?аза? ?дебиеті Ж?сіпбек Аймауытов ?нші ??гімесі (7 сынып)
Қазақ әдебиеті 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың танымдық қабілетін жетілдіре отырып, Жүсіпбек Аймауытов туралы білімдерін кеңейту, әңгіменің мазмұнын толық меңгергенін байқау, идеясын ашу;
Жазушының жанр шеберлігіне жеткен биіктігін тану, оқушының сөйлеу тілін дамыту, өз ойын еркін, жатық жеткізе білуге төселдіру, топтық және салыстыру, жекелеген жұмыстар арқылы оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру;
Оқушыларды адалдылыққа, жігерлікке, әннің, өнердің құдіретін түсінуге, өнер адамдарын құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау т.б.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, ақынның портреті, кестелер,
суреттер, сызбалар т.б.
Сабақтың кезеңдері: Өту барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардың ынтасы мен көңіл-күйін сабаққа аударту.
Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген үй тапсырмасын тексеру. Жүсіпбек Аймауытовтың өмірбаянын оқу, “Әнші” әңгімесін оқып келу.
Білуіміз керек: Ақынның өмірбаянын, мәтіннің мазмұнын, синоним және антоним сөздерді, жаңа сөздерді, қос сөздерді білуіміз керек.
Игеруіміз керек: Сұрақтарға толық жауап беру, мәтіннің мазмұнын өз сөздерімен айту, басты кейіпкерге мінездеме беру, антоним, синоним сөздерін табу.
Жетішатыр қандай қала ?
- Бұл қала қазір қалай аталады?
Қымыз деген не?
Шәкет кім?
Ол қалай дайындалады?
Қазақ халқының қандай ұлттық тағамдарын білесіңдер?
Әншінің аты кім екен?
Дәптермен жұмыс
Қарашаның жиырма екісі.
Сынып жұмысы.
Жүсіпбек Аймауытов
(1889-1931) “Әнші” әңгімесі
Промлемалық сұрақтар
Жүсіпбек Аймауытов әңгімесін оқи отырып, бойымызға
қандай асыл қасиеттерді жинадық, нені үйрендік?
Сөзмаржан
Қашаба- нашына-
Қиуа- күнелтудің қарсы-
Әупілдек- шүлеңгер-
Құлықтанып- кемеш-
Бержобай- шерік-
Синоним сөздер:
ырым - дәстүр -
астар болмақ –
елемейді –
қасіретті –
мұңды –
Антоним сөздер:
тым-тырыс –
жақсы-
мұңды –
жомарт-
жоғары-
Композициялық құрылымына қарай талдау.
Оқиғаның басталуы.
Оқиғаның дамуы.
Оқиғаның шиеленісуі.
Оқиғаның шарықтау шегі.
Оқиғаның шешімі.
- Мереке қайда өтті?
- Қазақ шәкірттері неге даярланады?
- Әмірқанның ән айтқандағы бейнесін мәтіннен тауып, оқып беріндер.
- Әмірқан сахнада қалай ұстағанын суреттеңдер.
Әмірқанға мінездеме беріңдер.
Әмірқан
Мәтіннен қос сөздерді тауып жазыңдар.
Шығарма кестесі
Шығарманың аты
Шығарманың авторы
Оқиға орны
Кейіпкерлері
Идеясы
Әдебиет теориясы
Прототип дегеніміз не?
Бұл сөз қай тілден енген сөз?
Прототип (грек: түптөркін, негізгі бейне) -әдеби шығарма кейіпкерінің бейнесін жасауға тірек, негіз болатын өмірде бар адам, яғни, түпкі тұлға.
Шығармашылық жұмыс
“Әншілік өнер ұнай ма?” шағын ғана ойтолғау жазу.
ИНСЕРТ стратегиясы
БІЛЕМІН БІЛДІМ БІЛГІМ КЕЛЕДІ?
Блиц-турнир сұрақтарына жауап беру.
Жүсіпбек Аймауытов кім?
Әңгімедегі әнші кім?
Әмірқанның өмірдегі бейнесі кім?
Жастар не ұйымдастырды?
Ойын -сауық қандай мерекеге арналды?
Үйге тапсырма беру. Үйден Ж.Аймауытовтың «Әнші» әңгімесін оқу, мазмұндау, қайталау.
Бағалау. «5», «4», «3», «2».
Білім сапасына қарай бағаланады.