Урок. Розвиток зв`язного мовлення. Твір-опис “Зустріч із весною”


Урок
Розвиток зв`язного мовлення.
Твір-опис
“Зустріч із весною”
Тема: Розвиток зв`язного мовлення.
Твір-опис “Зустріч з весною”
Мета:
Розвивати зв`язне мовлення учнів, творче мислення, уяву дітей, уміння спостерігати за природою, удосконалювати вміння і навички складати письмові твори-описи, твори-розповіді.
Розвивати творчі здібності учнів шляхом інтеграції мистецтв, знайомити учнів з народними святами, обрядами, традиціями, виховувати інтерес, любов до народної творчості, продовжувати знайомство учнів з музикою П.І. Чайковського, картинами Борисова-Мусатова, Сандро Боттічеллі, провести виставку творчих робіт учнів, виховувати любов до природи.
Тип уроку: розвиток зв`язного мовлення на основі народознавства з елементами театралізації.
Методи: бесіда з учнями, виступи учнів, прослухування музики, робота з картиною, демонстрація творчих робіт учнів.
Обладнання: зошити, ілюстрації, творчі роботи учнів, музика П.І. Чайковського, картини Борисова-Мусатова, Сандро Боттічеллі.
Хід уроку:
І. Організація уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель
Шановні друзі! Ми продовжуємо з вами цикл уроків з розвитку зв`зного мовлення “Пори року”
Бесіда з учнями:
Мета уроків розвитку зв`язного мовлення?
На які види робіт ми виконуємо на цих уроках?
Чим вам запам`яталися уроки розвитку зв`язного мовлення з циклу “Пори року”
Учитель
Сьогодні ми з вами присвятимо наш урок прекрасній порі року – весні.
Весна прийшла! Гаї зазеленіли,
І першій квіт, квіт весняний процвів
І одинцем самотнім на могилі
Цар степовий, орел могутній, сів
І скрізь живе повіяло дихання,
І скрізь життя устало молоде,-
Се час квіток, і співів, і кохання,
Як бог ясний, сіяючи іде.
Його навкруг усяке серце чує,
І кожний квіт, квіт другий поцілує, і кожен лист до листу прихиливсь.
О, не барись! Все любить і кохає!
О, не барись! Весна прийшла і сяє,
І світ увесь у поцілунок злився.
Щойно прозвучав вірш Б. Грінченка “Весняний сонет”
Учитель
Так, дійсно, прийшла весна!
Усе в природі оживає.
Поети, письменники, художники, композитори часто зверталися до цієї чарівної пори року, передавали її красу.
Поет за допомогою слова, художник за допомогою фарб, а композитор – за допомогою звуків. Але всіх їх об`єднувала любов до природи.
Учитель
Діти! Я просила вас ще в березні поспостерігати за тим, як до нас приходить весна: яка вона у березні, квітні, яка зараз. Розкажіть про свої спостереження.
(Діти розповідають про свої спостереження)
Учитель
Які ж ознаки весни?
Бесіда з учнями:
Які запахи має весна?
(свіжий, приємний, чистий, ніжний, духмяний, запах першої трави, запах квітучої черемхи, бузку)
Які кольори має весна?
(зелений, яскраво-зелений, яскравий, білий, блакитний)
Дякую вам. Я рада, що ви такі уважні і спостережливі.
Учитель
А ще навесні починають цвісти квіти.
Які ви знаєте весняні квіти?
(Діти розповідають про весняні квіти)
Учитель
Я просила вас сьогодні принести весняні квіти, деякі, звичайно, вже відцвіли. Ось у нас вийшов чудовий весняний букет.
Звучить вірш “Весняні квіти”.
Учитель
А зараз я пропоную Вам, шановні друзі, послухати фрагменти з балету “Щелкунчик” П.І. Чайковського “Вальс квітів”, який є вершиною поетичної лірики композитора. Цей чудовий вальс можна без перебільшення назвати мініатюрною сімфонічною поемою.
Ми з вами подивилися на природну красу цих квітів, почули, як поети художнім словом описують їх красу. А тепер послухаємо музику квітів.
(Звучить “Вальс квітів” П.І. Чайковського)
Учитель
Шановні друзі! Я пропонувала вам знайти уривки з художніх творів, вірші, де б письменники художнім словом описували весну.
(Учні читають уривки з художніх творів)
Учитель
Молодці. Я дуже вам вдячна.
Учитель.
Діти! А тепер пропоную вам поринути в історичне минуле нашого народу. Спробуємо зустріти весну так, як її зустрічали наші предки – давні українці. Давайте помандруємо на багато років у минуле.
(Виходять діти. Співають веснянку “А вже весна, а вже красна”)
Виконання веснянок.
Учитель
Приходила справжня весна.
Ось і до нас вона завітала.
Виступ Весни.
Учитель.
Отже, прийшла весна, принесла людям радість. Дівчата плетуть вінки, співаючи про це у своїх піснях.
Звучить пісня про віночок.
Учитель
Шановні друзі! А які народні свята відбуваються весною.
Розповідь учнів про народні, релігійні весняні свята.
Великдень
Вербна неділя
Теплий Олексій
Учитель
Ось які прекрасні свята має наш народ. Ми повинні також їх знати.
Учитель
Діти! А хто знайшов репродукцію картини, де художники зображували весну.
Учні демонструють репродукції картини, розповідають про них.
(Бесіда з учнями)
Учитель
Знайомство з картиною С. Боттічеллі “Весна”
Звучить музика. Розповідь учителя.
Сандро Боттічеллі займає особливе місце в мистецтві італійського Відродження. Сучасник Леонардо, Мікеланджело. У своїх картинах висловлював, в першу чергу, свої особисті переживання, тому його мистецтво має ліричний характер.
Демонстрація його портрета.
Написав багато чудових картин. Сандро Боттічеллі – фігура особлива, оригінальна й яскраво виражена. Це майстер тонких й співучих ліній, пластичних форм. Мистецтво Боттічеллі витончено.
Картина “Весна” – одна з найпоетичніших у творчості Боттічеллі. Написана у 1474 р., коли художнику було 29р. Уважно подивіться на цю прекрасну картину. У прозорому світлі ранку на галявині, яка розташована серед густих дерев, постають дивні фігури людей. Їх руки плавні, повільні, нагадують гру акторів на сцені.
Перед нами герої античної міфології, але, що вони роблять, що за сюжет зображений на картині? Відповісти важко. У центрі картини Венера – уособлення піднесеного кохання, духовної досконалості й краси. Вона у нарядному одязі флорентійської патриціанки. Праворуч він неї – три грації, які танцюють серед квітів - символ щедрості і краси. За ними прекрасний юнак з жезлом, який він підняв вверх. Це вісник богів Меркурій.
Праворуч ми бачимо – плодоїдна Флора – весна, яка оновлює землю цвітінням і життям. Вона широко ступає по землі уся усипана квітами. За нею фантастична фігура – зефіра – теплого весняного вітру, який переслідує юну німфу полів Хлою.
Картину “Весна” зразу не можна охопити всю. Вона зачаровує поступово. Думки спрямовані у таємничий світ музики і казки, де прокидається вранці ліс. Дивні фігури проходять нечутно, ледве торкаючись пишної трави, незвичайних квітів. Всі вони різні, роз`єднані, кожна могла б стати окремим твором мистецтва. Але що їх об`єднує? Поетичність і музичність образів. У цій картині звучить музика.
Кожний сприймає цю картину по-своєму. Але одне в ній без сумніву, істинно – це краса у самому високому її розумінні. Цій картині можна було б дати іншу назву “Мелодія весни”.
Знайомство з картиною Борисова-Мусатова “Весна”.
Учитель.
А зараз я пропоную вам послухати музику П.І. Чайковського “Пори року”.
1 п`єса Березень. “Пісня жайворонка”, де почуєте, як композитор передає звуками співи птахів.
2 п`єса Квітень – “Пролісок”
Травень – “Білі ночі”.
Слухаючи музику, подумайте, який її характер. Перед вами репродукції картин відомих художників. Дивлячись на них, слухаючи музику П.І. Чайковського ви напишете твори-описи “Зустріч з весною”.
Отже, натхнення вам у написанні творів, можливо, хтось порадує нас своїми особистими віршами, бо в класі є творчі особистості, юні поети.
Звучить музика П.І. Чайковського
“Пори року” Весна.
Учні пишуть твори.
Учитель.
Чи сподобалась вам музика?
Які картини виникли у вашій уяві?
Демонстрація малюнків учнів.
Читання учнями своїх особистих віршів.
Звучить народна пісня про весну.
Прослухування творів учнів.
Учитель.
Діти! Ви добре підготувалися до уроку.
Я вам дуже вдячна за вашу роботу. Усі молодці. Спостерігайте за природою, бережіть її, милуйтеся її красою, читайте книги, слухайте класичну музику – все це допоможе вам стати культурними й освіченими людьми і, найголовніше , бути добрими людьми, справжніми патріотами своєї землі.
Я щаслива тим, що у мене такі талановиті учні.
IV. Оцінювання