Методика проведення уроку-турніру з фізики
Методика проведення уроку – турніру з фізики
Розглянемо методику проведення нестандартного уроку узагальнення знань учнів на прикладі уроку фізики в 8 класі "Тиск твердих тіл, рідин і газів»".
Мета уроку:
навчальна – узагальнити, закріпити знання учнів з теми «Тиск твердих тіл, рідин і газів», формувати вміння використовувати знання на практиці, розвивати навики розв’язання експериментальних і якісних задач; формувати позитивну мотивацію до навчання, навики колективної роботи в поєднанні з самостійністю;
розвиваюча - розвивати творчі і комунікативні здібності, логічне мислення, мову учнів;
виховна - виховувати почуття відповідальності, інтерес до фізики.
Обладнання: стакани з водою – 2 шт., картки з формулами, учнівські лінійки, схеми і малюнки фонтанів, моделі фонтанів, модель сполучених посудин, скляна трубка, тверде тіло відомої маси – 2 шт., динамометр.
За декілька днів до проведення уроку клас ділиться на дві команди, в кожній з них обирається капітан. Команди одержують завдання:
1.Підготувати повідомлення про створення перших фонтанів.
2.Накреслити схему фонтана.
3.Виготувати модель фонтана.
Урок починається з перевірки готовності учнів до уроку-турніру. Команди вітають одна одну, відбувається знайомство з капітанами команд. Актуалізація опорних знань учнів проводиться у вигляді конкурсу ерудитів. Протягом двох хвилин команди по черзі відповідають на запитання; якщо учні відповіді не знають, вони говорять «Далі, далі». Кількість набраних балів дорівнює кількості вірних відповідей. На наступному етапі уроку учні повторюють формули, проводиться індивідуальна робота з учнями. . Одним з найцікавіших етапів уроку являється турнір експериментаторів. Експериментатори ( по 2 учня від команди) виконують практичне завдання.1.Визначити тиск твердого тіла на опору.2.Визначити тиск води на дно посудини. Слід зазначити, що хід експерименту учні планують самостійно. Підбираючи експериментальні завдання для уроку, я обов'язково враховую рівень знань й умінь усього класу в цілому й кожного учня окремо. Результати вимірювань оформляються письмово на дошці. Експериментатори роблять звіт про свою роботу.
Наступний етап уроку – конкурс «Захист проектів». Представники кожної команди виступають зі своїми повідомленнями з історії створення фонтанів, проводять захист проектів і демонструють саморобні моделі фонтанів. Демонстрація саморобних моделей фонтанів завжди викликає непідробну цікавість і бурхливу радість учнів, які спостерігають дію фонтанів, і почуття гордощів учнів - авторів проектів. Сприяючи розвитку в учнів вміння спостерігати й пояснювати фізичні явища, в наступному конкурсі проводиться демонстрація і пояснення дослідів. 1)Демонстрація лівера.- Поясніть принцип дії лівера. 2)Демонстрація сполучених посудин, в праве та ліве коліно яких налиті рідини з різними густинами.- Яка рідина має більшу густину? Поясніть свою думку. . Урок закінчується. За кілька хвилин до дзвінка я підводжу підсумки уроку - турніру, коротко аналізую рівень знань й умінь учнів, виставляю оцінки за урок. Задаю домашнє завдання, учні роблять записи в щоденниках.
Додаток
Урок – турнір з фізики в 8 класі на тему «Тиск твердих тіл, рідин і газів».
.
План проведення уроку
Етапи уроку
Час
Форми і методи роботи
1.Вступне слово учителя.
2 хв
Розповідь вчителя
2.Конкурс ерудитів.
7 хв
Усне опитування
3.Фізична естафета.
6 х.
Індивідуальна робота з учнями
4.Турнір експериментаторів
10 хв
Практична робота. Робота в міні - групах.
5.Конкурс «Захист проектів».
12 хв.
Повідомлення учнів. Проектна діяльність учнів. Демонстрація моделей фонтану.
6.Конкурс «Спробуй, поясни!».
6 хв.
Демонстрація дослідів. Пояснення фізичних процесів і явищ.
7.Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
2 хв.
Бесіда з учнями.
Хід уроку:
Організаційний момент. Вступне слово учителя.
Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок– турнір, в якому зустрічаються дві команди. - Знайомство з командами і капітанами.
2.Конкурс ерудитів.
Запитання першій команді :1.Що називають тиском?2.Як збільшити тиск твердого тіла?3.Як змінюється тиск у рідині залежно від висоти стовпчика рідини?
4.Навіщо у рюкзака роблять широкі лямки?
5.Прилади для вимірювання тиску.
6.Як змінюється тиск газу при зменшенні його об’єму?
7.Одиниці вимірювання тиску.
Запитання другій команді:
1.Як зменшити тиск твердого тіла?
2.Чому їжак колючий?
3.Прилад для вимірювання атмосферного тиску.
4. Вчений, який вперше виміряв атмосферний тиск.
5. Що вимірюють манометром?
6. Як змінюється тиск газу при збільшенні його температури?
7.Що таке атмосфера?
3. Фізична естафета.
На дошці розташовані картки з формулами.
F = mg
P=F/S
· = m/V
P=
·gh m=
·V
P=mg
Формули закриті. По три учасника від кожної команди по черзі відкривають формули і називають фізичні величини.
4.Турнір експериментаторів.
Експериментатори ( по 2 учня від команди) виконують практичне завдання. 1.Визначити тиск твердого тіла на опору.
2.Визначити тиск води на дно посудини. . Звіт про роботу експериментаторів .
5.Конкурс «Захист проектів».
Виступи представників команд зі своїми повідомленнями з історії створення фонтанів.
Захист проектів, демонстрація моделей фонтанів.
Перший учень. Повідомлення «Фонтани Петербурга». Фонтани зобов'язані своїм існуванням знаменитому грецькому механіку Герону Олександрійському, що жив в 1-2 ст. н.е. У Росії уперше згадується про фонтани в документі першої половини 18 ст. Перші фонтани зв'язані з ім'ям Петра 1. В 1713 р. архітектор Леблон запропонував спорудити фонтани в Петергофі й постачити їх «гральними водами, тому що парки зело скушними здаються». Ансамбль парків, палаців і фонтанів Петергофа виникає в першій чверті 18 ст. як своєрідний тріумфальний пам'ятник на честь успішного завершення боротьби Росії за вихід до Балтійського моря. Початок будівництва датується 1714 р. Принцип дії фонтанів Петергофа ґрунтується на законі сполучених посудин: ставки (водоймища) розташовані значно вище території парку. Одним із самих знаменитих фонтанів Петергофа є фонтан «Самсон». Він був споруджений в 1735 р. на честь 25-літнього ювілею Полтавської баталії. Фонтан зображує біблійного богатиря Самсона, що роздирає пащу леву (державний герб Швеції включає зображення лева). Творець фонтана - К. Растреллі. В 1739 р. для імператриці Ганни Іоанівни біля Крижаного будинку був виконаний своєрідний фонтан: фігура слона в натуральну величину, з хобота якого бив струмінь води висотою 17 м, у нічний же час викидалася палаюча нафта. Перед входом у Крижаний будинок два дельфіни також викидали струмені нафти.
Другий учень. Повідомлення « Фонтани Москви».
У Московському Кремлі перші фонтани з'явилися в 18 ст. Теорія фонтанів розроблялася членом Російської академії наук Данилом Бернуллі. В 1723 р. Петро 1 будує будинок і розбиває сад зі складними гідротехнічними спорудженнями в Лефортово. Наприкінці 80-х р.р. водопостачання міста різко погіршилося - води не вистачало, а її якість у Москві-річці й річці Неглинній було низьким. За вказівкою Катерини 11 в 1779 р. інженер Бауер почав спорудження водовода для Москви з Митищинських джерел. Будівництво тривало 25 років і було закінчено в 1804 р. Воду по самопливній цегельній галереї довжиною 19 км підводили до п'яти водозабірних фонтанів. Самим далеким був фонтан Олександрівського саду. В 1826 р. була побудована Олексіївська водокачка із двома паровими насосами, які накачували воду в чавунні резервуари, установлені на верху Сухаревої вежі, звідки вона подавалася до п'яти фонтанів: на Сухаревій площі, Трубному бульварі, Луб’янскій площі, Театральній площі й у Варварських воріт. З них населення брало воду. До 1900 р. багато фонтанів були знесені. В 1944 р. був побудований фонтан з оборотною системою водопостачання в Арбатському сквері. Аналогічно влаштовані фонтани на Тверській площі й ВВЦ. Надлишкова вода надходила у мережу міського водостоку.
6. Конкурс «Спробуй, поясни!»
Демонстрація і пояснення дослідів.
1) Демонстрація лівера.
- Поясніть принцип дії лівера.2) Демонстрація сполучених посудин, в праве та ліве коліно яких налиті рідини з різними густинами.- Яка рідина має більшу густину? Поясніть свою думку.
Підведення підсумків уроку – турніру.
Рефлексія.
Домашнє завдання.
15