?аза? тілі. Та?ырыбы:С?йлемні? бірі??ай м?шелері 4 сынып
Төле би атындағы №8 гимназия
Бастауыш сынып мұғалімі
Оспан Алима
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы 4
Сілтеме Қазақ тілі оқулығы, Г.И.Уәйсова,Ә.Е.Жұмабаева. Алматы «Атамұра», 2015ж.
Сабақтың тақырыбы Сөйлемнің біріңғай мүшелері
Сабақтың мақсаты Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің арасына тыныс белгісін дұрыс қоюға үйрету.
Күтілетін нәтиже Сауатты жазуға, сауатты сөйлеуге үйренеді.
Ойлау қабілеті жетіліп,шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыланады.
Талдайды, сөздік қоры молаяды.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
14668503810Бірлеске оқу
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
Ой қозғау;
Диалогтік оқыту
-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар плакаттар, суреттер, үлестірмелі карточкалар.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну
Сергіту сәті Психологиялық дайындық Оқушыларды топқа бөлу. «5»болсын алар бағамыз
Білімнен қуат аламыз.
Өнерменен өрістеп,
Өсе берсін санамыз.
Үй тапсырмасын сұрау бекіту. Үй тапсырмасын сұрап, қайталау үшін үлестірме қағаздағы тапсырмаларды жұптасып орындайды.Критерийлер бойынша бағалату. Табыс критерийлерін өз беттерінше құрады.Сызба бойынша сөйлемді дұрыс құру-1-3 балл .Тыныс белгісін дұрыс қою-1 балл.Көркем жазу-1 балл.Ережені айту-1балл. Топтағы оқушылар сұрақтарға ақылдасып жауап береді.Берілген сызба бойынша сөйлем құрастыру.тапсырманы топ болып орындап. Бағалайды.
6балл-5, 5балл-4, 4балл-3,1-3балл-2т.б
Білу
Гүлдің күлтешесі қандай түсті болады?Адамдар өз үйлерін қалай күтеді?Бұл қандай ағаштар?- Бір сұраққа жауап беретін сөздерді табыңдаршы.- Сөздер қандай сөз табымен байланысып тұр?- Ондай сөздерді сөйлемнің бірыңғай мүшесі дейміз- Енді осы сөздермен сөйлем құрай қойындар.Сонда жаңағы сөйлемдерден қандай ереже шығаруға борлады?- Ал енді оқулықтағы ережені қарай қойындар.Қалай қорытасыңдар? Ережені дұрыс шығардық па? Сұраққа жауап іздейді.Сөйлемнің бірыңғай мүшесі деген не ? деген сұраққа жауап береді.
- Балалар атайды.
Өздері ереже шығарады.1 - ереже: Бір сұраққа жауап береді.2 - ереже: Бірыңғай мүшелердің арасына үтір қойылады.3 - ереже: Бірдей мүше.
Түсіну
Оқулықпен жұмыс
54-жаттығуды өз беттерінше тапсырманы оқып,сұрақтарға жауап алынады.
(тау сай, орман, жорыққа, сапарға) Өлеңді оқып жатқа жазады.
Сөйлемнен бірыңғай мүшелерін тауып астын сызады
Қолдану Дәптермен жұмыс:
55-жаттығу. Өлеңді ма, па, та, да, мен арқылы бірыңғай мүшелерді байланыстыр және мәнерлеп оқы. Жұмыстарын басқа топ балалары бағалайды.
56- жаттығу. Өз ойыңды дәлелдеп үйрен
Мәнерлеп оқиды біріңғай мүшелерін табады.Топтық бағалау.Ережемен жұмыс.
жасайды.
Көп нүктенің орнына тиісті бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жазады.
Бағалауды жұптасып жүргізеді.
Талдау
Топпен жұмыс 57 жаттығу Мәтінді түсініп оқу 1-2 топ Бірыңғай мүшелерді табады
3-4 топ Бірыңғой мүшелеріне сұрақ қояды
5,6,7 топ Бірыңғай мүшелердің арасында үтірдің қойылу себебін түсіндіреді
Жинақтау
59 жаттығу Сөйдемдерді құрамындағы сөйлем мүшелеріне қарай сәйкестендіру Сөйлемдерді сәйкестендіреді
Бағалау
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
Смайликтермен, бағалау парағы
58 жаттығу. -Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерін бағалау парағы арқылы бағалайды,
Мәтінді түсініп оқып, Бірыңғай мүшелерді табады.