Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими
Урок з природознавства
1 клас
Науменко Н.М.Тема. Які рослини називають лікарськими
Мета: поглибити знання учнів про лікарські, цілющі властивості різних рослин, вчити розпізнавати найпоширеніші лікарські рослини; закріпити знання про будову рослини; вчити працювати з текстом та характеризувати за планом окремі види лікарських рослин; розвивати навички роботи в групі, пам'ять, мовлення та мислення; виховувати почуття вдячності природі за її цілющі властивості, бажання застосовувати лікарські рослини.
Задачі уроку: стимулювати пізнавальну активність школярів; створювати проблемну ситуацію; вчити виділяти головне та використовувати особистий життєвий досвід; організувати групові, парні та колективні форми роботи; формувати ціннісні орієнтації.
Обладнання: демонстраційний матеріал: мультимедійна презентація «Лікарські рослини», саморобна абетка «Лікарські рослини»; роздавальний матеріал: тексти для роботи в групах, кольорові олівці, конверти із завданнями; гроно калини, склянка протертої калини з цукром,джем із малини, порічок, чорної смородини, мед; сушені квіти липи, м’яти, меліси, чебрецю, лаванди, плоди шипшини та калини, чаї з м’яти, липи в заварювальних чайниках, настій шипшини, одноразові стакани (на 4 групи), серветки; виставка книг про лікарські рослини; м’яч; казкові герої: бабуся Медуниця, Лісовичок, Щиглик, Ведмідь, Зайчик; подушечки з травами, кошик; запис української народної пісні « Ой є в лісі калина»; іграшкове сонечко, квітка, дерево, кущ, грибок.
Тип уроку : комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя.
Дзвінко пролунав дзвінок,
Нам пора всім на урок.
Діти всі у нас на місці -
Завітаємо у ліс ми !
( Урок починається у колі ).
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Я знаю шість назв…»
Учні утворюють коло. Учитель стоїть перший у колі. Кидає м’яч і промовляє: «Я знаю шість назв дерев». Потім називає ім’я будь-якої дитини в колі. Від неї за порядком діти називають дерева. Коли шість дерев буде названо, ведучий повторює свої слова, але з новим завданням: «Я знаю шість квітів, (кущів, грибів), залежить від кількості команд ( кожна частина дітей – це майбутня група), і називає ім’я дитини, на якій зупинився».
- Діти, яким словом можна об’єднати дерева, кущі, квіти та гриби?
- А рослини відносяться до якої природи?
( Діти розташовуються по групах за партами ).
Хвилинка синоптика
( Учитель читає віршик, показуючи предмети).
Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра!
( М. Познанська )
- Кому сьогодні вранці, коли ви йшли до школи, посміхалось сонце?
- Чи дощик намочив вас?
- А коли можна буде знайти квіти в природі ?
- Що ви можете побажати одне одному на сьогоднішній день?
ІІІ. Входження в тему
Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми завітаємо до бабусі Медуниці.
Слайд 1 ( Малюнок лісу )
( Інсценізація )
Стоїть на краю лісу під старою липою хатинка. Стежки до хатинки ніколи не заростають травою, бо з ранку до вечора ідуть до старенької відвідувачі.
—Бабусю, бабусю, допоможи! — це прилетів Щиглик. — Застудив я горлечко холодною водицею, не можу співати.
—Не хвилюйся, пташечко, дам тобі ромашечку, — сказала Медуниця і пішла заварювати цілющий чай.
—Ой, бабусю, відчини і мерщій допоможи! - знову стукіт у двері. Це Ведмідь причвалав. Він ягід немитих об’ївся, і в нього живіт розболівся.
—На, Ведмедику, попий, це — цілющий звіробій.
Он зайчисько вже стрибає і на лапку щось кульгає.
—Рятуй, бабусенько рятуй! Поранив я лапку, кров тече.
—Не біда, — каже Медуниця, — подорожник цей візьми і до ранки приклади.
Навіть сам Лісовичок приходить сюди за порадами.
—Ви, бабусю, чарівниця, — каже він.
Посміхається старенька.
—Я знаю і люблю природу. Вона — справжня зелена аптека. (Т. Марінюк)
1. Чим бабуся Медуниця лікувала хворих тварин?
2. Хто із вас теж приймав ліки природи?
3. А ви добре знаєте рослини, що ростуть навколо нас?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
- А як ви вважаєте, якою буде тема сьогоднішнього уроку?
- Про що на уроці ми дізнаємось?
- Як можна в житті використати лікарські рослини?
Слайд 2 ( Тема уроку )
- Сьогодні ми збагатимо свої знання про наших зелених сусідів.
V. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Розповідь учителя
Дуже давно люди почали помічати лікарські властивості деяких рослин. . У народній медицині тільки в Україні використовуються понад 200 лікарських рослин.
(Саморобна абетка « Лікарські рослини » на бокових дошках.)
Подивіться, будь ласка, на « Лікарську абетку », яку ви зробили своїми руками. Дуже багато рослин є в Україні.
- В чому є їх цілющі властивості?
- в корені ( );
- в стовбурі ( );
- в листочках ( );
- в квітах ( );
- в плодах ( ).
Робота в парах
- Прочитайте у підручнику та дізнайтесь, які рослини називають лікарськими.
- Розгляньте малюнки на с. 74-75 підручника.
- Які рослини ви впізнали?
- Для лікування яких недуг використовують ромашку? Про це ми дізнаємось, прочитав вірш М. Познанської « Ромашка » технікою « Читай зі мною ».
Слайд 3
Фізкультхвилинка( проводять бабуся Медуниця та Лісовичок ).
Цвіт із липи ми зривали,І ніколи не хворіли.
У торбиночку складали, Раз здорові всі малята,
А зимою чай варили То почнемо присідати.
Слово вчителя
А чи знаєте ви людей, що знаються на рослинних ліках? Їх називають фітотерапевтами. Перевага трав над хімічними препаратами в тому, що вони добре лікують і не шкодять організму.
Отож, вирушаємо у Зелену Аптеку бабусі Медуниці.
Робота в групах
- Відгадайте, яку лікарську рослину приготувала нам бабуся.
(Учитель зачитує учням загадки про лікарські рослини. Учні відгадують.)
За хатою, у садочку, у зеленому віночку
та в червоних намистах стала пава молода.
І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти:
За намисто кожен смик, та й укине на язик. (Калина)
- А тепер перевіримо, чи правильно ви відгадали. Чайничок відкриваю я , а ви достаєте відгадку.
(Далі група 1 отримує картку із текстом про цілющі властивості калини, гроно калини, тарілочку з перетертою із цукром калиною, одноразові ложечки).
Калина звичайна росте в лісах, при берегах річок України.
Це гіллястий кущ.
Для лікарських потреб заготовляють кору, плоди, квіти.
Квітки білі, плоди червоні. На смак гіркувата, а коли вдарять морози стає солодкуватою.
5.Калина багата на різні вітаміни, лікує багато хвороб. Ягоди їдять при кашлі, застудах. Лікує печінку. Кора калини також має лікувальні властивості.
Рясно в липні зацвітає,
Дуже гарний запах має,
Цвітом від хвороб лікує,
Щедро медом нас частує. ( Липа ).
(Група 2 отримує картку із текстом про лікування липою, засушений цвіт липи, липовий чай у заварювальному чайнику, одноразові стаканчики).
Липа виростає в лісах та степах України.
Дерево досягає висоти 30 метрів.
Для лікарських потреб використовують бруньки, суцвіття та листя липи.
Липові квітки світло – жовтого кольору, відчувається чудовий аромат. Мед кращий – липовий.
Чай із квітів липи п’ють при застуді. Відваром липи полощуть горло при ангіні. Листя і бруньки лікують опіки, рани.
Стережуть колючки їй
цвіт весняний запашний,
а осінньої години –
червонясті намистини. ( Шипшина ).
(Група 3 отримує картку із текстом про лікарські властивості шипшини, пакет із плодами, глечик із настоєм шипшини, одноразові стакани).
Шипшина росте в лісах та степах України.
Це кущ заввишки 2 метри.
Використовують лікувальні плоди шипшини, корінь, квіти та листя.
Квітки біло – рожевого кольору, запаху – троянди.
Плоди шипшини багаті на вітаміни. Корисно дітям пити відвар і компот із них. Лікує шлунок, печінку.
Дуже скромна і тендітна,
серед квітів непримітна.
Та якщо в руці пом’яти, то умить впізнаєш... (м’яту.)
(Група 4 отримує картку із тестом про лікарські властивості м ‘яти, засушену рослину, чай із м’яти в заварювальному чайнику, одноразові стаканчики).
М’ята росте в степах та лісах України.
Трав’яниста рослина висотою 30 – 55 см.
Для виготовлення ліків використовують сухе листя трави.
Листки зелені, квіти червоно – фіолетові. Має різкий тонкий аромат та приємний смак.
5. М’ятний чай п’ють із давніх часів. Він заспокоює, викликає апетит, зміцнює серце.
- Ви правильно назвали всі рослини, приготовлені бабусею. А тепер вам треба розказати ( за планом ).
Слайд 4 ( План )
- Відповіді на ці питання ви знайдете під чайничками. Викладіть їх за планом, поки крапає лісовий годинничок. ….
- Перевіряємо.(Діти в групах зачитують відповіді ).
Слайд 5 ( Калина )
Слайд 6 ( М’ята )
Слайд 7 ( Шипшина )
Слайд 8 ( Липа )
(Далі групи презентують свої роботи. Учні розповідають про лікарську рослину за планом).
1.Де росте лікарська рослина?
2.Це дерево, кущ чи трав’яниста рослина?
3.Яка частина рослини є лікувальною?
4. Який колір, запах, смак має?
5. Які цілющі властивості має рослина?
Дослідницький досвід в групах
Є рослини – передвісники погоди .
- Розгляньте слайди, знайдіть рослину зображену на вашому конверті та прочитайте, як вона називається.
- Відкрийте конверти та повідомте, що передвіщує ця рослина.
( На картках написано народні прикмети про лікарські рослини, а діти повинні знайти одну про ту квітку, чиє зображення є на конверті і прочитати її ).
Слайд 9
Календула Горобина
Маргаритка Кульбабка
Календула розвернула віночки рано вранці - очікується ясна погода, після полудня - дощ, гроза .
Якщо влітку на горобині багато плодів - осінь буде дощова, мало - суха .
Перед непогодою квітка маргаритки нахиляється так низько, що майже торкається поверхні землі.
Якщо в сонячну погоду квіти кульбабки стулюються - буде дощ .
VІ. Підсумок уроку
1. Бесіда
- Що вам найбільше запам’яталося з аптеки бабусі Медуниці?
- Подумайте, у якій місцевості рослини мають більше цілющої сили – біля доріг і заводів чи в лісі?
(Висновок. Збирати лікарські рослини потрібно в екологічно чистих місцях ).
- Чи можуть діти самостійно готувати ліки із цілющих рослин, куштувати їх у полі, у лісі?
( Висновок. Щоб приготувати ліки, потрібно знати спеціальний рецепт. Небезпечно пробувати на смак рослини на прогулянках та під час екскурсій).
Дарунки від Лісовичка
- Діти, ви сьогодні так багато дізналися про лікарські рослини, їх цілющі властивості. І , навіть, про те , що ними лікуються не тільки люди, а й тварини. На згадку про Зелену аптеку бабусі Медуниці я вам дарую мішечки з лікарськими рослинами. Ви їх зможете покласти під подушку в ліжку для кращого сну.
( Лісовичок на згадку про урок дарує дітям та гостям мішечки із лікарськими рослинами).
Слайд 10 ( Калина, українські діти )- ВКЛЮЧИТИ ВСТАВКУ- МУЗИКУ!
Пісня « Ой є в лісі калина »
( Бабуся Медуниця співає разом з учнями ).
КАЛИНА
Калина звичайна росте в лісах, при берегах річок України.
Це гіллястий кущ.
Для лікарських потреб заготовляють кору, плоди, квіти.
Квітки білі, плоди червоні. На смак гіркувата, а коли вдарять морози стає солодкуватою.
Калина багата на різні вітаміни, лікує багато хвороб. Ягоди їдять при кашлі, застудах. Лікує печінку. Кора калини також має лікувальні властивості.
М’ЯТА
М’ята росте в степах та лісах України.
Трав’яниста рослина висотою 30 – 55 см.
Для виготовлення ліків використовують сухе листя трави.
Листки зелені, квіти червоно – фіолетові. Має різкий тонкий аромат та приємний смак.
. М’ятний чай п’ють із давніх часів. Він заспокоює, викликає апетит, зміцнює серце.
ЛИПА
Липа виростає в лісах та степах України.
Дерево досягає висоти 30 метрів.
Для лікарських потреб використовують бруньки, суцвіття та листя липи.
Липові квітки світло – жовтого кольору, відчувається чудовий аромат. Мед кращий – липовий.
Чай із квітів липи п’ють при застуді. Відваром липи полощуть горло при ангіні. Листя і бруньки лікують опіки, рани.
ШИПШИНА
Шипшина росте в лісах та степах України.
Це кущ заввишки 2 метри.
Використовують лікувальні плоди шипшини, корінь, квіти та листя.
Квітки біло – рожевого кольору, запаху – троянди.
Плоди шипшини багаті на вітаміни. Корисно дітям пити відвар і компот із них. Лікує шлунок, печінку.
Календула розвернула віночки рано вранці - очікується ясна погода, після полудня - дощ, гроза .
Якщо влітку на горобині багато плодів - осінь буде дощова, мало - суха .
Перед непогодою квітка маргаритки нахиляється так низько, що майже торкається поверхні землі.
Якщо в сонячну погоду квіти кульбабки стулюються - буде дощ .
Самоаналіз уроку природознавства в 1 класі
Вчитель Науменко Наталя Миколаївна
Урок « Які рослини називають лікарськими » відбувався в в рамках
розділу « Мій рідний край ».
Мета: поглибити знання учнів про лікарські, цілющі властивості різних рослин, вчити розпізнавати найпоширеніші лікарські рослини; закріпити знання про будову рослини; вчити працювати з текстом та характеризувати за планом окремі види лікарських рослин; розвивати навички роботи в групі, пам'ять, мовлення та мислення; виховувати почуття вдячності природі за її цілющі властивості, бажання застосовувати лікарські рослини.
Дидактична мета: проблемна ситуація, мобілізуючий етап. Учні стали суб’єктами навчально – виховного процесу. Вони вивели тему уроку. Проблемне запитання виводить аналіз і синтез. Опрацьовувалися питання в підручнику. Відгадувалися загадки, які підвели дітей до самопрезентації.
Розвивальна мета: розширення кругозору, словникового запасу, вміння висловлювати думки реченнями, працювати в команді; розвиток мисленнєвих операцій.
Виховна мета: екологічне виховання, особистісно – компетентнісна орієнтація ; здоров’язберігаючий компонент; народні традиції.
При плануванні, на мій погляд, обрала оригінальну та виправдану форму. Для цього використовувала:
- комп’ютерні технології;
- роботу в парах, групах, індивідуальну;
- конструювала урок за допомогою гуманної педагогіки;
- здоров’язберігаючих технологій;
- інсценування, гри.
На протязі всього уроку просліджувалася когнітивна лінія ( мовленнєва особистість͢ → концепт → концептосфера) – бачення світогляду дітей та формування їх власних думок.
Намагалася проводити урок у доброзичливій психологічній атмосфері.