Саба? ?дептілік-?ліппесі (1 сынып)


«Қостанай қаласы № 18 мектеп –гимназиясы» ММ
бастауыш сынып мұғалімі - Кукеева Орынкуль Исмагуловна
Сабақтың тақырыбы; Әдептілік -әліппесі
Сабақтың мақсаты: оқушыларды әдептілікке, инабаттылыққа, сыпайы сөйлеуге үйрету.Тәрбиелігі: жаман мен жақсыны ажырата білуге, үлкенді сыйлап, кішіге қамқорлық жасауға, қарт адамды қадірлеу, ата - ананы ардақтауға тәрбиелеу.Қолданылатын әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, әңгімелесу, түсіндіру.Көрнекілігі: әдептілік туралы буклеттер, «Әдепті бала - арлы бала», «Үйрен жақсы әдептен, жирен жаман әдеттен» атты плакатқа жазылған сөздер.
Сабақтың барысы:
Кіріспе бөлімі
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар біздің бүгіңгі сабағымыз саяхат түрінде өтеді. Ал қайда саяхатқа шығатынымзды сабақ барысында өздерің табатын боласыңдар. Келістік пе? Саяхатқа немен шығамыз?
Аялдама «Сәлем сөздің анасы» Психологиялық дайындық.Үлкенге де сіз,Кішіге де сіз,Қонақтарды құрметтеп,Сәлеметсізбе деп амандасып аламыз
Аялдама «Кішіпейілділік –кісіліктің белгісі».
Үй тапсырмасын тексеру
«Серпінді доп» әдісі арқылы тексеру. Балалар допты бір-біріне лақтыру арқылы үй жұмысын қайталап шығады.
Негізгі бөлім
Аялдама «Өнерлі бала сүйкімді»
Бейне жазба арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап алайық. Бейнежазбадан соң оқушылар өз ойларын айтады. Сабақтың тақырыбын анықтайды
Балалар айта алмай қалса сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.
Бейне жазба не туралы?
-Балалар не істеді?- Дастарған басына қол жумай отырған балаларды қандай бала деуге болады?
-Дұрыс
- Сонымен біз қай елге саяхатқа бара жатырмыз?
-Әдептілік еліне.
-Дұрыс
Әдептілік дегеніміз не?
Оқуға дайындық
№7(5)
құлып
дүкен
сөмке
шелек
сағыз
көрік
экран
билет
акула
банка №8(5)
өрнек
әйнек
қарын
оқыту
бөлке
жуғыш
терек
рақым
құлақ
мысық №9(5)
ертек
бүгін
қайың
ақпан
қарға
бауыр
түлкі
тайыз
арзан
қасық №10(5)
пенал
тоқта
сағат
уақыт
қалам
ондық
бидай
зауыт
қазақ
сурет №11(5)
аймақ
сүзбе
текше
сауыт
шаршы
сызық
диван
жиһаз
сырға
қағаз №7(5)
құлып
дүкен
сөмке
шелек
сағыз
көрік
экран
билет
акула
банка
Би
Бие
Биші
Әдепті
Мейірім
Кішіпейіл
Бауырмал
Инабаттылық
Аялдама «Біз әдепті баламыз» Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқып беремін
Балалар не білдіңдер? Өлеңде ата қандай ақыл айтты.
Ал кім маған өз атасы туралы айтып бере алады.
Ә. Асылбеков (1. 5 1938 ж. т., Жамбыл обл. Талас ауданына қарасты Үшарал а.)- ақын. Абай атындағы Алматы мемлекеттік педогогикалық университетінің тарих - филология факультетін бітірген. Мектепте мұғалім, облыстық газетте, республикалық қазақ радиосында әдеби қызметкер, ҚР Министрлер Кеңесінің Баспа, полиграфия және кітап саудасы істері жөніндегі мемлекеттік комитетінде, "Жазушы" және "Жалын" баспаларында редактор жұмысын атқарады. Сондай - ақ Қазақстан Жазушылар одағындағы көркем әдебиетті насихаттау бюросында, Қазақстан Жазушылар одағының Жамбыл облыстық бөлімшесінде, Республикалық "Әділет", "Мәдениет","Заң" газеттерінде қызмет атқарған. Қазір "Көзқарас" және "Заңгер" журналында жауапты қызметкер. 1955 ж. республикалық газет - журналда "Бейбітшілік бақшасы", "Жауды аяған жаралы" атты өлеңдері жарияланды. Балаларға арналған алғашқы өлеңдер жинағы 1961 ж. жарық көрді. 4. Өлеңді мәнерлеп оқу. - Өлеңде кездескен қиын сөздердің мағынасын түсіндіру.
Аялдама «Би билейік бәріміз» Сергіту сәті
- Балалар, әдеміі билей білу де әдептілікке жатады екен. Олай болса«Қаражорға биін» билеп көрелік
Дәптермен жұмыс
Дәптерлеріңді ашып бүгінгі күнді жазып алыңдар.
Көркем жазу. (Балалар дәптерлерін ашып күнді және көркем жазуды жазып алады.)
Өлеңнен атаның ақыл сөздерін теріп жазайық
Өлеңнен атаның ақыл сөздерін тауып бір-бірден шығып тақтаға жазады.
Аялдама «Сиқырлы сөздер» Жұптық жұмыс- Апаң сенің базарданАлма сатып әкелді.Ең үлкенін жақсысынСаған таңдап әперді.- Не деп барып, жеу керек? (Рақмет)- Балалар жүр көшедеЕстіледі шу, айқай.Сен де шықтың көршіңдіҚағып кеттің байқамай.- Мұндайда не деу керек? (Кешіріңіз)- Әжең сенің түскі асқаҚант - кәмпитті салды мол.Жұрттан бұрын ыдысқаӨз бетіңше салдың қол.- Жөн еді не айтқаның? (Рұқсат)- Қош алып келген қонақтыҚарсы алдық біздер күлімдеп.Тілменен егер жеткізсек- Не деген сөзді айтар едік? (Қош келдіңіз)- Сабақ бітті, үйге қайттың
Қоштасарда апайға
Ұмыттың сен не деуді(Сау болыңыз)
Үй артында қоқысты,Жатқан көптен үйіліп.Тазалайды қарт кісі,Белі зорға иіліп. (көмектесейін)Не дегенің жөн еді?
Сурет бойынша әңгіме құрастыр
Қорытынды бөлім
Аялдама «Көп біл аз сөйле»
Әдепті, әдепсіз сөздеріне Венн диаграммасын құру.
Үйге тапсырма: өлеңді мәнерлеп оқыңдар, 45 жаттығу, 3 шумағын көшіріп жазасыңдар