Грекияда?ы ал?аш?ы ?ркениет оша?тары атты та?ырыпта саба? жоспары (6-сынып)


Сабақ жоспары
Пән : Ежелгі дүние тарихы Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даулетова АСынып: 6 Сабақтың тақырыбы Грекиядағы алғашқы өркениет ошақтары
Оқу мақсаттары Сабақтың мақсаттары 1. Ұлы Жібек жолының қалыптасуы мен дамуы жайында ақпарат беру
2. Ұлы Жібек жолының негізгі тармақтарына сипаттама
3. Қытай мемлекетінің ыдырауына себеп болған жайттарды атап өту
А- тақырып бойынша негізгі фактілерді атайды, тақырыпты түсінеді, мазмұндайды, салыстырады
В- негізгі фактілерді атайды,тақырыпты түсінеді, мазмұндайды
С- тақырыпты түсінеді
Құндылықтар Құнды тарихи ескерткішітер әр елінің асыл мұрасы екендігін айта отырып, оларды құрметтеуге, бағалауға, сақтауға тәрбиелеу.
Ойлау дағдысының деңгейі Білу, қолдану
Бағалау критерилері 1. Ұлы Жібек жолының қалыптасуы мен дамуы жайында біледі
2. Ұлы Жібек жолының негізгі тармақтарына сипаттама береді
3. Қытай мемлекетінің ыдырауына себеп болған жайттарды атап өтеді
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Полис,Троян аты, «Арыстандар қақпасы»
Бұған дейін алынған білім Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы мен дамуы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақтың басы
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. Сыныпты 1-3ке дейін санатып,3 топқа болу.
Оқу мақсатары жайлы айтып өту
Күтілетін нәтижелерді белгілеу
Контекст. Ежелгі Грекия Балқан түбегінің оңтүстік бөлігінде орналасқан.Жері –таулы жартасты болғанымен, онда жүзім мен зәйтүнді көп өсірді. Табиғат жағдайына байланысты Грекия үш бөлікке –оңтүстік,орта және солтүстікке бөлінеді.Оңтүстік Грекияны-Пелопонес,ал ортаГрекияны-Аттика аймағы деп атайды.
Сабақтың ортасы
«Ойлан-Жұптас-Бөліс
1 топқа- "Ежелгі Грекияның орналасқан жері мен табиғаты",2 топқа - "Крит-Ахей мемлекеттері және олардың күйреуі",3 топқа - "Б.З.Б.ХІ-ІХ ғғ. Грекия" тақырыпшаларға бөліп, оқыту Мағынаны тану кезеңі
Әр топ түйінді ойды білдіретін 10-12 сөз жазу . Балқан,Пелопонес,Аттика,Крит-Ахей,Минос,Фреска,Кнос пен Фест, Фера аралы, Шлиман,Троя қаласы,Гомер,зәйтүн.
Ой-қорыту бөлімі
1-топ тірек сөздерге сұрақ құрастыру
2-3 топтар жылдам сұрақтарға жауап беру
Венн диаграммасы
Грекия Мемлекеті
Алғашқы мемлекеттері: Крит-Ахей
Қалалар: Кносс пен
Фест
Қазақстан
Алғашқы мемлекеттері: Сақтар,Үйсіндер,Қаңлылар
Қалалары: Шірік-Рабат,Бәбіш-молда,Чигу,Битянь,Көк-Мардан

Сабақтың соңы
Семантикалық карта
1.Ежелгі Грекия қайда орналасқан а)Микены, Пилос,Тиринф
2.криттегі ең ірі қалалар ә)б.з.б 2000ж шамасында
3.Крит-Ахей өркениеті қай жылы қалыптасқан б)Илиада,Одессея
4.Ахейлік қалалар в)Балқан түбегінде
5.Гомер поэмалары г) Коринф
6.Ең әсем қала ғ)Кносс,Фест
7.Ең бай қала д)Милет
1-в,2-ғ3-ә,4-а,5-б,6-д, 7-г
Қосымша ақпарат
Дифференциация –
Үлгерімі жоғары оқушы
1. «Елшінің саяхаты» эссе жазу
Үлгерімі төмен оқушы тақырыпты түсініп оқып келеді. Бағалау–
1. Ұлы Жібек жолының қалыптасуы мен дамуы жайында біледі 1.Ұлы Жібек жолының қалыптасу тарихын біледі
2. Ұлы Жібек жолының негізгі тармақтарына сипаттама береді 1.ҰлыЖібек жолының тармақтарын картадан көрсетеді
3. Қытай мемлекетінің ыдырауына себеп болған жайттарды атап өтеді 1. У Ди патшаның саясатын сипаттайды, негізгі мақсатын анықтайды
2.Ван Ман жүргізген билігін сипаттайды.
.
Оқытудың/сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?
Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді?
Оқыту атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме?
Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? Қорытынды бағалау
Неғұрлым жемісті екі сәтті атаңыз (сабақ беруде де, оқытуда да)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз (сабақ беруде де, оқытуда да)?
1:
2:
Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?