БиС технологиясы бойынша саба? жоспары (жел. Арман П.В о?улы?ы бойынша)
Пәні: География Күні: 02.03.2017 ж
Сыныбы: 6 А Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Жел
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жел бойынша бойынша білімдерін кеңейту;
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайтып, танымдық белсенділігін арттыру,Тәрбиелік: ұйымшылдыққа тәрбиелеу.Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау. Жоспарланған нәтиже, қойылған мақсатқа жету.
Әдісі: БжС технологиясы
Түрі: Ауызша-1
Көрнекілігі: Матрица, тірек сөздер, сын тұрғысынан сұрақтар , қарама-қарсы сұрақтар, ДЖ физикалық картасы, слайд.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі мотивация. (2 минут)
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Бүгінгі біздің сабағымыз БжС технологиясының «Ауызша сабақ-1″ картасы негізінде өтеді. Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз берейік.
ІІ.Сіздерге үйге “Атмосфералық жауы - шашын” берілген болатын. Олай болса сұрақтарға жауап бере қойыңыздар.
ІІ. Қарама-қарсы сұрақтар. (7 мин)
-20° тағы су буы қанша грам? 1
Су буымен қанықан ауа деп нені атайды? Бір температурада ұстап тұратын су буын
Температура жоғарлаған сайын қанықан ауа неге айналады? Қанықпаған ауаға
Ауадағы су буының мөлшері немен анықтылады? Абсалюты;салыстырмалы ылғалдылыпен
Конденсациа дегеніміз не? Су буының сұйық күйге айналуы
0°С –тан төме температурада су булары қандай күйге ауысады? Мұз
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы өлшенетін құрал? Шаш гигрометірі
Бұлттарды не құрайды? Су тамшылары
Шарбы бұлтар қандай биіктікте таралады? 10 км
Будақ бұлтар неше метр биіктікте кездеседі? 1-2 км
Бұлтар қай қабатта таралады? Тропасферада
Бұлтың неше түрі бар? 5 түрі
Қазақстанның жауын шашын ең көп жауатын жері? Алтай
Алтай тауындағы жауын – шашын мөлшері қанша? 1500 мм
Бұлттар жер бетінен неше км биіктікте кездеседі? 2-18 км
Жер бетінен 1 км биіктікте пайда болатын бұлт түрі? Қатпарлы
Бұлттардың жоғарғы шекаралары полярлықаймақтарда неше км? 3-8 км
Қоңыржай ендікте бұлтардың жоғарғы шекарасы неше км? 5-13 км
+30 °С ауадағы су буы қанша болады? 30 г
2,5 км биіктікте кездесетін бұлт түрі? Жаңбыр бұлттары
3 оқушыға 1 сұрақты қоюға болады.Сұрақ 1-ақ рет оқылады,қайталанбайды. 3-еуі де білмесе (- ) қойылады. Төртінші оқушыдан сұрап, ол айтса + қойылады.Бірінші белгі. Барлық оқушыларға қойылады.Және тақтаға Рим санымен < және > таңбалары жазылады.Нәтижелері ООМ бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.
ІІІ. Жаңа тақырып. (6 минут).
Жел. Мақсаты айтылады.Интерактивті тақтадан 14 тірек сөз шығып тұрады.Тақырып ішінде мұғалім сөздердің мағынасын түсіндіреді. Тірек сөздер жабылады . Оқушылар сөздерді есте сақтап жатқа жазу керек.Оқушылар дәптер алмасып,бірін-бірі тексереді. Нормаға сай есте қалған сөздерді айтқан оқушыға ООМ ұяшығына плюс немесе минус қойылады.
Тірек сөздер
Ауа
Горизонталь
Жел
Бриз
Муссон
Жеңіл
Маусым
Еуразия
Тынық
Кемелер
Сарқылмайтын
Көгілдір отын
14. Айалым
Екінші белгі. Есте сақтауға уақыт нормативі 14 сөз – 1 мин 15 сек.
ІV. Ұғынуды ұйымдастыру. ( 6 минут)Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып шығады. Мұғалім олардың материалды оқыған білімдеріне қатысты сұрақ-жауап алатыны жайында ескертеді.
V. Түсінудің алғашқы тексерілуі. Қарама-қарсы сұрақ қою. (7 мин)Мұғалім оқушыларды рет -ретімен емес ,ООМ бойынша сабақтың тақырыбына байланысты тірек сөздерді қоса сұрайды. Оқушы түсінбеген жерлерін мұғалім түсіндіреді.Қарама-қарсы сұрақтар.
1. Ауаның горизанталь бағытта қозғалуын не деп атайды? Жел
2. Желдің пайда болуының негізгі себебі ? Қысымның жер бетінде әркелкі таралуы
3. Желдің жылдамдығы немен есептеледі? м/сек
4. Желдің жылдамдғы мен бағытын анықтайтын құрал? Желбағар
5. Белгілі жерде қайталанып соғатын желдер? Муссондар;бриздер
6. Франсузша жеңіл жел деген мағана беретін жел? Бриз
7. Бриз нешеге бөлінеді? 2 ге
8. Құрылықпен су үстіндегі ауа тәулігіне нешерез ауысады? 2 рет
9. Арабша маусым деген мағыа беретін жел? Муссон
10. Еуразияның Тынық мұхитпен жапсарлас жеріне тән жел? Муссон
11.Құрылық бетіндегі жылы ауа теңізге қарай тараса бұл қандай жел? Түнгі бриз
12. Теңіз бетіндегі жылы ауа құрлыққа қарай жылжыса бұл қандай жел? Күндізгі бриз
13. Жыл ішінде бағытын ауыстыратын жел? Муссон
14. Сарқылмайты қуат көзі? Жел
15. Көгілдір отын дегеніміз не? Жел
16. Желдің көмегімен нелер самяхатқа шықты? Желкенді кемелер
17. ЖЭС толық аатауы? Жылу электр станциясы
18. Жел мұхиттарда не қалыптастырады? Ағыс
19. Қызылқұм;Мойықұм;Каспий маңында кздесетін жел? Аңызыақ
20. Желдер ненің айналымына қатысады? Су айналымы
Үшінші белгі. Барлық оқушылардың нәтижелері бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.VI. Алғашқы бекітуді ұйымдастыру. Сын тұрғысынан сұрау. Меңгеру сапасын анықтау мақсатында сұрақтар бұрмаланып беріледі. «Иә» немесе «Жоқ» деген жауап беретін сұрақтар болмауы тиіс.Сын тұрғысынан сұрақтар. (7 мин)1. Ауаның горизанталь бағытта қозғалуын жел деп атайды. +
2. Желдің пайда болуының негізгі себебі ағаштардың қозғалуы. - Қысымның жер бетінде әркелкі таралуы
3. Желдің жылдамдығы м/сағ есептеледі. - м/сек
4. Желдің жылдамдғы мен бағытын желбағармен анықтайды. +
5. Муссондар;бриздер белгілі жерде қайталанып соғатын желдер. +
6. Пасат франсузша жеңіл жел деген мағана беретін жел. - Бриз
7. Бриз 3 бөлінеді. - 2 ге
8. Құрылықпен су үстіндегі ауа тәулігіне 1 рет ауысады. - 2 рет
9. Муссон Арабша маусым деген мағыа береді. +
10. Бриз Еуразияның Тынық мұхитпен жапсарлас жеріне тән жел. - Муссон
11.Құрылық бетіндегі жылы ауа теңізге қарай тараса бұл күндізгі бриз. - Түнгі бриз
12. Теңіз бетіндегі жылы ауа құрлыққа қарай жылжыса бұл Күндізгі бриз. +
13. Жыл ішінде бағытын ауыстыратын бриз желі. - Муссон
14.Көмір Сарқылмайты қуат көзі. - Жел
15. Көгілдір отын дегеніміз жел. +
16. Желдің көмегімен желкенді кемелер самяхатқа шықты. +
17. ЖЭС толық аатауы Жылу электр станциясы. +
18. Жел мұхиттарда цунами қалыптастырады. - Ағыс
19. Қызылқұм;Мойықұм;Каспий маңында кздесетін сайқан желі. - Аңызыақ
20. Желдер суайналымына қатысады. +
Төртінші белгі барлық оқушылардың нәтижелері ООМ бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.
Қол шапалақтау
VII. Талдау . Жер қыртысының қозғалысы.Жер сілкіну бойынша тақырыптық сөздік қорды (ТСҚ) тексеру үшін эссе жазасыздар. (5 минут)
Оқушылар дәптерлерін алмасып,бір-бірінің жазған эссесін тексереді.
(1 минут)
Бесінші белгі барлық оқушылардың нәтижелері ООМ қойылады.
VIII.Рефлексия (2 минут )
IX. Бағалау . (2 минут)
Журналға баға қою келесі норматив бойынша жүзеге асырылады.
4-5 белгі – 5 ұпай,
3-белгі – 4 ұпай
2 – белгі – 3 ұпай.
Сапа нормативі: оқушылардың 63/ -ы 5 ұпайдан алуы тиіс.