8 СЫНЫП ХИМИЯ П?НІ.Оттекті? аллотропиясы. Озон ж?не жерді? озон ?абатыны? Жердегі тіршілік ?шін ма?ызы.
Күні: _____ _________ ж Сыныбы: « 8 »
Сабақтың тақырыбы: Оттектің аллотропиясы. Озон және жердің озон қабатының Жердегі тіршілік үшін маңызы.
Мақсаты: Оттек аллотропиясы, озон қабатының тіршілік үшін маңызы туралы білімді меңгерту.
Міндеті:
1. Озон оттек аллотропиясы және заттардың жануын химиялық реакциялар арқылы жазып білу үшін жағдай жарату ;
2.Оттек аллотропиясы озонның тіршілік үшін маңызын білу арқылы қызығушылықтарын арттыру;
3.Топпен жұмыс жасауда тақырыпты бірлесіп меңгеру.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс- тәсілдері: Топтастыру
ЖИГСО
Сұрақ-жауап
Венн диаграммасы
Бірігіп сурет салу
Кластермен жұмыс
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: ИТ, маркер топтамасы, А4 қағаз, стикер топтамасы.
Күтілетін нәтиже:
1. Химиялық формулалар арқылы химиялық реакция теңдеулерімен қасиеттерін жазып біледі;
2. Оттек аллотропиясы озонның адам тіршілігі үшін маңызын біледі;
3. Топпен жұмыс жасауда білімді бірлесе меңгеруге дағдыланады.
Сабақ жоспары
Кезең Сабақ бөлімдері Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс- әрекеті Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім
4 мин Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық 1.Оқушылардың көңіл-күйін сұрау
2. Таратылған стикер түстері бойынша топқа бөлу:
1-топ. Қызыл түс
2-топ. Жасыл түс
3-топ. Көк түс
4-топ. Сары түс
Түстердің бірігіп 1, 2, 3, 4 - топтарға отыратындарын айтамын Мұғалімнің сұрағына жауап қайтарады
Таратылған стикер түстері бірігіп топтарға отырады Сұрақ- жауап
Топқа бөлу
Түсіну
10 мин Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту 1.Озон қабатының суретін таратып беремін.
2.Жерді күн сәулесінен қорғайтын атмосфералық қабат туралы не білесіңдер?
3. Оттек пен озон қабатының ұқсастықтары мен айырмашылықтары? 1.Топ оқушылары бірлесе жұмыс жасайды
2.Жеке жұмысты А4 қағазға жасайды. Жазғандарын бір- бірімен салыстырып А1 қағазға біріктіріп жазады. 2.Сұрақ- жауап
(Жеке жұмыс
Кластермен жұмыс)
3.Венн диаграммасы
Қолдану
5 мин Жаңа сабақ
1.қызығушылығын ояту
2. ой қозғау
3. мағынаны ажырату
Мақсат қою Мәтінді оқушыларға таратып беремін.
Мәтінде не туралы айтылған?
1. Озон қабатында оттектің озонды түзуін қалай суреттер едіңіздер және оның сіздер үшін маңызы?
А4 қағазға сұрақтарға жауаптарды жазады. Бір –бірімен салыстырады. Түсінуде жазған А1 қағазға ақпараттарды қосып жазады.
Топ оқушылары бірігіп сурет салады Сұрақ- жауап
Жеке және топпен
Кластермен жұмыс
Бірігіп сурет салу
Талдау
10 мин Жаңа сабақты бекіту 1.Жаңбыр жауғаннан кейінгі ауада пайда болған иістің түзілуінің реакция теңдеуі?
2. Пайда болған иістің жойылуының реакция теңдеуін қалай жазар едіңіз? А4 қағазға сұрақтарға жауаптарды жазады. Бір –бірімен салыстырады. Түсінуде, қолдануда жазған А1 қағазға ақпараттарды қосып жазады.
Жеке және топпен
Кластермен жұмыс
Жинақтау
10 мин Қорыту 1.Оттек элементінің және озонның молекуласының құрылсын , кристалл тор үлгісін жасау. Берілген құралдар арқылы топ оқушылары үлгілерді жасайды. Түсінуде, қолдануда,талдауда жазған А1 қағазға ақпараттарды қосып жазады (Кристалл торлар) Кластермен жұмыс
Бағалау
6 мин 1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы
2.Өзара бағалау Оттек аллотропиясының сіздер үшін маңызды қасиеттері? Сіздер үшін озон қабаты маңызды ма? Түсінуде, қолдануда,талдауда,жинақтауда жазған А1 қағазға ақпараттарды қосып жазады Кластермен жұмыс