайсыңдар.3. Сабаққа психологиялық күн.Көздеріңді жұмыңдар, денелеріңді бос ұстаңдар, бүгінгі сабаққа өздеріңе жақсы тілек ойлаңдар.Мұғалім: Тілектерің қабыл болсын, көздеген мақсаттарыңа жетіңдер сендерге табыс тілеймін.4. Жарнама1.№17мектепте ашылған Коммерция Математикалық Банк сіздерге өз қызметін көрсетеді.(Жарнама компьютермен беріледі, алдын ала жазып қойылған.)2. Бұл банктің мақсаты; мол білім қорын жинақтау.3. Өз есеп шотыңыздағы қаржы көлемін молайтқыңыз келе ме? Ендеше өз біліміңізді көрсететін акцияны сатуға қатысыңыз.4. Ал, кімде кім “Депозит’’ашқысы келсе, біздің банктің қызметін пайдаланыңыз.“Депозит” дегеніміз Банк қорындағы сіздің салымыңыз, жылдық өсімі 20 пайыз.5. Сондай - ақ біз “Білім қорына” несие беремізКеліңіздер, Банк қызметін пайдаланыңыздар. үМұғалім; Ендеше бүгінгі сабақта Банк қызметін пайдаланамыз. Банк қызметкерлерімен таныстырайын.Менеджер - Банк қызметін басқарушы;Қаржыгер;5) Білім жан - жақтыБанк алғашқы жұмысын лотерея сатудан бастайды. Бірнеше оқушыға лотерея билеттері таратылады.І - деңгей; Лотерея тапсырмалары; 6 - 8 оқушыларға беріледі.Функциялардың туындыларынА) f(a)=x2+8x A) h(x)=3x - A) g(x)=x24Б) f(a)=2+3x2 Б) h(x)=x15 Б) g(x)=7x2+5В) f(x)=1/x+4 В) h(x)=Тригонометриялық теңдеуді шешіңіз.Sinx= /2 Cosx= /2 Tgx=ІІ деңгей тапсырмасы - акция сатылады.ІІІ деңгей тапсырмасы(хп)=nxn - 1 формуласын қорыту.6) Аукционға түсетін тапсырмалар.2 оқушы өз акциясын сатады. Сатып алушы сұрақтар беріп, білімін тексереді.А) Туындының тапсырмасы. Туынды табу амалы қалай аталады.?Б)(5х2) ’ -? ( ) ’ -?; ( ) ’ -?; ( ) ’ -?; (2 ) ’ -? (x - 5) ’ -?B) Sinx=1 Cosx=1 arccos(- )-?X=? tgx=1 arcsin(- /2)-?Күзет қызметкерінің бос тұрған орнына конкурс жариялаймыз.“Кім қыраға, кім алғыр?”F(x) X2 X3 1/x 3 5X хF/(x) 2X 3X2 - 1/x 0 5 ½ xДифференциалдық туынды табу.ІІІ деңгей тапсырмасы 4 - 5 оқушы7) Бірнеше оқушыларға “Факспен” тапсырмалар беріледі.1. Берілген нүктедегі туындының мәнін есепте.F(x)=x - 3 F(x)=x - F(x)=3x2 - 4/x2+1F’(9)-? F’( )-? F’(3)-?F/(x)=0 теңдеуін шешіңіздер.F(x)=x4 - 12x2 F(x)=2x4 - x8 F(x)=x3 - 12xТеңсіздіктерді шешіңіздер.F’(x)∅0 F’(x) π0 F’(x)∅0F(x)=x2+6x F(x) 2x3 - 3x2+7 F(x)=x2 - 5x8) Несие алғысы келетін оқушылар Банк қорынан несие тапсырмалары беріледі.”Есеп шығаруды үйрен” шығару жолдары көрсетілген. 10 есеп берілген өз біліміңді сына. Оған қоса оқушы өзі бірнеше есеп құрастыру қажет.9)”Депозит ашу” тақтада 10 есеп жазылған10) Соңында лотерея ойналады. Лотереяны көкпар суырады. 2 ұтыс бар.Операторлар есептерін тексеріп, олардың алған тиісті сомаларын қаржыгерге хабарлап отырады.Қорытынды; Қаржыгер әр оқушының есебіндегі қаржы мөлшерін шығарып тиісті сомада чек береді.Бағалар: “5”- қызыл чек“4”- жасыл чек“3”- сары чек