Откритий урок Жол ережесін білейік,аман-есен ж?рейік
Тақырыбы:«Жол ережесін білейік,аман-есен жүрейік!» Танымдықсайыс
Мақсаты: Оқушылардың жолда жүру ережесі туралы білімдерін толықтыру, іс-жүзінде асыра білуге үйрету. Жолда жүру ережелерін ойда сақтай білуге үйрету. Тәртіптілікке,
сақ болуға,көшеде өздерін дұрыс ұсатап жүруге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру.
2.Кіріспе сөз.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
-Балалар ,бүгінгі сабақта біздер жол жүру ережелер қаласына барамыз. Жол ережелер қаласындағы сендерге дайындап отырған тапсырмалары бар. Сендерді жол тәртібі бойынша білімдеріңді сынамақшы. Сыннан өтуге дайынбыз ба?
Көрнекілік: Интерактивті тақта, жол белгілері суреттері
Барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
Кіріспе сөз:Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
Мұғалім: Жол заңы дұрыс жүріп,абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзба қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында,қалай болса солай доп қуалайтыны,шанғы тебетіні, жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны, қалтарыстан жолға шыға келу салдарынан бұзылады. Жолда жүргенде, жол ережесін сақтаңдар.
Жарысымыздың шарттары:
І кезең «Таныстыру»
ІІ кезең «Жолдан өтебіл».
ІІІ кезең «Саналы жүрек».
ІҮ кезең «Жол белгілері»
Ү кезең «Капитандар сайысы
Әр топ өздерін таныстырып өтеді.
І кезең «Таныстыру»
І топ: «Жол белгілері»
Топтың ұраны: Үйрен таппай тыным бір, Белгілердің тілін біл!
ІІ топ: «Жүргізуші»
Топтың ұраны: Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік!
ІІ кезең «Жолдан өтебіл».
«Бағдаршам» ойыны: (Балалар жүргізушілер. Бағдаршамның қызыл түсін көрсетсе – тұра қалады. Сары – оң аяқтарын көтереді. Жасылда – аяқтарын тап тап басады)
Ойын бірнеше рет қайталанады.
ІІІ кезең «Саналы жүрек». (викториналық сұрақтар)
1.Жүрісті реттеп отыратын адам?(жол реттеуші)
2.Егер көшенің шетінде жиек жол болмаса жаяу жүргінші жол бойында қалай – жүріп тұруы керек? (келе жатқан көлікке қарсы бағыт ұстап жолдың сол жақ шетімен жүру керек)
3.Көліктің оңға бұрылатындығын қалай білуге болады?
(оңға бұрылатын көлік жолдың оң жағындағы бірінші қатарда тұрады және оның оң жақ бұрылысты білдіретін жарығын жағады)
4. «Абайлаңыз балалар»
5.”Жолаушылар” дегеніміз кімдер?
(кез-келген көлік түрін пайдаланатын адамдар)
6.Бағдаршам дегеніміз не, оның адам өмірі үшін қандай пайдасы бар?
(бағдаршам – механикаландырылған немесе автомат жүйесіне қосылған үш көзді аспап. Ол жол бойының қозғалысын реттеуде өте үлкен рөл атқарады.)
7..Жол бойларында велосипедпен, қол шанамен, сүйретпелі қол арбамен қалай жүру керек?
(велосипед, қол шана, қол арбамен жолдың шетімен жағалай жүру керек. Ал жиек жол болмаса, жолдың сол жағымен жүру керек)
8.Жол көлік оқиғасына куә болған адамдар не істеу керек?
(03 – жедел жәрдем шақырып, 02 – полиция бөліміне хабарласу керек)
9.Транспорт құралы дегеніміз не?(адам немесе жүк тасымалдауға арналған көлік)
10.Жол бойында балалардың ойнауына қатаң тыйым салынған себебі неліктен?
(ойын қызығымен балалар жол қауіпсіздігін ұмытып, жақындаған
машинаға мән бермейді)
ІІІ кезең «Саналы жүрек». (жол белгілерін атау)
1.Ескерту белгілерін көрсет,түсіндір.
2.Басымдық белгілерін ата,түсіндір.
3.Тыйым белгілерін ата,түсіндір.
4.Нұсқау белгілерін ата,түсіндір.
Ү кезең «Капитандар сайысы
1. Ала таяқ ұстаған,
Жол тәртібін нұсқаған.
Өміріңді күзеткен,
Ысқырығы күшті адам.(Автоинспекция қызметкері)
2. Арқаным тым ұзын.
Ала алмайсың бір үзім.(Жол)
3. Сөйлегенде білмейді
Бірақ «Тоқта,жүр»-дейді.
(Бағдаршам)
1.Жол белгілерін неше топқа бөлеміз? (7)
2.Велосипедшілерге жол жиегінен қанша метр қашықтықта жүруге рұқсат етіледі? (жол жиегінен 1 метр қашықтықта)
Қорытынды:
Сөз кезегін әділ қазылар алқасына береміз. Жүлдегер топ анықталып, марапатталады