Саба?ты? та?ырыбы: ?дептілік т?рбие бастауы


Бастауыш сынып мұғалімі:Шайжан Сара Әбсатқызы
Сабақтың тақырыбы:Әдептілік тәрбие бастауы.
Мақсаты:Оқушыларды адмгершілікке,қарапайымдылыққа,кішіпейілділікке,сыпайылыққа өз халқының салт дәстүрін үйрене отырып,жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.
Әдістері:Пікірлесу,әңгімелесу,сұрақ жауап,ойындар.
Көрнекілігі:Тақтада конверттер, конверттердің ішінде аяқталмаған сөз тіркестері.
Сабақтың барысы:Оқушыларға мынадай сұрақтар қойылады:
1.Әдептілік деген не?
2 Әдепті бала қандай деп ойлайсың?
3 Әдепті бала болғың келе ме?
4 Әдепсіз бала қандай болады?
5 Әділсіз дегенді қалай түсінесің?
6.Әдептілікті бізге кім үйретеді?
Оқушыларды үш топқа бөліп алып топ басшыларын сайлаймыз.Олар өздеріне топ атын таңдайды.Әділқазы алқасын сайлаймыз.Сонымен адам бойында жақсы жаман қасиеттер болады екен.Бізге ақылдылықты,кішіпейілділікті,инабаттылық пен шыншылдықты үлкендер үйретеді.Олар біздің ата аналарымыз,ұстаздарымыз.Адам болатын жақсы қасиеттерді үйреніп жаман мінез,жаман әдеттерден аулақ болуы тиіс.
1-оқушы:
Сыйлап сәлем беремін,көршілерді көргенде,
Ізетпен бас иемін,үйге қонақ келгенде.
Әдепсіз деп сөкпесін,анама айтып өкпесін.
2 оқушы
Су құйдым да құмырамен қолына мен әкемнің,
Содан мен оған орамалын әпердім
Бақшаны суарып,келеді су алып
Самаурын қайнатып, үйде де, түзде де.
Қылығы өнеге,ұстазы,бізге де.
Кіші үлкенді сыйласа,кім үлкенді тыңдаса,
Сыйлы болмақ өзі де,үлкен болған кезінде
Қарсы ал ерте күн көзін
Төсегіңді жина өзің.
Асықпай іш тамақты,
Жалама аяқ табақты
Саусағыңды сормағын,
Салдыр салақ болмағын.
Салма ауызға инені,
Үзбе жұлып түймені.
Ашуланбай долданба
Жауап бергін ойланып.
Құр бекерге қылқима,
Болмашыға бұртима
Іштарлыққа жол берме
Мақсат қоймай алдыңа,
Қыдырып,құр қаңғыма
Сыйла үлкен кішіні
Сақта көше тәртібін
Бағдаршамның ал тілін
Әдет қыл бұл ісіңді.
«Жалғастыр»ойыны.
Не істеуге болмайды? деген жазуға назарларын аудару..Парақтағы жазуды оқып,оқушы ойланып, әрі қарай жалғастырып жазады.
Мысалы: Үлкендердің.... алдынан кесіп өтуге болмайды
Кішкене баланы ренжітуге болмайды.
Құстарды атуға болмайды.
Сабаққа кешігуге болмайды.
Сыныпта жүгіруге,айғайлауға болмайды.
Көрініс дайындау.
Әр топтан бірнеше оқушы өздерінше көрініс дайындайды.Оқушыларға дайындауға уақыт беріледі.
Құпия хаттарға жауап
Конверттегі құпия хаттарды оқушылар кезек кезек алып, дауыстап оқиды да,ойланыпү жауабын айтады.
Бірнші хат: Құрметті достар! Менің көршімнің бір баласы бар.Өзі өтірікші,көзбе көз өтірік айта қояды.Менімен күнде келіп ойнағысы келеді.
Мен онымен дос болып бірге ойнаймын ба,әлде?..
Екінші хат: Менің досым бар.Өзі мақатншақ.Ойнап жүргенде үй ішін айтып,нәрселерін,қызығын айтып,бөсіп мақтанады.
Бірақ ойынды жақсы ойнайды.Мен осы баламен дос бола бола берейін бе,айтыңдаршы?..
Үшінші хат:Достар,партада менімен бірге бір бала отырады.Үйінде ойнап ойнап,тапсырмасын орындамай,жазбай келеді.Мұғалім сабақ сұрағанда қысылады. Тапсырманы менің дәптерімнен көшіріп алады. Мен бермесем,сен жамансың дейді.Мен не істеуім керек?
Сұрақтарға жауап:(ауызша)
Мұғалім:үлкен кісімен қалай сөйлесу керек?
Қонақ келгенде баала не устеуі керек?
Қонаққа барғанда баала не істеуі керек?
Қонаққабарғанда бала өзін қалай ұстауы керек?
Мектепте сынып ішнде қалай жүруі керек?
Асханада,клубта, жалпы қоғамдық орындарда өзін қалай ұстауы керек?
Қорытындылау:Оқушылар бүгін біз әдептілік жайынд а білдік,әр адам өзін кез келген жерде тәртіпті ұстап, әдепіт дпе әдемі сөйлеу білуі керек. Әдепті адам жамандықты жақсылыққа баурап,өзінің ақылдығын таныта білуі қажет.