Жолды? шамалар?а байланысты есептер шы?ару


Сабақ:Информатика Мектеп : «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы. Жолдық шамаларға байланысты есептер шығару. Мұғалімнің аты-жөні
Бахтыбаева С
Күні: 9 Қатысқандар саны:
Сыныбы: Қатыспағандар саны:
Сабақтың мақсаттары Символдармен, мәтінмен атқарылатын жұмыстар  туралы жалпы түсінік беру, программалауда Паскаль   операторларын тиімді қолдану дағдысын  қалыптастыру.
Жетістік критерийлері Барлық оқушылар орындай алады.
Жолдық шамалар туралы түсінік алады.
Көпшілік оқушылар орындай алады.
Жолдық шамалар туралы түрлерін айта алады.
Есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар орындай алады.
Терминдерді жатқа айта алады.
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс ағылшын тілі,
Акт қолдану дағдылары Компьютер, интерактивті тақта
Бастапқы білім Графикалық редактордың сурет салу құралы.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ұйымдастырылуы кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Келмеген оқушыларды белгілеу
3.Сабаққа дайындығын,құралдарын тексеру. Ресурстар
Сабақты басы
5 минут II.Үй тапсырмасымен жұмыс сұрақ-жауап .
Өз аттарыңыз неше символдан тұрады және аттарыңыздан сөздер шығару программасын құру.
1.Символдық шама дегеніміз не? / мән ретінде бір ғана таңбаны қабылдай алатын  шамалар.
2.Символдық шамалар қандай қызметші  сөзбен белгіленеді? Char - айнымалының мәні жеке символ болатынын білдіретін тип
3.Жолдық шама дегеніміз не? / мәндері мәтін болып табылатын шамалар.
4.Жолдық шамалар қандай қызметші сөзбен белгіленеді? String   -  айнымалының мәні сөз/сөйлем екенін білдіретін тип
Шаттық шеңбері
Сабақтың ортасы Мәтінде берілген сөзде «па» символы неше рет кездесетінін санайтын программа құрыңыз.
var t,y:string;
    i,k:integer;
    begin
    readln(t);
    for i:=1 to length(t)-1 do
    begin
     y:=copy(t,i,2);
     if y='па'  then k:=k+1;
     end;
    writeln('k=',k);
    end.                                                       Жауабы:  Парта k=1 
                                                                                      папа  k=2
                                                                                       нан  k=0
Мәтіндегі символдарды екі – екіден шығаратын программа құрыңыз.
var t,a:string;
    i:integer;
    begin
    readln(t);
    for i:=1 to length(t) do
    a:=a+copy(t,i,1)+copy(t,i,1);
    writeln(a);
    end.                                              мектеп -  мектеп  №1 мысал. “ку”,   “шка”,  “юшон”, “пила” сөздерінен:  “кукушка кукушонку  купила капюшон” сөйлемін  құрастыратын  алгоритм  жазу және оның  ұзындығын  анықтау керек.
Шешуі:
алг сөйлем (нәт  лит Т, бүтін L)
басы  лит А, B, C, D
A:=“ку”; B:=“шка”; C:=“юшон”; D:=“пила”
T:=A+A+B+“”+A+A+C[2,3]+A+“”+A+D+“  ”+B[2,2]+D[1,1]+C
L:=ұзын (T)
шығару  T, L
соңы 
Program e1;
const  a=’ку’;  b=’шка’;  c=’юшон’;  d=’пила’;
var t: string [100];
l: integer;
begin
t:=a+a+b+’ ‘+a+a+copy(c,2,3)+a+’ ‘+a+d+’ ‘+copy(b,2,2)+copy(d,1,1)+c;
l:=length(t);
writeln(‘ t:=’, t);
writeln(‘ l:=’, l);
end. Оқулық, дәптерлер.
Компьютермен жұмыс
Сабақтың соңы
2 минут Сабақты бекіту
Program e1;
const  a=’кітапхана’;
var t: string [100];
l: integer;
begin
t:=copy(a,3,2)+copy(a,8,1)+copy(a,1,1);
l:=length(t);
writeln(‘ t:=’, t);
writeln(‘ l:=’, l);
end.
Қорытындылау. Рефлексия.
Осы сабақтан не үйрендім?
Нені үйренуім  керек?
Бұл сабақтан қандай әсер алдым?
Оқушыларды бағалау. Өзін-өзі бағалау бетшесін жинау, оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма. Тақырыпты мазмұнадау. Тақырыпты мазмұндау. Стандартты функцияларды жаттау.  №16 практикалық жұмыстың  есептерін  үйден келесі сабақта дайындап  шығарып келу. Дифференция.Оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлаймыз?Қабілеті жоғары балаларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? Бағалау- оқушылардың ілгерілеуін білімдерін қалай қадағалайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Әр оқушыға өзінің тапсырмасын орындағаннан кейін тобына есептер беремін. Өз бетікдік жұмысты орындау деңгейі Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.