Урок розвитку зв’язного мовлення Тема: “Захист Вітчизни – священний обов’язок кожного”

Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема:
“Захист Вітчизни – священний обов’язок кожного”


Мета:
формувати вміння проводити диспут, вдосконалювати мовленнєві навички школярів;
підштовхнути учнів до самостійної діяльності, пошуку рішень життєвих ситуацій, розвитку вольових якостей, оцінці рівня розвитку в собі готовності до військової служби;
сприяти вихованню потреби самовдосконалення, вихованню мужніх і сильних духом громадян нової республіки переконань у необхідності виконання військового обов’язку.


Тип уроку:
Комбінований (урок – диспут з елементами мозкової атаки)

Хід уроку.

Учитель
Сьогоднішня тема особливо близька юнакам, та сподіваюся, що вона не залишиться і поза увагою юнок. Служба у війську викликає сьогодні багато питань і суперечок серед ваших однолітків. Пропоную обговорити психологічну готовність кожного юнака стати воїном. А дівчата допоможуть нам з’ясувати, наскільки хлопці готові стати на захист Вітчизни.


Епіграф
“Чого не знає людина? Вона не знає хиба що тільки межі своєї сили”


Ви заздалегідь визначилися у своїх уподобаннях. Представники першої думки “Служити я завжди радий”, так як і представники іншої “Ой, не йшов би ти, Іванку, та в солдати” готували свої аргументи на захист власних міркувань. Слово надається представникам 2 групи.


Група 2
(викладає свої думки) (приблизно)


Хлопці, які пройшли військову службу, розказують:
- про напругу, необхідність обов’язкового виконання наказів, вимогливість;
- про випадки знущань, насмішок, принижень;
- про вимогу від солдат першого строку службі покірності;
- уявляю накази, розпорядження командирів;
- якщо не зможу щось виконати – будуть з мене насміхатися.
Отже, служба у війську – це не такий уже почесний обов’язок.

Учитель
Що ж спробуємо не обходити гострі кути, а будемо вчитися приймати правильні рушення, виховуватимемо в собі готовність долати труднощі. Слово надається групі 1.

Група 1
(зі своїми контраргументами)

Учень 1
Ваші відповіді уже визначили, що ви чекаєте від служби в армії гіршого або навіть і найгіршого. Звичайно якщо вважати всіх навколо негідниками, то ще й не такого можна очікувати. Не треба одразу брати на себе роль жертви: від мене нічого не залежить. Східна мудрість говорить: Ми самі визначаємо себе якісним деревом, від нас залежить, що на ньому росте: чудові квіти, смачні плоди, зів’яле листя”.


Учень 2
В армію йдуть із різних сімей. Це юнаки з різним рівнем виховання й вихованості із різного соціального оточенні. Нове завжди складне. Мало знайдеться таких людей, у яких в житті не було б несприятливих періодів, коли обставини були проти них. Хтось ламався, більшість витримували. Від чого залежить результат протистояння соціально-психологічним і біологічним впливом. Що допомагає витримати, встояти?

Учень 3
Навчіться володіти собою – тілом, свідомістю, енергією, тоді ви навчитеся боротися з болем і перемагати його. Зовнішній світ – це люди, що вас оточують. Події, що відбуваються в ньому, нейтральні залежать від вашого ставлення до них. (пригадайте, якщо в душі свято – дощ не заважає). Нашу стосунки зі світом зовнішнім формуються нашим внутрішнім світом. Ви взялися виконувати нову для себе роль - а до вас погано поставилися. Ви образилися – це нормальна психологічна реакція, її мета знизити психологічну напругу.


Учень 4
Спробуйте проаналізувати події, знайти причини образи, перегляньте своє ставлення до неї. Вас образили? А хто вони вам? Чи зобов’язані вони виправдовувати ваші надії? У них свої сподівання, образи, свій еталон поведінки не зосереджуйтесь на поганому. Подумайте, а чи хвилюють вас особисто образи інших?


Учень 5
Так, звичайно, служба
- позволяє звичайного комфорту;
- обмежує вузьким колом спілкування;
- має чіткий розпорядок дня;
- заснована на вимогах уставу;
- пов’язана з ризиком для життя;
- відповідальна.


Учень 6
Класифікуйте свої відчуття. Чи здатні ви здійснювати вчинки, що не відповідають заздалегідь складеному планові, якщо необхідність цього обумовлена новими обставинами?


Учень 1
Налаштуйте себе, що не було ні негативних ні занадто позитивних нереальних очікувань. І все стане на сої місця.



(Обговорення учнями питання)

Учитель
Спробуймо уявити себе на роздоріжжі. На камені написи: “Ліворуч підеш дорогою я - робот”, “Праворуч підеш дорогою “Покірне телятко”, “Прямо підеш дорогою “Сильніший за всіх той, хто володіє собою”. Якою дорогою ви підете і чому? Відповіді аргументуйте.

(відповіді учнів з даного питання)


Учитель
Пропоную випробувати себе


1. Пригадайте і запишіть прислів’я і приказки про військовий обов’язок, афоризми про службу в армії.


2. Складіть промову на призовному пункті від імені Олександра Македонського, Г Жукова, Олександра Захарченка.


3. Завдання дівчатам: “Переконайте свого друга щодо військової служби ” (діалог у парах)


Учитель
(підводить підсумок, ставить оцінки)
Домашнє завдання: написати твір – роздум «Моє ставлення до військового обов’язку»; скласти план саморозвитку підготовки до виконання обов’язку: провести дослідженні «Необхідність військово-фізичного виховання дітей і молоді сьогодні».


Заголовок 1 Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 4 Заголовок 5 Заголовок 615