?з білімін жетілдіру жоспары
Мұғалімнің
өз білімін көтеру жоспары
Өз білімін көтеру тақырыбы:
Информатика пәнін оқытуда оқушылардың ойлау қабілеттерін
дамыта отырып,олардың ақпараттық - коммуникациялық
технологиялардың элементтерін пайдаланып өз беттерінше ізденуін, есептерді сауатты әрі дұрыс шығара білу дағдыларын қалыптастыру.
Мақсаты:
- Оқыту мен тәрбиелеудің әдістерін жетілдіру мақсатында
жалпы педагогикалық және психологиялық білімді оқып үйрену
- Жаңа технология элементтерін пайдаланып, оқушылардың өз беттерінше есептер шығаруына ықпал жасау
- Оқушылардың функциональдық сауаттылығын қалыптастыру
Шығармашылық жұмыстың тақырыбы:
Дербес компьютердің жұмыс істеу тиімділігін арттыру үшін қызметтік программаларды қолдана білу, оқушылардың компьютерлік сауаттылығын жақсарту.
Жоспары:
Жалпы мектепшілік тақырыппен танысу.
«Ізденушіліктен шығармашылыққа бет бұру».
Жыл бойы газет-журнал басылымдарымен танысу.
Іс-тәжірибе жинақтау.
Курс, семинарға бару.
Ашық сабақ, баяндама жасау.
Тід заңын тансытыру
Мұғалімнің аты-жөні: Оналбаева Маряим Есеновна
Білімі: жоғары
Қашан, қай оқу орнын бітірді: 2002-206 жж. Ақтөбе мемлекеттік
педагогикалық институты.
Физика және информатика
мамандығы бойынша.
Еңбек өтілі: 10 жыл
Осы мекемеде: 2 ай
Біліктілік санаты, мерзімі
бұйрық нөмірі: біліктілігі жоғары деңгейдегі
ІІ санатты 251кб
Р/с Іс-шараларМақсатыРесурстарМерзіміКүтілетін нәтижеМониторинг, нәтижесіІ. Психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті дамыту1
«Қазақстан – 2030» стратегиялық даму бағдарламасыЕлбасының
жыл сайынғы жолдауларын басшылыққа алуЕлбасы жолдауы
2016-2017 оқу жылыЕлбасы жолдауы лданады
2 Нормативтік құжаттармен танысу ҚР заңнамаларымен, қаулы –қарарларыментанысуБұқаралық ақпарат көздері2016-2017 оқу жылыҚұжаттармен жұмыс жасаймын, оқимын, танысамын.
3 2016-2017 оқу жылында Қазақстан Республикасының жалпы орта білім беретін ұйымдарында ғылым негіздерін оқытудың ерекшеліктері туралыӘдістемелік нұсқау хатпен танысуОқыту мен оқу үрдісінде басшылыққа алуӘдістемелік нұсқау хат
қыркүйекБағдарлама ерекшеліктерімен танысамын, оқыту мен оқу үрдісінде басшылыққа аламынОрта мерзімді жоспарда
түсінік хат
4 Қалалық, облыстық оқыту семинарлары мен конференцияларға қатысуБілім беру саласындағы жаңалықтармен танысу, тәжірибе алмасуХабарламалар2016-2017 оқу жылындаКәсіби даму, әріптестермен тәжірибе алмасамын, кәсіби қоғамдастықта боламынСеминарларға қатысу5 «Информатика» республикалық әдістемелік журналын оқу, тәжірибе алмасуТәжірибе алмасу, өз тәжірибемді тарату«Информатика» республикалық әдістемелік журналы, 2017 жыл,
қаңтар- сәуірТәжірибе алмасамын, кәсіби тұрғыда дамимын. Әдістемелік журнал
6 Облыстық, республикалық басылымдарға сабақтарымды жариялау, әріптестермен тәжірибе алмасуТәжірибе алмасу, өз тәжірибемді тарату«Ұстаз» газеті 2017 жыл Ақпан-наурызТәжірибемдітаратамын, тәжірибемді жинақтаймын«Ұстаз» газетіСайтқа өз ашық сабағымды жіберуІІ. Қарым-қатынастық құзыреттілігін дамыту1 Әдістемелік бірлестіктің отырысына қатысуНұсқаулықпен танысып, талқылаОқу-әдістемелік құралдар2016жыл қыркүйекНұсқаулықпен танысып, талқыланадыӘБ бірлестік отырыс2 Сабақтарға қатынасу, тәжірибе алмасуӨзара түсіністік пен өзара қарым- қатынас орнату Сабақты бақылау карталары, дискрипторлар өлшеміҚыркүйек- мамырБірлесіп жұмыс жасаймын, түсінісемін,сыйласамын. Басқа пән сабақтарына өзара сабаққа қатысу3 Информатика пәні мұғалімдерімен кәсіби байланыс орнатуИнформатика пәні бойынша тәжірибе алмасу, қарым- қатынас орнату АКТ Жыл бойы
Қарым- қатынас мәдениеті қалыптасады;
Сенімділік пен ынтымақтастық орнайдыӨзара сабаққа қатысу дәптері4 Пікірталас жүргізетін орта қалыптастыру (оқушылармен және мұғалімдермен, ата- аналармен) Әріптестермен, ата- аналармен, оқушылармен қарым- қатынас ортасын құру оқушылар, әріптестер,
ата-аналар2016-2017 оқу жылыТұлғалық қасиеттер қалыптасады; жылы қарым- қатынас орнатамын. Анкета
5 Мектепішілік және «Ізденіс» желілік байланыс тобымен, басқа мектептердегі әріптестермен желілік байланыс орнату Әріптестердің еркін қарым- қатынас орнау мүмкіндігін қалыптастыру, тәжірибе алмасу, кәсіби дамуға жол ашу. Сұхбаттар, электронды почта, мобильді телефондарЖыл бойы
Қарым- қатынас мәдениеті қалыптасады;
Сенімділік пен ынтымақтастық орнайдыЭлектрондық почта
6 Фокус топ мүшелері арасында сабақ өткізу барысында қарым- қатынас құзіреттілігін қалыптастыруОқып- үйрену кезіндегі жылы қарым- қатынасты қалыптастыруКәсіби әңгімелер, Жыл бойы
Қарым- қатынас мәдениеті қалыптасады;
Сенімділік пен ынтымақтастық орнайды
ІІІ. Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану құзыреттілігін дамыту1 Сабаққа дайындалуда компьютерді сауатты қолдана білу(MS Office Word, Power Point, MS Office Excel бағдарламасын, интернет т.б.қолдану
MS Office Word, Power Point, MS Office Excel бағдарламасын,интернет т.б.
Бағдарламасын еркін, шапшаңдық деңгейде пайдалана білу, уақыт үнемдеу, материалдарды сақтауКомпьютер, оқулықтар, электрондық оқулықтар, слайд, интерактивті тақта нұсқаулықтар т.б. үнеміMS Office Word,Power Point, MS Office Excelбағдарламасын,интернет т.б.
бағдарламасын еркін, шапшаңдық деңгейде пайдалана білемін, уақыт үнемдей аламынКүнделікті сабақта қолдану2
Сабаққа қатысты таныстырылымдар дайындауды меңгеру(Power Point және т.б бағдарлама қолдану)
Сабаққа қатысты таныстырылымдар мен ресурстар дайындай білу, кәсіби дамуды жетілдіруКомпьютер, интерактивті тақтаОқу жылы ішінде Power Point бағдарламасын қолдануды меңгеремін, кәсіби даму боладыКүнделікті сабақта қолдану3 «Интернет» жаһандық желісін қолдану
Сабаққа дайындықта интернетті белсенді қолдана отырып, қызықты тапсырмалар мен тестік тапсырмалар беру арқылы оқушылардың білім деңгейлерін жетілдіруИнтернет желісі Оқу жылы ішінде сабақта және сабақтан тыс кезеңдесабақта интернет желісінен ізденуге бағытталған тапсырмаларды орындайды Интернет желісі арқылы күнделікті сабақта қызықты тапсырмалар қолдану4 Қарым- қатынастаэлектронды пошта (e-mail), Skype, Agent, т.б) бағдарламаларын қолдануӘріптестермен, оқушылармен қарым- қатынаста пайдалана білу, кәсіби дамуды жетілдіруКомпьютер Оқу жылы ішінде Электронды пошта (e-mail), Skype, Agent, т.б) бағдарламаларын қолдануды меңгеремінЭлектрондық почта
5 Сабақта мультимедияны қолдану (фото, аудио, слайд) файлдарды қолдануСабақта мультимедияны жүйелі және тұрақты қолдануКомпьютер, интерактивті тақтаОқу жылы ішінде Сабақта мультимедияны жүйелі және тұрақты қолданамынКүнделікті сабақта қолдану6 Электрондық оқулық
Сабақ барысында оқушылардың электронды оқулығы арқылы білімін толықтыру мақсатында қолдану. компьютер, интерактивті тақтаОқу жылы ішінде Сабақта оқулықты қолданады. Күнделікті сабақта электрондық оқулықты қолдануIV. Сабақ барысын басқарудағы құзыреттілікті дамыту1 Сабақты орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау, жоспарға сай өткізуТиімді, нақты түрде жоспарлау арқылы тәжірибені байыту
Нұсқаулық, оқушыларға арналған оқулықтарСабақтаЖоспарлауды меңгеремін және тәжірибеме енгіземінКүнделікті сабақта қолдану2 Оқыту мен оқу үдерісіне қолданатын әдіс- тәсілдерді оқып үйренуОқыту мен оқу үдерісіне өзгеріс енгізу, тиімді білім беру «Сын тұрғысынан ойлау білім үрдісінде» оқу- әдістемелік нұсқау; нұсқаулықСабақтан тыс уақыттаОқыту мен оқу үдерісіне қолданатын әдіс- тәсілдерді оқып үйренемін
3 Оқытудың жеті модулін ықпалдастыра қолдануды үйрену Оқытудың жеті модулін ықпалдастыра қолдану арқылы, оқушы білімін жетілдіру Мұғалімдерге арналған оқулықСабақ үстіндеОқытудың жеті модулін ықпалдастыра қолданып сабақ өткізу ОМЖ, ҚМЖ-ны қолдану
4 Сабақ барысында оқушының жұптасу, топтасу арқылы нәтижелі жұмыс істеуін ұйымдастыру Жұптық, топтық жұмыстардың мүмкіндіктерін тиімді пайдалану АКТ, маркер, А3, компьютер, стикер т.б.
Сабақ үстіндеЖұппен, топпен жұмыс істеу арқылы белсенділігі артады Күнделікті сабақта слайд т.б.қолдануV. Оқу үдерісін бағалау мен талдау құзыреттілігін дамыту1 Әріптестерімнің және өзімнің жұмыс әрекетімді бағалауОқу үдерісін дамытуСабақ кезеңдері, кәсіби әңгімелер, видео жазбаларОқу жылындаТалдау арқылы әріптестерімнің және өзімнің жұмыс әрекетімді бағалай білуді меңгеремін
2 Оқу үдерісіндегі жетістіктер мен кемшіліктерді анықтауЖүргізілген жұмыстарыма талдау жасау мақсатында сыни ойлана отырып, пікір білдіруСабақ кезеңдері, кәсіби әңгімелер, видео жазбаларОқу жылындаСыни ойлана білу, қорытынды жасай білу, әділ, нақты пікір айтуды меңгеру
3 Оқудағы кемшіліктердің себептерін анықтау және жою жолдарын жоспарлауӨз білімімді жетілдіре түсуКәсіби әңгімелер, тәжірибе алмасуларОқу жылындаОқудағы кемшіліктердің себептерін анықтап, оны жоюдың жолдарын жоспарлауды меңгеремінКүнделікті сабақта қолдану4 Дарынды оқушылармен жұмыс жүргізу
Дарынды оқушыларды деңгейіне қарай анықтай отырып, білім дағдыларын жетілдіру Жоспар, интернеткітапхана, мұрағат материалдары, мұражайға бару Оқу жылындаҚалалық, облыстық олимпиадаларға қатысады Мектепішілік және қалалық олимпиадаларға қатысу.
1.Методикалық, әдістемелік шеберлікті арттыру
№ Нені оқып үйрену керек?
тақырыбы Пайдаланылған әдебиеттер
1 Курс, семинарға бару 2 «12 жылдық білім жүйесіне көшудің өзіндік ерекшелігі» «12 жылдық Білім» журналы
3 Семинар – конференцияға қатысу 4 «Ерекше қабілетті балалармен жұмыс істеу» 5 «Тиімді жоспар – нәтижелі сабақ» «Қазақстан мектебі журналы»
6 «Сіздің адам тани білу мүмкіндігіңіз қандай?» тест «Білімдегі жаңалықтар» журналы
7 «Балалардың есте сақтау, даму деңгейін анықтау жолдары» «Мектептегі кітапхана» журналы
2.Саяси-идеялық білімді көтеру
№ Нені оқып үйрену керек?
тақырыбы Пайдаланылған әдебиеттер
1 «Туған тіл - тұғырың» Алматы ұстазы
2 ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына жолдауы «Егемен Қазақстан» газеті
3 «Білім туралы ҚР Заңы» ҚР Білім туралы Заңнама
4 «Бейбітшілік тірегі» Н.Назарбаевтың кітабы
5 ҚР Білім туралы тұжырымдамасымен танысу Республикалық ғылыми-әдістемелік журнал
6 «Негізгі заң актілері» ҚР Тілдер туралы негізгі заң актілері
7 ҚР Білім беруді дамытудың 2016-2017 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы «Егемен Қазақстан» газеті
3.Педагогикалық-психология мәселелерін оқып үйрену
№ Нені оқып үйрену керек?
тақырыбы Пайдаланылған әдебиеттер
1 «Оқушыны психологиялық-педогогикалық зерттеудің ұстанымдарымен әдістері» «Мектептегі психологиялық диагностика»
2 Логикалық ойлау элементтерін дамыту диагностикасы Рогов Е.И «Психологиялық үстел кітабы»
3 Баланың эмоционалдық ерік-жігерін зерттеу Славина Л.С. «Педагогика және психология»
4 Баланың жеке тұлғасын зерттеу Мерлин В.С. «Жеке тұлғаның психологиясы» туралы мақала
5 Мінез-құлықты зерттеудің әдістемесі Жабицкая Л.Г. «Мұғалімге арналған психодиагностика»
6 Оқушылар зейінін зерттеу әдістемесі «Мектеп психологиясының жұмыс кітабы»
7 Дарынды балаларды анықтау және зерттеу Жексенбаева У.Б. «Дарынды балалармен жұмыс» Монография
4.Өз пәні бойынша білімін тереңдету
№ Нені оқып үйрену керек?
тақырыбы Пайдаланылған әдебиеттер
1
ДК сервистік программаларының қызметі Интернет
2 Интернет қауіпсіздігі Интернет
3
Паскаль программалау ортасы Б.Қ.Нақысбеков,
Г.З. Халықова.
Паскаль тілінің негідері.
Фаронов В. В. «Основы Turbo Pascal 6.0»
4 Мәліметтер қорын құру (MS Acesse, Delphi программалар көмегімен) Культин Н.Б. Delphi в задачах и примерах
5 Электронды журналды қолдануда программалау ортасын меңгеру Интернетті пайдалану Kundelik.kz, Bilimal.kz
5.Күнделік басылымдар туралы мәлімет
№ Нені оқып үйрену керек?
тақырыбы Пайдаланылған әдебиеттер
1 «Білім сапасы басты міндет» «Әдіскер мұғалім» журналы
2 Н.Ә.Назарбаев Қазақстан 2030 стратегиялық саясат «Республика ұстаздары» газеті
3 «Мемлекеттік тіл заң жүзінде» «Ана тілі» газеті
4 «Туған жерім -Қазақстан» «Ұлан газеті»
5 «Оқушының қабілетін анықтауда ойын элементтерін пайдалану» 6 «Ұрпақ тәрбиесі – баршамызға ортақ» «45 минут» журналы