Цикл уроків з розвитку зв`язного мовлення

У серце йде лише те,
що йде від серця!
Ж.Ж. Руссо






Цикл уроків

з розвитку зв`язного
мовлення “Пори року”



7 клас






Учитель НВК №130
Клемешова В.М.





Великий той учитель, який проймається справою, якої навчає.

Цикл уроків з розвитку зв`язного мовлення “Пори року” сприяє розвитку зв`язного мовлення, розвиває творче мислення, уяву дітей, уміння спостерігати за природою, удосконалює вміння і навички складати письмові, усні твори – описи, твори – розповіді, твори – роздуми, етюди, оповідання, легенди.
На цих уроках використовується музика відомих композиторів-класиків, картини художників, уривки з художніх творів. Учні знайомляться з народними звичаями, традиціями, обрядами, такими як: Різдво Христово, Пасха, Вербна неділя, Теплий Олексій тощо. Елементи народознавства на уроках сприяють духовному відродженню дитини, її зв`язку з історичним минулим свого народу.
Діти знайомляться з прекрасним світом живопису, з картинами відомих художників, таких як: І.Шишкін, І.Грабарь, Борисов-Мусатов, Сандро Боттічеллі, І.Левітан та ін. Учні збагачуються духовно, поринають у світ мистецтва.
Велике значення на цих уроках має музика – могутній фактор духовного і розумового розвитку дітей. В.О. Сухомлинський говорив, що музичне виховання – це не виховання музиканта, а виховання людини.
Звучання музики на уроках роблять їх піднесеними, цікавими, заспокоюють дітей, сприяють творчій діяльності. Музика змушує не тільки слухати, а й чути, а головне, відчувати, думати, співпереживати, розмірковувати.
Діти прагнуть висловити свої почуття, а коли дитина працює з бажанням, пише про те, що її дійсно схвилювало, то розвиток мовлення, інтелекту відбувається набагато швидше.
На цих уроках учні демонструють власні творчі роботи: малюнки, вірші, оповідання, співають, декламують, грають на музичних інструментах.
Крім навчальної мети, цей цикл уроків дає можливість досягти й виховної, бо проблема естетичного виховання учнів особливо актуальна на сучасному етапі, коли мова йде про гуманітаризацію виховання дітей, прищеплення їм стійкого імунітету до бездуховності. Необхідно знайомити учнів з кращими досягненнями культури, вміло пропагувати справжнє мистецтво.
Найголовніша мета цього циклу – дитина повинна розкрити свої можливості, якими б незначними вони не були б.
Учням такі уроки подобаються, вони з великим задоволенням беруть участь у їх підготовці й проведенні.
Діти вчаться спостерігати за природою, любити її, бачити її красу, порівнювати, як художники фарбами, композитори звуками, письменники словом – зображують її.
Проведений цикл уроків “Пори року” свідчить про великий інтерес учнів до такої роботи. Результати її набагато ефективніші, ніж на звичайних уроках. Відбувається залучення школяра до цінностей культури, розширюється духовний досвід учня, розвивається його індивідуальність, культура мислення та культура самопрезентації.
Музика, живопис, література сприяють осмисленню дітьми власних життєвих вражень, досвіду, вчать розуміти красу мистецтва, любити природу, рідну землю, оберігати їх.
А найголовніше, дитина розвиває свої творчі здібності, у неї виникає бажання висловити свої думки, спостереження, показати, що вона вміє, а це, вважаю, найголовніше у нашій учительській справі – запалити вогник у душі свого учня.
























Урок
розвитку зв`язного мовлення

Усний твір-опис
“Фарби осені”














Тема: Розвиток зв`язного мовлення
Усний твір-опис “Фарби осені”
Мета: розвивати усне мовлення учнів, творче мислення, уяву дітей, уміння спостерігати за природою; удосконалювати вміння і навички складати усні твори-описи; повторити такі поняття, як “стилі мовлення”, “типи мовлення”, “синоніми”, “антоніми”, “омоніми”, розвивати творчі здібності учнів шляхом інтеграції мистецтв;
познайомити дітей з музичними творами П.І. Чайковського, Вівальді “Пори року”, картинами І.Шишкіна, Борисова-Мусатова, Левітана;
провести виставку малюнків, творчих робіт “Фарби осені”, виховувати любов до природи, рідного краю.

Тип уроку – розвиток зв`язного мовлення.
Методи: бесіда з учнями, діалоги, прослухування музики, робота за картиною, складання усних творів – описів, демонстрація творчих робіт, виразне читання віршів.
Обладнання: зошити, ілюстарції, творчі роботи учнів, картини художників І. Шишкіна, Борисова-Мусатова, Васнєцова, Левітана, музика П.І. Чайковського, Вівальді.



Хід уроку:
І.Організація уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вмотивування теми.
Бесіда з учнями:
-для чого нам потрібні уроки розвитку зв`язного мовлення?
-яки види робіт ми виконуємо на цих уроках?
Слово учителя.
Шановні друзі!
Сьогодні ми будемо розвивати наше мовлення, удосконалювати навички, вміння грамотно висловлювати думки, свою точку зору, збагачувати своє мовлення.
Ви помітили, що наш урок супроводжує музика?
Вам вона подобається? Це музика Вівальді. Саме вона буде допомагати на уроці настроювати вас на ліричний лад. Це, я думаю, допоможе вам створити твір-опис “Фарби осені”.
Учень (розповідь про творчість Вівальді)
Бесіда з учнями:
-що таке опис?
-які ви ще знаєте типи мовлення?
-назвіть стилі мовлення?
-що характерно для художнього стилю?
-назвіть відомі вам художні засоби?
-які пори року вам подобаються?
Учитель.
Час іде дуже швидко. Зовсім недавно було літо. Яким вам воно запам`яталось? Я просила вас знайти вірші про літо, намалювати малюнки до цієї пори року, написати твори-мініатюри, пропонувала вам різні теми: “Спогади про літо”, “Літній ранок”, “Наодинці з морем”, “У лісі влітку”, “Літній дощ”.
Виразне читання учнями віршів про літо.
Читання учнями творів про літо.
Учитель.
Не тільки письменники, поети зверталися до теми “Пори року”. Природа надихала багатьох митців. Зараз я пропоную вам послухати чарівну музику П.І. Чайковського, п`єсу “Баркаролла” з циклу “Времена года” (“Пори року”)
У грудні 1875 року петербурзький видавець Бернар звернувся до П.І.Чайковського з пропозицією написати 12 фортепіанних п`єс для свого журналу “Нувеліст”. Цикл об`єднують різноманітні за емоційною спрямованістю п`єси. Але не дивлячись на це, загальний характер музики, за винятком окремих світлих, радісних п`єс, спокійний, ліричний. Слухаючи цю прекрасну музику, подумайте, які картини виникають у вашій уяві; які кольори, запахи має літо.
Прослухування музики П.І. Чайковського.
Бесіда з учнями:
-сподобалась вам музика?
-які ваші враження?
-які ж кольори має літо?
(теплий, ласкавий, ніжний, сонячний, радісний, веселий, яскраво-зелений, насичено-зелений.)
-які запахи має літо?
(запашний, духмяний, спекотливий, гарячий, приємний.)
Учитель.
Ми слухали з вами музику П.І. Чайковського. А що вам відомо про цього композитора? Які твори він написав?
Розповідь учнів про творчість П.І. Чайковського.
Учитель.
Шановні друзі! Давайте з вами уявимо, що ми у ХІХ столітті, коли жив і творив цей композитор. Ми у музичному салоні. Які б питання ви задали композитору?
(Учні задають питання)
А зараз ми послухаємо діалог, дізнаємося про історію створення циклу “Пори року”
У музичний салон запрошується П.І. Чайковський і Бернар – редактор журналу “Нувеліст”
(Діалог)
а тепер, діти, придумаємо до слів, які ви записали, антоніми.
Що називається
-антонімами?
-синонімами?
-омонімами?
Складання антонімів.
(теплий-холодний, сонячний-похмурий, радісний-сумний, гарячий-холодний)
Бесіда з учнями:
-як ви вважаєте, ці кольори для якої пори року характерні? (Для осені)
Учитель.
На зміну літу приходить чарівниця – осінь, різнобарвна, сумна. Якою ж уявляєте осінь ви?
(діти демонструють свої малюнки, читають вірші про осінь).

Робота за картиною.
Складання речень, словосполучень про осінь, запис їх у зошити.
Учитель.
Зараз, діти, ви будете усно складати свої твори-описи “Фарби осені”.
І знову звучить музика.
П.І. Чайковський
“Жовтень, “Осіння пісня”, “Листопад”, “На трійці”.
Не тільки композитори, поети зверталися до природи, це і художники. Сьогодні я хочу познайомити вас з деякими картинами Шишкіна, Борисова-Мусатова.
(знайомство з картинами художників)
Отже, поети оспівували природу словом, композитори – звуками, художники – фарбами, але всіх їх об`єднувала любов до природи.
Прослуховування творів учнів.
ІІІ. Підсумки уроку.
Учитель.
Шановні, друзі! Я дуже вдячна вам за вашу роботу на уроці. Молодці.
Ми далі будемо працювати над темою “Пори року”.
Попереду зима, далі весна.
Вважаю, що серед вас багато талановитих дітей, в майбутньому, можливо, деякі з вас стануть поетами, художниками, композиторами, бо які прекрасні роботи ви написали, намалювали, написали власні вірші.
Дякую вам!
ІV. Оцінювання.





























Урок



Розвитку зв`зного мовлення


Письмовий твір-опис
“Зимова казка”












Тема: Розвиток зв`язного мовлення
Письмовий твір-опис “Зимова казка”
Мета: розвивати зв`язне мовлення учнів, творче мислення, уяву дітей, уміння спостерігати за природою; удосконалювати вміння і навички складати письмові твори-описи, твори-розповіді;
повторити такі поняття, як типи мовлення, розвивати творчі здібності учнів шляхом інтеграції мистецтв;
знайомити учнів з народними святами, обрядами, традиціями; виховувати інтерес до народної творчості; продовжувати знайомство учнів з музикою П.І. Чайковського, картинами І. Шишкіна, І. Грабаря;
провести екскурсію по міні – галереї, познайомити учнів з роботами однокласників;
провести виставку творчих робіт учнів, виховувати любов до природи.
Тип уроку: розвиток зв`язного мовлення
Методи: бесіда з учнями, виступи учнів, виразне читання віршів, прослуховування музики, робота за картиною, ігрові моменти, робота над написанням творів-описів, творів-розповідей, демонстрація творчих робіт учнів.
Обладнання: зошити, ілюстрації, творчі роботи учнів, картини художників І.І. Шишкіна, І. Грабаря, музика П.І. Чайковського, грамзапис.

Хід уроку:
І. Організація уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вмотивування теми.
а) бесіда з учнями:
-яка мета уроків зв`язного мовлення?
-чи необхідні ці уроки?
-які види робіт ми виконуємо на цих уроках?
-яка ваша найулюбленіша пора року?
-назвіть місяці своєї найулюбленішої пори року.
Учитель.
Зараз за вікнами зима, тому ми з вами поговоримо про зимові місяці.
б) бесіда з учнями:
-чому дана така назва місяцям і що вам відомо про ці місяці? (розповідь учнів про зимові місяці)
Учитель.
Діти! Я пропонувала вам знайти вірші про зиму. Хто знайшов вірші?
(читання учнями віршів)
Учитель.
Які ви знаєте прислів`я про зиму, зимові місяці?
(діти розповідають прислів`я)
Учитель.
Давайте деякі з них запишемо.
(Запис прислів`їв про зиму)
Учитель.
До нашого уроку учнів намалювали малюнки на зимову тематику і я всіх вас запрошую до нашої міні-картинної галереї, де ми всі разом познайомимося з цими роботами і навіть зможемо задати питання авторам цих малюнків. А допоможе нам у цьому екскурсовод. Будь ласка, Оленко. (Розповідь екскурсовода)
Учитель.
Діти, сподобались вам малюнки? Можливо, у когось з вас є питання до юних художників?
Всім дякую за малюнки, дякую Олені, нашому екскурсоводу.
Учитель.
Шановні друзі! У жовтні місяці ми проводили з вами урок розвитку зв`язного мовлення, твір-опис (усний) “Фарби осені”. Вам сподобався той урок? На уроці ми знайомилися з роботами відомих художників, які малювали картини з осінніми пейзажами.
Хто мені нагадає, що це були за художники?
А чим ще запам`ятался вам цей урок?
Музика, яких композиторів звучала у нас на уроці?
Учитель
Сьогодні ми продовжуємо роботу в цьому напрямку. Знову у нас на уроці звучатиме музика Чайковського “Пори року”, це вже будуть зимові місяці. Також ми познайомимося з картинами художників, які зображували на своїх полотнах пори року – зиму. Перший серед них – відомий художник Ігор Еммануїлович Грабарь і його чудова картина “Лютнева блакить” (Демонстрація картини)
Ігор Грабарь – відомий художник, прекрасний пейзажист. Одна з його тем пейзажного живопису – тема зими. Ця тема його дуже захопила. Відомі його картини “Березневий сніг”, “Промені сонця”, “Лютнева блакить”. Цю картину він писав взимку-весною 1904р., коли був у друзів під Москвою. Серед дерев він особливо любив березу, яка є основою художнього образу картини. Над цією картиною художник працював на відкритому повітрі, мабуть, тому вона сповнена незвичайної свіжості.
Ми бачимо, як сніг сяє на сонці, переливається під променями сонця, тіні дерев яскраві, кольорові. Перед нами свято блакитного неба й первинність беріз. Дерева пронизані сонцем, вони немов закружляли в танці.
Грабаря називали поетом зими, хоч він малював і весну, і осінь.
(Слова художника про створення картини) – зачитати.
Додому я давала вам копії цієї картини, чорно –білий варіант і пропонувала вам виявити свою фантазію й розмалювати цю картину кольорами, які ви оберете. Давайте подивимось, як попрацювала ваша творча уява і що у вас вийшло?
Розгляд картин учнів.
Знайомство з іншими картинами.
Учитель
А зараз буде звучати музика П.І. Чайковського “Пори року” Січень.
Слухаючи музику великого композитора, подумайте, які запахи, кольори має зима. Спробуйте уявити, хай попрацює ваша творча уява.
(Звучить музика П.І. Чайковського “Січень”)
Бесіда з учнями:
Тож які кольори має зима?
А які запахи має зима?
Робота з ілюстраціями, картинами, складання речень, усних творів-мініатюр. (Записати речення)
Учитель
Діти! Я просила вас знайти в художній літературі описи зими. Хто це зробив і зможе нам прочитати ці уривки.
Давайте послухаємо.
(Діти читають уривки, тихо звучить музика)
Бесіда з учнями:
-які художні засоби ви знаєте?
-що називається пейзажем?
Пейзаж (від французького – місцевість країни) – в літературному творі картина природи, тобто описи різних місцевостей на землі, картина моря, неба, а також міст, сел. (Записати)
Учитель
Природа щедро дарує нам своє багатство. Іноді не помічаємо тієї краси, серед якої живемо. Зрозуміти цю красу нам допомагає мистецтво пейзажу. Художник-пейзажист змушує нас зосередитися на красі оточуючого нас світу, збагачує наші почуття, виховує у нас любов до рідної природи.


Учитель
Зима – прекрасна пора року. Вона давала натхнення художникам, поетам, композиторам. Поети оспівували красу зими – словом, композитори – звуком, художники – фарбами, але всіх їх об`єднувала любов до природи.
Так, ми захоплюємося красою зими, вона, як казка – дивна, цікава, загадкова. А за що це ми любимо зиму? Які свята ви знаєте?
Учитель
Особливе свято Різдво Христове, Святий вечір. Саме на цей вечір ходили колядувати.
Колись давно на Україні їх було дуже багато. Коли наставали Різдвяні свята, маленькі колядники, піймавши чарівним неводом найяснішу зірку і викувавши у чарівній кузні срібні дзвіночки, вирушали в далеку дорогу. Зірка світила їм, щоб колядники не заблукали, не збилися з дороги, бо несли вони людям радісну вістку і бажали щастя.
Ці свята вже пройшли, ми їх відсвяткували, давайте згадаємо їх, уявимо як це було колись.
Виступ колядників.
Звучить музика Чайковського “Грудень”-“Святки”.
Учитель
А на старий Новий рік, щедрий вечір співали щедрівки. (звучить уривок з оповідання М. Стельмаха “Щедрий вечір”, звучить щедрівка)
А хто знає, яке ще свято нас чекає у лютому, яке буде завершувати зиму і зустрічати весну. (Масленица)
Зараз пропоную вам послухати музику Чайковського місяць “Лютий”, назва п`єси “Маслениця”.
Ось які чудові свята у слав`янських народів. Ми сьогодні їх згадали.
Учитель
Шановні друзі! Сьогодні ми познайомилися з роботами наших юних талановитих художників, а ще у нас є юні поети , які прочитають свої вірші про зиму.
(Учні читають власні вірші про зиму)
Учитель
Я вважаю, що ми з вами добре попрацювали, достатньо підготувалися і вже ви зможете написати письмовий твір-опис або твір-розповідь.
“Зимовий етюд”, “Зимовий ранок”, “Зимові розваги” . Діти, які різниця між твором-описом і твором-розповіддю?
Що називається етюдом?
Етюд (від франц. – etude) - твір, виконаний з натури. У літературі – невеликі самостійні літературні замальовки переважно безсюжетні.
Етюди: у М. Коцюбинського “Цвіт яблуні”, “Невідомий”, О. Гончар назвав етюдами збірку художніх нарисів, що виникли внаслідок подорожі на острови в Японії.
Отже, бажаю вам успіхів, натхнення при написанні ваших творів. А допомагати вам у цьому буде музика Баха, Моцарта.
Робота учнів над творами
(Звучить музика)
Зачитування уривків творів
ІІІ. Підсумки уроку.
Учитель
Шановні друзі! Я дуже вдячна вам за роботу, ви зібрали цікавий матеріал. Ми і далі з вами будемо працювати над розвитком вашого зв`язного мовлення. Попереду у нас весна, і ми скоро будемо насолоджуватися її запахами і кольорами.
Серед вас багато талановитих особистостей , я щаслива, що маю таких учнів.
Дякую вам.
ІV. Оцінювання.




Урок

Розвиток зв`язного мовлення.

Твір-опис
“Зустріч із весною”












Тема: Розвиток зв`язного мовлення.
Твір-опис “Зустріч з весною”
Мета:
Розвивати зв`язне мовлення учнів, творче мислення, уяву дітей, уміння спостерігати за природою, удосконалювати вміння і навички складати письмові твори-описи, твори-розповіді.
Розвивати творчі здібності учнів шляхом інтеграції мистецтв, знайомити учнів з народними святами, обрядами, традиціями, виховувати інтерес, любов до народної творчості, продовжувати знайомство учнів з музикою П.І. Чайковського, картинами Борисова-Мусатова, Сандро Боттічеллі, провести виставку творчих робіт учнів, виховувати любов до природи.
Тип уроку: розвиток зв`язного мовлення на основі народознавства з елементами театралізації.
Методи: бесіда з учнями, виступи учнів, прослухування музики, робота з картиною, демонстрація творчих робіт учнів.
Обладнання: зошити, ілюстрації, творчі роботи учнів, музика П.І. Чайковського, картини Борисова-Мусатова, Сандро Боттічеллі.

Хід уроку:
І. Організація уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель
Шановні друзі! Ми продовжуємо з вами цикл уроків з розвитку зв`зного мовлення “Пори року”
Бесіда з учнями:
Мета уроків розвитку зв`язного мовлення?
На які види робіт ми виконуємо на цих уроках?
Чим вам запам`яталися уроки розвитку зв`язного мовлення з циклу “Пори року”
Учитель
Сьогодні ми з вами присвятимо наш урок прекрасній порі року – весні.

Весна прийшла! Гаї зазеленіли,
І першій квіт, квіт весняний процвів
І одинцем самотнім на могилі
Цар степовий, орел могутній, сів
І скрізь живе повіяло дихання,
І скрізь життя устало молоде,-
Се час квіток, і співів, і кохання,
Як бог ясний, сіяючи іде.
Його навкруг усяке серце чує,
І кожний квіт, квіт другий поцілує, і кожен лист до листу прихиливсь.
О, не барись! Все любить і кохає!
О, не барись! Весна прийшла і сяє,
І світ увесь у поцілунок злився.

Щойно прозвучав вірш Б. Грінченка “Весняний сонет”
Учитель
Так, дійсно, прийшла весна!
Усе в природі оживає.
Поети, письменники, художники, композитори часто зверталися до цієї чарівної пори року, передавали її красу.
Поет за допомогою слова, художник за допомогою фарб, а композитор – за допомогою звуків. Але всіх їх об`єднувала любов до природи.
Учитель
Діти! Я просила вас ще в березні поспостерігати за тим, як до нас приходить весна: яка вона у березні, квітні, яка зараз. Розкажіть про свої спостереження.
(Діти розповідають про свої спостереження)
Учитель
Які ж ознаки весни?
Бесіда з учнями:
Які запахи має весна?
(свіжий, приємний, чистий, ніжний, духмяний, запах першої трави, запах квітучої черемхи, бузку)
Які кольори має весна?
(зелений, яскраво-зелений, яскравий, білий, блакитний)
Дякую вам. Я рада, що ви такі уважні і спостережливі.
Учитель
А ще навесні починають цвісти квіти.
Які ви знаєте весняні квіти?
(Діти розповідають про весняні квіти)
Учитель
Я просила вас сьогодні принести весняні квіти, деякі, звичайно, вже відцвіли. Ось у нас вийшов чудовий весняний букет.
Звучить вірш “Весняні квіти”.
Учитель
А зараз я пропоную Вам, шановні друзі, послухати фрагменти з балету “Щелкунчик” П.І. Чайковського “Вальс квітів”, який є вершиною поетичної лірики композитора. Цей чудовий вальс можна без перебільшення назвати мініатюрною сімфонічною поемою.
Ми з вами подивилися на природну красу цих квітів, почули, як поети художнім словом описують їх красу. А тепер послухаємо музику квітів.
(Звучить “Вальс квітів” П.І. Чайковського)
Учитель
Шановні друзі! Я пропонувала вам знайти уривки з художніх творів, вірші, де б письменники художнім словом описували весну.
(Учні читають уривки з художніх творів)
Учитель
Молодці. Я дуже вам вдячна.
Учитель.
Діти! А тепер пропоную вам поринути в історичне минуле нашого народу. Спробуємо зустріти весну так, як її зустрічали наші предки – давні українці. Давайте помандруємо на багато років у минуле.
(Виходять діти. Співають веснянку “А вже весна, а вже красна”)
Виконання веснянок.
Учитель
Приходила справжня весна.
Ось і до нас вона завітала.
Виступ Весни.
Учитель.
Отже, прийшла весна, принесла людям радість. Дівчата плетуть вінки, співаючи про це у своїх піснях.
Звучить пісня про віночок.

Учитель
Шановні друзі! А які народні свята відбуваються весною.
Розповідь учнів про народні, релігійні весняні свята.
Великдень
Вербна неділя
Теплий Олексій
Учитель
Ось які прекрасні свята має наш народ. Ми повинні також їх знати.
Учитель
Діти! А хто знайшов репродукцію картини, де художники зображували весну.
Учні демонструють репродукції картини, розповідають про них.
(Бесіда з учнями)
Учитель
Знайомство з картиною С. Боттічеллі “Весна”
Звучить музика. Розповідь учителя.
Сандро Боттічеллі займає особливе місце в мистецтві італійського Відродження. Сучасник Леонардо, Мікеланджело. У своїх картинах висловлював, в першу чергу, свої особисті переживання, тому його мистецтво має ліричний характер.
Демонстрація його портрета.
Написав багато чудових картин. Сандро Боттічеллі – фігура особлива, оригінальна й яскраво виражена. Це майстер тонких й співучих ліній, пластичних форм. Мистецтво Боттічеллі витончено.
Картина “Весна” – одна з найпоетичніших у творчості Боттічеллі. Написана у 1474 р., коли художнику було 29р. Уважно подивіться на цю прекрасну картину. У прозорому світлі ранку на галявині, яка розташована серед густих дерев, постають дивні фігури людей. Їх руки плавні, повільні, нагадують гру акторів на сцені.
Перед нами герої античної міфології, але, що вони роблять, що за сюжет зображений на картині? Відповісти важко. У центрі картини Венера – уособлення піднесеного кохання, духовної досконалості й краси. Вона у нарядному одязі флорентійської патриціанки. Праворуч він неї – три грації, які танцюють серед квітів - символ щедрості і краси. За ними прекрасний юнак з жезлом, який він підняв вверх. Це вісник богів Меркурій.
Праворуч ми бачимо – плодоїдна Флора – весна, яка оновлює землю цвітінням і життям. Вона широко ступає по землі уся усипана квітами. За нею фантастична фігура – зефіра – теплого весняного вітру, який переслідує юну німфу полів Хлою.
Картину “Весна” зразу не можна охопити всю. Вона зачаровує поступово. Думки спрямовані у таємничий світ музики і казки, де прокидається вранці ліс. Дивні фігури проходять нечутно, ледве торкаючись пишної трави, незвичайних квітів. Всі вони різні, роз`єднані, кожна могла б стати окремим твором мистецтва. Але що їх об`єднує? Поетичність і музичність образів. У цій картині звучить музика.
Кожний сприймає цю картину по-своєму. Але одне в ній без сумніву, істинно – це краса у самому високому її розумінні. Цій картині можна було б дати іншу назву “Мелодія весни”.
Знайомство з картиною Борисова-Мусатова “Весна”.
Учитель.
А зараз я пропоную вам послухати музику П.І. Чайковського “Пори року”.
1 п`єса Березень. “Пісня жайворонка”, де почуєте, як композитор передає звуками співи птахів.
2 п`єса Квітень – “Пролісок”
Травень – “Білі ночі”.
Слухаючи музику, подумайте, який її характер. Перед вами репродукції картин відомих художників. Дивлячись на них, слухаючи музику П.І. Чайковського ви напишете твори-описи “Зустріч з весною”.
Отже, натхнення вам у написанні творів, можливо, хтось порадує нас своїми особистими віршами, бо в класі є творчі особистості, юні поети.
Звучить музика П.І. Чайковського
“Пори року” Весна.
Учні пишуть твори.
Учитель.
Чи сподобалась вам музика?
Які картини виникли у вашій уяві?
Демонстрація малюнків учнів.
Читання учнями своїх особистих віршів.
Звучить народна пісня про весну.
Прослухування творів учнів.
Учитель.
Діти! Ви добре підготувалися до уроку.
Я вам дуже вдячна за вашу роботу. Усі молодці. Спостерігайте за природою, бережіть її, милуйтеся її красою, читайте книги, слухайте класичну музику – все це допоможе вам стати культурними й освіченими людьми і, найголовніше , бути добрими людьми, справжніми патріотами своєї землі.
Я щаслива тим, що у мене такі талановиті учні.
IV. Оцінювання










Заголовок 1 Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 4 Заголовок 5 Заголовок 6 Заголовок 7 Заголовок 815