Урок розвитку мовлення. ТВІР – ОПИС ПРИРОДИ ЗА КАРТИНОЮ. 6 клас
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І – ІІІ СТУПЕНІВ № 5
Урок розвитку зв’язного мовлення
ТВІР – ОПИС ПРИРОДИ
ЗА КАРТИНОЮ
Конспект уроку
в 6 – А класі підготувала
учитель української мови та літератури
Страшко Оксана Петрівна
БЕРДЯНСЬК
2010
ТЕМА: ТВІР – ОПИС ПРИРОДИ ЗА КАРТИНОЮ
МЕТА : на основі здобутих знань формувати в учнів відповідні вміння будувати тексти; удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; сприяти уточненню й збагаченню словникового запасу школярів; розвивати спостережливість, емоції, відчуття прекрасного; зацікавити національним образотворчим мистецтвом, зокрема творчістю Катерини Білокур.
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ:
Творче застосування знань у нових умовах;
Проведення підготовчої роботи до написання твору-опису за картиною (добір матеріалу);
Складання спільного проекту (зразок твору-опису);
Розвиток творчого, логічного і критичного мислення;
Збагачення й уточнення словникового запасу школярів;
Виховання в учнів любові до рідної землі; формування здатності відчувати прекрасне й вербальними засобами відтворювати його; формування сталого інтересу до національного образотворчого мистецтва.
ЦІЛІ:
Учні повинні знати: відомості про стилі та типи мовлення; структуру опису; особливості побудови опису природи за картиною; відомості про життя та творчість Катерини Білокур; образотворчу лексику та мовні засоби.
Учні повинні вміти: складати письмові висловлювання на задану тему; добирати для твору матеріали, працювати з довідковою літературою; обирати відповідно до мети висловлювання стиль та тип мовлення; сприймати й оцінювати твори образотворчого мистецтва; використовувати мовні засоби відповідно до стилю мовлення.
ТИП УРОКУ: урок розвитку зв’язного мовлення.
ОБЛАДНАННЯ: репродукції автопортретів художниці та її картин.
ДОМАШНЄ ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ: підготувати відомості про життя і творчість Катерини Білокур та історію створення картини «Рідне поле».
ХІД УРОКУ
Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Учитель: Сьогоднішній урок з розвитку зв’язного мовлення ми присвячуємо творчості відомої народної художниці України Катерини Василівни Білокур і детальніше познайомимося з її картиною «Рідне поле».
Учень декламує вірш В.Голобородька.
Катерина Білокур: виготовлення пензлика
Подивиться на кота і подивиться на кота:
«Котику, мій братику!» - а той сидить на припічку
Розцяцькований, як опишнянський глек:
І калачики, і королевий цвіт,
І чорнобривці по ньому цвітуть.
Уловить кота і уловить кота,
Вистриже віхтик і вистриже віхтик,
По віхтику на всяку квіточку:
Віхтик на калачики, віхтик на королевий цвіт,
Віхтик на чорнобривці,
Бо ж розцвітають у різні пори року:
Яка навесні, яка о Петрі,
Яка у бабине літо.
Витеше з вишневої гілочки держальце,
Бляхою із консервної банки закріпить котячу шерсть –
Вже й готовий пензлик, буде чим малювати.
От і бігає увесь рік їхній кіт, обстрижений драбинкою,
Як післявоєнний школяр:
Сусідські коти його лякаються,
Свого племені не визначають,
Миші – ні, не бояться, бо мишей не ловить,
Та ще й обстрижений, наче й не кіт.
«Що мені з ним робити, скрушно промовить мати,
Дивлячись на кота, - хоть до лісу вивозь:
Мишей не ловить, тільки дурно годуй,
Цілими днями на припічку сидить,
Хоч би на город вибрався та горобців
Від соняшників відлякав,
Стрижуть його на віхті, а він
Хоч би шкрябнувся тобі, ні,
Не зворухнеться, ніби куделя.
Господи, що мені з ним робити!»
Учитель: Пензлики були рівнесенькі, тонкі, однакової довжини, мов щойно застругані олівці. Їх було багато: для кожної фарби окремий. Катерина робила їх сама, ретельно добираючи для одного пензлика 9 волосинок, для другого – 12, для третього – 36. Хоч не вірила в жодні прикмети й забобони, знала з власного досвіду, що навіть нестача однієї волосинки або її зайвина – і вже виходить інший мазок.
З діда-прадіда селянка, вона не переставала дивуватися й захоплюватися незбагненною силою землі. Де бере природа такі розмаїті барви, що їх не відтворити жодною фарбою, жодним пензлем?!
Тонке сприйняття краси природи, творчий неспокій змушували її переносити цю красу на папір, увіковічувати в картинах.
Визначення мети і завдань уроку
Бесіда:
1. Як називають опис природи в літературі, живописові? (Пейзаж)
2. У яких вивчених творах ви читали пейзажні описи?, (Микола Вінграновський «Грім», «Гусенятко»,«Вишневі усмішки» Остапа Вишні, Яків Щоголів «Листопад», Дніпрова Чайка «Дівчина-чайка», «Морське серце», М.Рильський «Прикмети весни»)
3. З якою метою письменники використовують описи природи?(Щоб зацікавити читача, перенести його уяву на місце розгортання подій, висловити любов до рідної землі, захоплення красою)
4. А чи потрібно це вміти робити вам? (Так. Щоб уміти описувати побачене, ділитися враженнями. Я трохи малюю. Хотілося б навчитися відтворювати красу природи словесно.)
Цілевизначення
Учитель: Поміркуймо:
що треба знати, аби описати природу за картиною? (стилі мовлення, типи; відомості про життя і творчість художника, уявляти картину; особливості опису )
Як ви вважаєте, яких умінь маєте набути в результаті виконаної на уроці роботи? (складати твір – опис природи за картиною; правильно обирати стиль тип мовлення, відповідні художні засоби, користуватися довідковою літературою)
Отже, визначаємо цілі нашого уроку (зачитати на слайді цілі уроку).
Хочу звернути вашу увагу на те, що над поставленими цілями ми працюємо два уроки: на першому, сьогоднішньому, уроці основне завдання – підготуватися до твору, а на другому – скласти опис письмово. Звичайно, будь-яку роботу виконувати легше, коли є зразок. Тому пропоную вам попрацювати над спільним проектом – так назвемо зразок до ваших майбутніх творів-описів. Кожен має внести щось своє. Від кожного залежатиме успіх майбутнього проекту.
Всі ми – одна команда. Успіх кожного – це успіх усіх!
Наприкінці уроку ви проведете самооцінку роботи, а також осмислите свої досягнення. Бажаю вам гарного настрою й успішної роботи.
IV. Вивчення нового матеріалу
Презентація домашнього випереджувального завдання.
Повідомлення «З життєпису художниці»
Бесіда:
Що вас найбільше вразило із почутого про Катерину Білокур?
Які ще факти з життя художниці вам відомі?
У дитинстві Катерина не чула про малювання і поняття не мала про художників. А вже дівчиною, читаючи багато літератури, спілкуючися з місцевою інтелігенцією і зокрема з учителем Іваном Григоровичем Калитою, який дозволив їй користуватися бібліотекою, дізнається, як вона говорить, про «чарівне слово – художник». Незвичайна пристрасть до знань, до книги відіграла важливу роль у її самоосвіті.
Довго ходила дівчина під враженням магічного слова «художник», довго виношувала думку щось намалювати, та не було чим і на чому: ні олівця, ні паперу. Вирішили долю майбутньої художниці вуглина з печі та шмат сірого полотна, відрізаного в материній скрині. З цього часу тайкома від усіх Катерина почала свої перші студійні роботи вуглем на клаптиках домашнього полотна. Упевнившись, що без освіти їй не вступити до жодного спеціального учбового закладу, вона вирішує опанувати художню майстерність самостійно. У 33-річному віці Катерина Василівна з властивою їй рішучістю заявляє батькам, що з цього часу вона буде вчитися малювати не лише в святкові дні, а й щодня кожної вільної від роботи години. Марно намагалися батьки відвернути доньку від «безглуздого», за їхнім висловом, заняття. Мистецтво стало її мрією, її життям. І вже ні благання, ні перешкоди – ніщо не могло збити її з обраного шляху.
Які її картини ви знаєте? (показати на слайдах репродукції картин)
Робота над картиною. Катерина Білокур «Рідне поле»
Повідомлення «З історії створення картини»
Учитель: Тема хліборобства (ця тема їй дуже близька, бо весь час жила в селі ) не полишала художницю. Вона жила нею. Два роки наполегливої праці принесли справжній величний твір – «Колгоспне поле» або «Рідне поле», так ми його назвали1948 – 1949, прекрасний за ідейним задумом і художньою мовою.
Світання. Ранкова прозорість і прохолода перед сходом сонця. Небо поступово насичується ранковим світлом.
Перше, що впадає в очі, - біла хустина на тину, ще з вечора забута тою, яка зустрічала ранкову зорю. Із-за тину пнуться вгору розмаїті квіти, їх безліч, мовби художниця зібрала з усієї Полтавщини. Вони тендітні, чисті, умиті ранньою росою, сповнені життя. І крізь цей казковий букет, немов крізь вікно, видно, як безкрая долина поля зливається з блакиттю ранкового неба, у якому клубочаться білі легкі хмаринки.
Сріблястими хвильками виблискує річка, а по той бік берега в ранковому серпанку окреслюється силует трактора. «А раз трактор обробляє поле під жито, пшеницю, квіти, виноград, так він має право бути серед всього цього і намальований» - таке ми читаємо у багатій епістолярній спадщині художниці, у оригінальному та цікавому листі, у якому майстриня пояснює і - зображене на картині.
«Рідне колгоспне широке поле, даю ще нам усім багаті свої дари, я обвила багатим вінком із квітів і винограду. Я намалювала те, що є в житті».
Бесіда:
Яке враження справила на вас ця картина? (захопила красою, квітами, буйством кольорів)
Що на ній зображено? (Квіти, тин, виноград, калина, річка, поле, небо)
Яку пору року змалювала Катерина Білокур? (Весну. Літо. Зиму. Осінь)
Чому непросто визначити пору року? (На картині зображені плоди і квіти, які цвітуть і достигають у різний час)
Чим це пояснити? (Художниця так любила природу, рідну землю, що хотіла на одному полотні вмістити все земне багатство, відтворити красу і щедрість природи, яку вона дарує людині цілий рік)
Що символізують квіти, виноград, калина? (Квіти – красу землі, виноград – родючість, плодовитість, а калина – символ України)
Що зображено на передньому плані ? Яку роль відіграє хустка в реалізації задуму автора?(Зобразила царство квітів – тут волошки, троянди, кручені паничі, флокси, бузок, конюшина, мак, чорнобривці, ромашки, лілії, горошок, м’ята.
Окремо виділяється кущ жоржин, які схилилися на тин. А на тину – хустина. Вона ніби нагадує про присутність людини, яка доклала рук до всієї цієї краси)
Яким постає поле? (Воно безмежне, простяглося вдалину. На ньому нічого немає, бо сама по собі земля – символізує багатство.)
Які кольори ви бачите на картині, який настрій вони випромінюють? (Теплі: жовтий, жовтогарячий, червоний. Рожевий – це барви сонця, тепла, життя на землі. Вони створюють спокійний настрій. Холодні кольори – синій, блакитний, білий – наповнюють картину свіжістю, чистотою. А зорана земля – вона умиротворяє)
Чому картина має назву «Рідне поле», адже поле займає лише частинку полотна? Що символізує назва? (Так як Катерина Білокур прожила в селі, то земля для неї - уособлення повноти життя, щасливого багатого життя)
V. Засвоєння знань, формування вмінь і навичок
Робота в групах. Підготовка робочого матеріалу
Дібрати синоніми до поданих слів: художник, малювати, полотно;
Записати назви рослин і квітів, їхніх частин;
Записати кольори, які ви бачите на картині, і вказати, який настрій вони передають;
Дібрати епітети до поданих слів: поле, небо, хмарка, тин, хустина;
Дібрати зі словника образотворчу лексику, яка знадобиться в роботі над твором;
Прочитати вірш. Зіставити прочитане й побачене на картині. Виписати з тексту поезії словосполучення, які можна використати для опису.
Діти Катерини Білокур
Богданівна – не Богом дане,
Не чортом прокляте село,
А та земля, де на світанні
Найбільше квітів розцвіло.
І гомонять вони, як люди,
І мова їхня – голосна.
Таких квіток ніде не буде,
Хіба що вицвітуть у снах.
Такі – не хиляться, не в’януть.
Таких морози не приб’ють.
І навіть росами тумани
Перед світанком не заллють.
На них немає ні пилинки.
Це їх не можна не любить.
Це їх самотня добра жінка
Колись навчила говорить.
Усі вони у світ широкий
Зітхають крильцями бджоли.
Лиш чорнобривчик кароокий
Ще не говорить, бо малий.
Але і він – уже сміється,
І тулить личко до листка,
І сам собі таким здається,
Як хотіли пензель і рука.
Його сестра, струнка жоржина,
Усім розказує про те,
Що мама їхня – Катерина,
Що серце в неї – золоте.
В родинній злагоді – довірі,
Чи тепле літо, чи зима.
Гуляють квіти на подвір’ї.
А хтось казав: «Дітей нема!»
А то: збираються і їдуть,
Щоб дивувать красою світ.
А їх очікують сусіди
Та бур’янець коло воріт.
Вони вертаються, бо знають:
Яким не був би інший світ,
А квітка мальви спочиває,
Коли схиляється на пліт.
В.Голобородько
Проектна діяльність.
Складання спільного проекту
Представник від кожної групи доповідає про результати роботи.
Керівники груп опрацьовують результати, на основі яких готують проект-зразок твору-опису.
Усі учні працюють над складанням речень на основі ключових слів: поле, Катерина, земля, квіти, природа, кіт
Ознайомлення з проектом-зразком твору-опису.
Ознайомлення з проектом
VI. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи
Бесіда:
Що ми вчилися робити на сьогоднішньому уроці?(вчилися описувати природу за картиною, добирати робочі матеріали, складати твір-опис природи за картиною)
Що треба для того, аби скласти твір-опис природи за картиною? (ознайомитися з життям і творчістю художника; обрати відповідний стиль і тип мовлення; пригадати особливості пейзажу; знати структуру опису: Де? – Що? – Який? – Враження; дібрати робочі матеріали; скласти план)
Що нового ви взяли з уроку? (дізналися про народну художницю Катерину Білокур; навчилися описувати природу за картиною)
Як ви гадаєте, чи виконали ми завдання, визначені на початку уроку? (Так, виконали. Ми працювали над спільним проектом, і ми його склали)
Оцініть кожен свою роботу на уроці, обґрунтуйте виставлену собі оцінку.
Учитель: Отже, ми справилися з роботою успішно, тому що плідно, активно попрацювали разом, бо Всі ми – одна команда. Успіх кожного – це успіх усіх!
VII. Домашнє завдання:
1.Систематизувати робочий матеріал для твору-опису;
2.Написати вступну частину (враження);
3. Повторити особливості художнього стилю, структуру опису; пригадати особливості пейзажу;