Конспект урока В поисках идеала. Романтизм в украинской литературе
Конспект уроку з української літератури. 9 кл
(з українською мовою навчання)
Автор: Олач О.В., вчитель української мови та літератури Краснолуцької гімназії №1 імені Л.Литвяк
Тема: У пошуках ідеалу. Література українського романтизму. П. Гулак-Артемовський “Рибалка”, Є. Гребінка “Українська мелодія”, М. Петренко “Небо”
Мета уроку: ознайомити учнів з літературою українського романтизму, її ідейно-художніми особливостями, охарактеризувати життя і творчість програмових поетів-романтиків, проаналізувати їх поезії; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати поетичні твори, надавати коментар щодо їх ідейно-тематичного спрямування, робити висновки, співвідносити події в житті письменника з його творчістю; виховувати шанобливе ставлення до засад народної моралі й етики: працелюбності, щирості, любові й поваги до батьків, краси вірності в коханні, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Очікувані результати: учні будуть вміти визначати головні мотиви поезій українських романтиків, коментувати їх у зв’язку з художніми особливостями і народнопісенною лірикою, усвідомлять те, що романтик духовно багата, творча людина, буде продовжено роботу з виховання шанобливого ставлення до засад народної моралі й етики: працелюбності, щирості, любові й поваги до батьків, краси вірності в коханні.
Тип уроку: урок - емоційне враження ( урок відкриття нового знання)
Обладнання: портрети поетів-романтиків (П.Гулака-Артемовського, Є.Гребінки, М.Костомарова, В.Забіли, М.Петренка), бібліотечка їх творів, ілюстрації до змісту програмових поезій, матеріал про романтизм в українській літературі, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, технологічні картки), проектор, ноутбук, презентація комп[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]ютер, відеокліпи.
Хід уроку
Самовизначення до діяльності (2 хв).
Прийом «Здивуй!»
Вчитель. Сьогодні ми почнемо наш урок незвичайно – з емоційних вражень, переживань, які, я сподіваюсь, ви відчуєте завдяки романсу «Дивлюсь я на небо» на слова українського поета початку ХІХ ст Михайла Петренка. Цікаво, що її було виконано 12 серпня 1962 року на космічній орбіті першим космонавтом-українцем Павлом Поповичем для Сергія Корольова, який знаходився в Центрі управління польотами і дуже любив цю пісню. (перегляд відеокліпу «Дивлюсь я на небо» у виконанні Олександра Малініна).
Прийом «Палітра почуттів»
Який настрій та емоції викликають ці поетичні рядки, покладені на музику [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ](туга, розчарування, мрія покинути землю, самотність, містика)
Про що змушують поміркувати? (роздуми про вічні проблеми життя і смерті, сенс людського буття, пошуки ідеалу)
Актуалізація знань і фіксація утруднення (5-6 хв).
Прийом «Знайди помилку»
Вчитель. Діти, для нашої роботи на уроці нам необхідно пригадати декілька вивчених раніше літературознавчих термінів. Уявіть себе коректорами, яким необхідно знайти помилки у визначеннях (учнівські групи, у які об’єднані дев’ятикласники, виконують на швидкість однотипні завдання):
Символ – предметний або словесний знак, який прямо виражає сутність певного явища
*Символ – предметний або словесний знак, який умовно, опосередковано виражає сутність певного явища.
Балада – жанр ліричної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально- побутового змісту з драматичним сюжетом
*Балада – жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового змісту з драматичним сюжетом.
3. Літературний напрям – сукупність літературних тенденцій в ряді визначних чи епохальних творів, що з’явилися у різний час.
*Літературний напрям – сукупність літературних тенденцій в ряді визначних чи епохальних творів, що з’явилися приблизно в один час
4. Романтизм ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] Romantisme)– художній напрям, який виник у літературі та мистецтві Європи наприкінці ХVIII- на початку ХІХ ст як заперечення культу розуму. Романтичний герой - сильна, незвичайна особистість, здатна на незвичайні вчинки. Романтизм проголошував духовну неповторність особистості, підносив значення народної творчості.
5. Романс – невелика лірична пісня про кохання, призначена для сольного виконання з інструментальним [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ].
Учні в групах коригують літературознавчі терміни, виправляють помилки, звіряються з ключем, роблять висновки, що з поняттями «романтизм» та «романс» виникли труднощі.
Виявлення причин утруднення. Постановка мети діяльності (3-4 хв)
Вчитель. Ми з’ясували, що в ході нашої роботи виникли труднощі. Які терміни викликали ваші сумніви? Як вийти із даної проблемної ситуації?
Прийом «Кошик понять»: учні визначають, які поняття їм незрозумілі, разом із вчителем створюється «кошик понять» на дошці, який буде планом уроку, алгоритмом вирішення проблеми (походження терміна «романтизм», час його виникнення як літературного напряму, причина появи, особливості романтичного героя та ціннісні орієнтири романтиків, художні особливості творів цього напряму, поняття романсу як жанру лірики, представники романтизму в українській літературі). Давайте визначимо тему нашого уроку (допомагають визначенню портрети українських поетів-романтиків та «кошик понять»): Література українського романтизму. П. Гулак-Артемовський “Рибалка”, Є. Гребінка “Українська мелодія”, М. Костомаров “Соловейко”, В. Забіла “Соловей”, М. Петренко “Небо”.
Вчитель. Людина завжди прагне до чогось нового, ще не відкритого, яскравого і незнаного.
Робота з цитатою до уроку(на дошці)Буває мить якогось потрясіння:Побачиш світ, як вперше у житті,Звичайна хмара, сіра і осіння,Пропише раптом барви золоті.Л. Костенко
Вчитель. За словами Ліни Костенко, можна побачити незвичайне в звичайному, здійснити нездійсненне – кожен із нас переживав таку мить у житті. Напевно, більшість із нас- романтики в душі. Мрія про рівність усіх людей, справедливість, добро, красу, буйний світ фантазії усної народної творчості (одночасно вчитель додає до «кошика понять») знайшли своє вираження в поетичних творах українських романтиків, з якими ми сьогодні познайомимося на уроці.
Побудова проекту виходу з утруднення, відкриття нового (до 15 хв)
Вчитель. Термін «романтизм» з’явився досить оригінально: поети, шукаючи нових тем, мотивів, образів, часто зверталися до народної фантастики романських народів, до їхніх пісень, казок і вірувань.
Прийом «Кластер» (нова інформація представляється у графічній формі на дошці)
Повідомлення учнів (представлення нової інформації за темою уроку, до кожного – супровід слайд-шоу):
Повідомлення 1
Причини виникнення романтизму
У кінці ХVІІІ– на початку ХІХ століть у Західній Європі прокотилася хвиля незадоволення новими буржуазними відносинами. Капіталізм утверджує панування «грошового мішка», нові форми експлуатації людей. Це викликає зневіру та розчарування, бажання втекти в уявний світ. Це і лягло в основу романтизму.
Виникнувши майже одночасно в Німеччині, Англії, Франції, романтизм на початку XIX століття поширився в мистецтві Польщі, Росії, Італії, України, охопив і країни Америки. Велике значення мали антифеодальні рухи й особливо Французька буржуазна революція 1789 р., а згодом - подібні революції в інших країнах Європи. Однак, заперечуючи сучасний лад, передові люди невиразно уявляли собі той державний устрій, який міг би забезпечити щасливе життя всіх громадян. Звідси – занурення романтиків у мрійний світ, створений уявою.
Повідомлення 2 (Перегляд відеоряду «Романтизм у різних видах мистецтва»)
Романтизм у різних видах мистецтва
У романтичних творах спостерігається взаємодія всіх видів мистецтв. Особливо цінували романтики музику. Світ звуків, на їхню думку, здатен відтворити внутрішній світ людини. Із романтизмом пов’язана творчість таких композиторів, як Шуберт, Ф.Шопен, Дж.Верді, Паганіні, С. Рахманінов, Глінка та багатьох інших. В образотворчому мистецтві цей напрям відкрив велику сторінку, яку ще донині дописують. Запам’ятайте прізвища таких українських художників, як К.Брюллов, В.Тропінін, І Айвазовський. Поєднання людини з природою прозвучало в творчості Василя Штернберга. Його картина „Переправа через Дніпро біля Києва” (1837) є визначним твором українського романтизму. Тут яскраво виражено тяжіння до драматичних емоцій, світлових ефектів. Уся природа нагадує грандіозне видовище – наступ грози і одночасно самовираження особистості з її почуттями. Становлення геніального Тараса Григоровича Шевченка як художника, поета і громадянина припадає також на епоху романтизму («Автопортрет», «Катерина»).
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
Повідомлення 3
Харківська школа романтиків
Становленню романтизму в українській літературі сприяла діяльність Харківської школи романтиків, до якої входили Ізмаїл Срезневський, Левко Боровиковський, Афанасій Метлинський, Микола Костомаров, Петро Гулак-Артемовський, Михайло Петренко.
Це літературне угруповання виникло на початку XIX століття при Харківському університеті. Термін «школа» запропонував дослідник і видавець їх творів [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Студенти та викладачі університету писали не тільки художні твори, а й наукові розвідки, збирали зразки фольклору, друкували їх окремими книжками, видавали журнали й альманахи. У діяльності членів Харківської школи помітний вплив німецького й англійського романтизму, які орієнтувалися на невичерпне багатство фольклору. Харківські романтики розробляли тематику власної творчості на основі народних пісень, переказів, легенд, вдавалися до історичних мотивів.
Вчитель. Першими творами, що започаткували новий напрям романтизму в українській літературі, були поезії П.Гулака-Артемовського та Є Гребінки.
Повідомлення 4.
Короткі біографічні дані про Гулака-Артемовського
Петро Гулак-Артемовський був викладачем Харківського університету, викладав історію, географію і статистику. Згодом став професором цього університету. Був блискучим оратором і на його лекціях завжди було багато слухачів. Він ніколи не читав з конспектів. Літературознавці стверджують, що початок романтизму в українській літературі припадає на час публікації балади П.Гулака-Артемовського „Рибалка” – 1827рік. Письменник вказував на причини, що спонукали його передати своєю рідною мовою твір Йоганна Гете „Рибалка”: „Хотів спробувати, чи не можна малоросійською мовою висловити почуття ніжні, благородні, піднесені...”
Виразне читання учнями вголос за ролями балади П.Гулака-Артемовського „Рибалка”.
РИБАЛКАУкраїнська баладаВода шумить!.. вода гуля!..На березі Рибалка молоденькийНа поплавець глядить і примовля:"Ловіться, рибочки, великі і маленькі!"Що рибка смик то серце тьох!..Серденько щось Рибалочці віщує:Чи то тугу, чи то переполох,Чи то коханнячко?.. не зна він, а сумує!Сумує він, аж ось реве,Аж ось гуде, і хвиля утікає!..Аж гульк!.. з води Дівчинонька пливеІ косу зчісує, і брівками моргає!..Вона й морга, вона й співа:"Гей, гей! не надь, Рибалко молоденький,На зрадний гак ні щуки, ні лина!..Нащо ти нівечиш мій рід і плід любенький?Коли б ти знав, як РибалкамУ морі жить із рибками гарненько,Ти б сам пірнув на дно к линамІ парубоцькеє оддав би нам серденько!Ти ж бачиш сам, не скажеш: ні Як сонечко і місяць червоненькийХлюпощуться у нас в воді на дніІ із води на світ виходять веселенькі!Ти ж бачив сам, як в темну нічБлищать у нас зіроньки під водою;Ходи ж до нас, покинь ти удку пріч, Зо мною будеш жить, як брат живе з сестрою!Зирни сюди!.. чи се ж вода?..Се дзеркало, глянь на свою уроду!..Ой, я не з тим прийшла сюда,Щоб намовлять з води на парубка невзгоду!\"Вода шумить!.. вода гудеІ ніженьки по кісточки займає!..Рибалка встав, Рибалка йде,То спиниться, то вп'ять все глибшенько пірнає!..Вона ж морга, вона й співаГульк!.. приснули на синім морі скалки!..Рибалка хлюп!.. За ним шубовсть вона!..І більше вже нігде не бачили Рибалки!1818р.
Ідейно-художній аналіз твору (завдання по групах, підсумком роботи груп буде «жива» картина із асоціацій учнів):
1 гр. – визначте ознаки романтизму в творі
Метод «Гронування» (у «зірочках» записують ознаки)
фольклорний жанр балади;
персоніфіковані картини природи;
мелодійність,
емоційна наснаженість, драматизм;
Втеча від реальності
національний колорит у зображенні Рибалки і Русалки;
народнопісенна лексика.
2 гр. - доведіть, що «Рибалка» - балада за жанром.
Метод «Прес»
Наприклад:
На мою думку, це балада.
Тому що у творі епічний сюжет передано у віршованій формі, є фантастичні елементи, драматизм.
Наприклад, розмова з міфічною істотою Русалкою, трагічна загибель юнака, зображення однієї події з життя героїв, стислість розповіді.
Отже, твір Гулака-Артемовського «Рибалка» за жанровими особливостями - приклад балади.
3 гр. – художні особливості балади
Метод «Асоціативний кущ» (записують у «хвилях» художні особливості)
Риторичні оклики: «Вода шумить! Водя гуля!»
Риторичні запитання: «Чи то коханнячко?»
Зменшувально-пестливі форми: «молоденький», «рибочки»
Метафори: «Вода шумить», «рибка смик», «серце тьох»
Епітети: «сонечко і місяць веселенькі», «темна ніч»
Порівняння: «вода-дзеркало», «як брат живе з сестрою!».
Повтори: «Вода шумить!.. Вода гуля!..»
Звуконаслідування: «гульк», «хлюп», «шубовсть»
Віршований розмір: ямб.
Римування: перехресне (суміжне).
Рима: чоловіча.
4 гр - інформаційне гроно щодо характеристики героїв балади (сплести «словесну павутинку» з рис характерів головних героїв описів їх зовнішності, їхньої вдачі)
Вчитель. Образи мрійливого рибалки й водяної красуні завдяки майстерному використанню художніх засобів народної пісенності забарвлені яскравим національним колоритом. Юний Рибалка це справді український «парубок» із селянських низів, Русалка-спокусниця українська «дівчинонька», що «косу зчісує і брівками моргає».
Метод «Мікрофон»: яким ви уявляєте подальше життя Рибалки у воді з Дівчинонькою?
Повідомлення 5
Короткі біографічні дані про Євгена Гребінку
Євген Гребінка народився на Полтавщині, дворянин, освічена людина, поет, байкар. На батьківському хуторі мав можливість познайомитися з життям народу, з його побутом і звичаями. Буйну уяву хлопця живили захоплюючі розповіді няньки-кріпачки. Літературна діяльність Є. Гребінки почалася під час його навчання у Ніжинській гімназії. Далі – робота чиновником та вчителювання в Петербурзі. Після короткої служби та перебування на батьківщині – повернення до Петербурга, де Гребінка продовжує літературну діяльність. Треба згадати про роль поета у творчому становленні Тараса Шевченка та безпосередню участь у викупі Кобзаря з кріпацтва. Особлива заслуга Євгена Гребінки, що саме з його допомогою побачив світ збірку «Кобзар». Проживши коротке життя (36 років), поет залишив нам 8 томів творів.
Виразне читання учнями вголос за ролями поезії «Українська мелодія» за ролями
"Ні, мамо, не можна нелюба любить!Нещасная доля із нелюбом жить.Ох, тяжко, ох, важко з ним річ розмовляти!Хай лучче я буду ввесь вік дівовати!" Хіба ж ти не бачиш, яка я стара?Мені в домовину лягати пора.Як очі закрию, що буде з тобою?Останешся, доню, одна, сиротою!А в світі якеє життя сироті?І горе, і нужду терпітимеш ти.Я, дочку пустивши, мовляв, на поталу,Стогнать під землею як горлиця стану."О мамо, голубко, не пдач, ие ридай.Готуй рушники і хустки вишивай.Нехай за нелюбом я щастя утрачу;Ти будеш весела, одна я заплачу!"Ген там, на могилі, хрест божий стоїть,Під ним радо й вечір матуся квилить;"О боже мій-милий! що я наробила!
Вчитель. Які емоції викликала ця поезія? До яких роздумів спонукала? (Це твір, який возвеличує щире почуття кохання, заради якого дівчина жертвує власним життям. Донька підкоряється наказу матері, погоджується на шлюб, і раптом чинить самогубство).
Прийом «Клубок думок»: Я тримаю в руках клубочок ниток. Нехай ця ниточка, як ниточка Аріадни, об'єднає нас. А кожен, до кого потрапить клубочок, має сказати своє слово з приводу прочитаної поезії, яка б розпочиналася словами «кохання – це» (беруть участь по два учні від кожної групи)
Прийом «Синквейн»(беруть участь інші учасники груп): скласти сенкан «Кохання»
Кохання.
Неповторне, щире.
Любити, віддавати, боротися.
Здатність розуміти і пробачати.
Життя.
Прийом «Кола Вена» (зіставлення двох поетичних творів, визначення спільного та відмінного)
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Знайомство з творчістю Євгена Гребінки було б неповним, якщо ми не згадаємо його відомий на весь світ романс «Очі чорні» (звучить пісня).
Вчитель. Цікаво, що в цьому романсі відсутній образ дівчини, до якої звертається наш герой. Є лише метонімічний образ – вогненні «очі чорні», вони і стали другою дійовою особою романсу. Популярність твору зумовлена надмірною емоційністю та мелодійністю. Герой горить у вогні очей коханої. Цікаво, що поет присвятив свій твір майбутній дружині - доньці сусіда-поміщика Марії Ростенберг.
5. Первинне закріплення в зовнішній мові (4хв)
Вчитель. Ми з вами отримали нову інформацію щодо причини виникнення романтизму, його вияв у різних видах мистецтва, дізналися про першу романтичну школу в Україні та познайомились з романтичною баладою Петра Гулака-Артемовського «Рибалка» і поезією Гребінки «Українська мелодія», яка стала народною піснею. Давайте спробуємо дати визначення романтизму та його основних рис (кілька учнів проговорюють свої варіанти). Давайте подивимось у підручник (с. 182) і ще раз проговоримо нову інформацію.
Романтизм ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] Romantisme)– художній напрям, який виник у літературі та мистецтві Європи наприкінці ХVIII- на початку ХІХ ст як заперечення класицизму. В Україні його розвиток припадає на 20-40 рр. ХІХ ст. Романтичний герой - сильна, незвичайна особистість, здатна на незвичайні вчинки. Романтизм проголошував духовну неповторність особистості, підносив значення народної творчості.
Основні риси романтизму як творчого напряму (с.170) (одночасно доповнюється створена «жива» картина балади на дошці):
1. Протиставлення буденності високих ідеалів; втеча від реальності
2. У центрі – сильна особистість, здатна на незвичайні вчинки
3. Пізнання через інтуїцію та почуття
4. Заглиблення в психологію героїв.
5. Джерело сюжетів - фольклор, міфологія
6. Близькість до природи та її стихій
7. Зацікавлення національною історією
Вчитель. Тому, говорячи про поетику романтизму, слід відзначити використання персоніфікації, символіки, антитези, поглибленого трагізму, мотивів світової скорботи. Цей напрям вплинув на формування національних літератур, бо надавав великого значення проблемі розвитку національних мов, вивченню історії та фольклору.
6. Самостійна робота з перевіркою за еталоном (5 хв.)
Цифровий диктант (правильне твердження -1, неправильне – 0)
1. Романтизм виник у ХVII ст. (0)
2. Романтизм проголошував духовну неповторність особистості (1).
3. Герої-романтики живуть у реальному світі (0).
4. Першим започаткував романтизм Григорій Квітка-Основ’ненко. (0)
5. Євген Гребінка брав участь у викупі Шевченка з кріпацтва (1)
6. Твір Гулака-Артемовського «Рибалка» - романс (0).
7. Твір Є.Гребінки «Очі чорні» - балада (0).
8. Становленню романтизму в українській літературі сприяла діяльність Харківської школи романтиків (1).
9. Романс – невелика лірична пісня про кохання, призначена для сольного виконання (1)
10. Романтизм і романтика – тотожні поняття (0)
Відповідь: 0100100110
7. Рефлексія діяльності (підсумок уроку) (2-3 хв.)
Прийом «Телеграма» (звучить ноктюрн Шопена фр. nocturne нічний – поширена назва музичних інструментальних композицій, що навіяна поетичним настроєм ночі)
Отже, ми з вами сьогодні відкрили для себе нові знання. Давайте спробуємо співставити тему нашої роботи на уроці, задачі, які ми для себе визначили пріоритетними, з отриманими результатами. Допоможе нам телеграма, яку кожен із вас напише від імені героя-романтика та адресує своєму сусідові по парті. Коротко напишіть найважливіше, що зрозуміли та чого навчилися з побажаннями з точки зору вивченого на уроці.
Наприклад:
Живу в Україні поч. ХІХ ст.. Хочу втекти від жахливої реальності. Мрію про рівність усіх людей. Не бійся своїх почуттів та прагнень. Герой-романтик.
Або:
Сиджу на краю безодні. Закоханий безнадійно, хочу вмерти. Мрію про щастя усіх людей. Вчися розуміти світ почуттями. Герой-Романтик.
Вчитель. Отже, український романтизм – явище яскраве, самобутнє, непересічне. Він відкрив світові українську душу. Романтична лірика це переважно лірика настрою. Романтики вміло і тонко створювали картини природи. але головним у цих картинах був не опис пейзажу, а людина і світ ось що передусім хвилювало романтиків. Поети шукали свій омріяний ідеал і прагнули його втілити в життя. Романтизм став не лише естетичним відкриттям. Це був і важливий крок у розвитку духовного життя українського суспільства, у становленні національної літератури.
Самооцінювання
Учні повинні оцінити свою роботу на уроці, заповнивши таблицю.
Прізвище, ім’я
Етап роботи
Дуже впевнено
Впевнено
Достатньо впевнено
Невпевнено
«Знайди помилку»
Повідомлення або виразне читання
Аналіз поезії
Знання теорії романтизму
Самостійна робота
Д/з вивчити 1 поезію напам’ять (на вибір), підготувати повідомлення про поета-романтика або презентацію його твору.
Оцінювання вчителем
Додаток 1
Кластер «Література українського романтизму»
Походження (Звідки?) Західна Європа, фольклор
Час виникнення (Коли?) к. ХVIIIст
Причина появи(Чому?) Незадоволення
суспільним ладом, владою,
Французька революція
Ціннісні орієнтири (Куди?) Синтез мистецтв,
історія, УНТ, втеча
в мрійливий світ
Романтичний герой (Який?) Сильна особистість
здатна на незвичайні вчинки
Художні особливості (Які?) персоніфікація, символіка,
антитеза, трагізм, мотив світової скорботи
Представники романтизму (Хто?)
Додаток 2
Технологічна карта для учня
1. Складання синквейну
1. Тема (іменник).
2. Опис (два прикметники).
3. Дія (три дієслова).
4. Ставлення (фраза-чотири слова).
5. Перефразування змісту (одне слово).
2. Кола Вена – стратегія, яка навчає співставленню, порівнянню, знаходження спільних рис, явищ, ознак в тематиці та проблематиці творів, образах літературних героїв, творчості письменників, історичних діячів, явищах природи, властивостях геометричних фігур і т. п.
Метод «Прес»
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
Гронування – сплітання словесної павутинки
5. Алгоритм анализу поетичного тексту:
1.Ключові образи.
2.Лексичний ланцюжок ( характеристика образів).
3.Асоціація ( представлення).
4.Визначення теми та ідеї тексту.
5.Авторська позиція.
6.Зображально-виражальні засоби ( тропи, лексичні засоби).
7.Визначення віршового розміру та римування, рими
8.Сюжет твору.
9. Актуальність.
Реальність,
Мати та дочка,
Соціальна нерівність,
Створення сім’ї,
Повага до батьків,
Покірність долі
Гріх та спокута
Вірш.розмір амфібрахій
«Українська мелодія»
Є.Гребінка
«Рибалка» П.Гулак-Артемовський
Фантастика,
Рибалка та русалка,
Пейзаж,
Персоніфікація,
Довірливість,
Легковажність,
Хитрість
Вірш.розмір- ямб
Кохання,
Драматизм,
Напруженість,
Загибель героїв,
Фольклорні мотиви, Виховання моральних цінностей