Українська мова 3 клас : Будова тексту. Зв’язок між реченнями в тексті. Частини тексту .


Стець Оксана Василівна,
вчитель початкових класів
Золотоніської гімназії ім. С.Д.СкляренкаЗолотоніської міської ради Черкаської області
УРОК 6
Тема. : Будова тексту. Зв’язок між реченнями в тексті. Частини тексту .
Мета:
•формування предметних компетентностей: , розширити знання про поняття текст як одиницю мови; ; вчити зв*язувати речення в тексті за допомогою слів він, вона, воно, вони, цей, ця, ці, впізнавати та визначати кількість абзаців; ознайомити з будовою тексту; виховувати любов до рідного слова, збагачувати словниковий запас.
•формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися впізнавати та визначати кількість абзаців; зв*язувати речення в тексті за допомогою слів він, вона, воно, вони, цей, ця, ці; розрізняти частини тексту: зачин, основна частина, кінцівка.
- комунікативної: учень дотримується правил спілкування; відповідає зв’язно на поставлені запитання;
- здоров'язбережувальної: учень переключається з одного виду роботи на інший; дотримується гігієнічних і технічних правил письма.
Тип уроку: урок-пізнання – поглиблення та узагальнення навчальної інформації.
Основні терміни і поняття: абзац, зачин, основна частина, кінцівка.
Міжпредметні зв’язки: літературне читання, образотворче мистецтво.
Обладнання: конверти із завданням Тітоньки Сови, , сюжетні малюнки, смайлики.
Хід уроку
І Вступна частина
1.Органызацыя класу
Сьогодні на уроці знову
Ми вивчемо тему стару і нову.
Як завжди і про текст згадаємо
Повторимо і щось дізнаємось
2. Актуалізація опорних знань.
2.1 Г ра «Давайте пригадаємо»
— Що таке текст?
— Що називається темою, метою тексту?
— Що можна дібрати до тексту?
— Які типи текстів ви знаєте?
2.2.Робота з деформованим текстом
— Зі слів кожного рядка складіть речення. Запишіть їх так, щоб вийшло оповідання. Доберіть до нього заголовок.
Він, грався, і, дітьми, за, бігав.
Маленького, у, знайшли, лісі, діти, козлика.
Пасли, городі, на, потім.
Спочатку, молоком, його, годували діти.
Радував, козлик, дітей.
(Діти у лісі знайшли маленького козлика. Він грався і бігав за дітьми. Спочатку діти годували його молоком. Потім пасли на городі. Козлик радував дітей.)
Який тип тексу? (Розповідь)
Яка тема цього тексту? (Розповідь про козлика) Мета? (розповісти що сталося)
3. Перевірка домашнього завдання.
-Додому вам була вправа 35 ст. 21. Завдання було, з*ясувати : текст вправи – опис чи розповідь? Довести свою думку і дібрати заголовок.
ІІ. Основна частина
1.Повідомлення теми та мети уроку.
– Ми продовжуємо нашу подорож у країну Знань . І сьогодні ми знову з вами знову в гостях у Тітоньки Сови.

На минулому уроці вона розповіла нам цікаву історії.
-Тітонька Сова, а що сьогодні ви нам розповісте?
-Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом, познайомимось з будовою тексту, будемо знаходити зв*язок між реченнями в тексті. Будемо розбирати текст на частини. Але про все по порядку:
.
Текст – група речень, об’єднаних спільним змістом (темою) та основною думкою.
Тема – це те, про що розповідається в тексті.
Основна думка – головне, про що хотів сказати автор.
В тексті всі речення пов`язані за змістом, кожне наступне речення збагачує попереднє, допомагає нам краще зрозуміти те, про що розповідає автор.
Речення в тексті розташовані у такій послідовності, як це необхідно для розкриття теми. Важливий у кожному тексті заголовок, адже перед початком читання тексту ми знайомимося спочатку із заголовком. Заголовок тексту виражає його тему або основну думку.
Кожен текст можна умовно поділити на частини
Розглянемо приклад такого поділу.
Зав`язка або зачин (називає тему висловлювання).
Діти знайшли їжачка.
Основна частина(розкриває думку).
Їжачок весь був покритий голками, оченята в нього були чорні, а ніжки коротенькі. Щодня діти годували його.
Розв`язка або кінцівка(завершує текст, підводить до висновку).
Восени їжачок заснув у нірці, тому що взимку він не може знайти собі корм.
1.1Творча робота «Поміркуй»
— Прочитайте текст. Поміркуйте, чи правильно розміщені в ньому частини. Яку частину варто переставити і куди?
Прокинувшись уранці і зробивши зарядку, я вийшла на подвір’я.
Надворі було тепло. Повівав легенький вітерець. Небо було чисте й голубе. На нього поволі випливало рожеве сонце. На деревах сиділи зграйки горобців.
Повернувшись до кімнати, я змінила воду у вазі з букетиком квітів. А потім склала підручники і з радісним настроєм пішла до школи.
Горобці про щось весело щебетали. Мабуть, раділи сонцю.
— Запишіть цю частину у зошити.
2.Зв*язок між реченнями в тексті.
— Прочитайте текст. Визначте його тему, мету.
Гуси — зручні для розведення птахи. Їх не обов’язкове пасти. Вдень птахів випускають на луки, берег річки, а ввечері гуси самі повертаються додому.
— Прочитайте виділені слова.
— Як ви вважаєте, замість якого слова вжито виділені слова?
— Для чого зроблено заміну?
Пояснення вчителя
— Слова їх, птахів ужито замість слова гуси, щоб не повторювати це слово в сусідніх реченнях. Ці слова допомагають пов’язувати між собою речення.
2.1Первинне закріплення. Впр 36 ст.22
2.2 Гра «Коректор»
— Прочитайте текст. Про що в ньому йдеться?
Журавлик
Восени хлоп’ята знайшли в кущах журавля. А в журавля було поранене крило. Хлоп’ята принесли журавлика в село. Хлоп’ята довго лікували журавлика, і журавель видужав.
-— Чи є в тексті недоліки? (Часто вживається слово журавель)
- Давайте виправимо цей недолік. Замінимо слово «журавель» на інші, щоб не було повторення.
3 Фізкультхвилинка
Я намалюю зайчика для вас – раз. Роблять колові рухи руками над головою.
Це у нього, бачите, голова – два. Руки кладуть на голову.
Це у нього вуха догори – три. Піднімають руки вгору до вух.
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири. Повертають тулуб праворуч, ліворуч.
Це очиці весело говорять – п’ять. Прикладають руки до очей.
Ротик, зубки – хай моркву їсть –шість. Імітують жування моркви зайцем.
Шубка тепла хутряна на нім – сім. Плещуть в долоні.
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім. Підскакують на місці.
Ще навколо посаджу дерев я – дев’ять. Садять дерева, притоптують ямки.
І хай сонце сяє з піднебесся – десять. Піднімаються на носках, руки вгору.
4.Попрацюймо разом.
— Прочитайте виділені слова.
— Як ви вважаєте, замість якого слова вжито виділені слова?
— Для чого зроблено заміну?
— Знайдіть слова, які різняться за кількістю букв і звуків.
5. Гра «Поговоримо-пригадаємо»
Впр. 38 ст. 22-23. Прочитайте текст.
Яка тема тексту? Мета?
Який тип тексту?
Про що йдеться на початку тексту?
Про що повідомляється далі?
Чим закінчується текс?
Пригадаймо! Текст складається з трьох частин – зачин, основна частина і кінцівка.
- Коли автор щось розповідає, описує або міркує, то на початку він ніби готує співрозмовника чи читача до того, що буде. Це початок. Далі іде основна частина — в якій автор повідомляє головне, про що хотів розповісти, викладає якісь події, міркування тощо. Закінчувати текст потрібно так, щоб співрозмовник чи читач зрозумів, що автор сказав все, що хотів. Ця частина називається кінцівка.
5.1 Узагальнення і систематизація знань.
Дослідницька робота.
-Тітонька Сова принесла вам листи із завданням.
— Прочитайте текст ( друкований на окремих аркушах).
— Подумайте, чи правильно розташовані у ньому частини?
Їжачок
Настала зима. Тепло й затишно їжачкові.
У лісі їжачок готувався до зими.
Він знайшов собі житло у дуплі старої поваленої липи. Тепло там і сухо. Пішов їжачок до лісу, наколов на свої голочки сухого листя, приніс у дупло.
— Яка частина у тексті є зачином? Головною частиною? Кінцівкою?
— Прочитайте частини в такому порядку, щоб вийшов текст.
ІІІ. Заключна частина
1.Рефлексія.
Згадайте, про що сьогодні йшла мова на уроці, і дайте відповідь на запитання Тітоньки Сови
— Як речення у тексті пов’язуються між собою?
— З яких частин складається текст?
— Яку роль виконує кожна частина тексту?
— Який вид роботи вам найбільше сподобався? Чому?
2. Впр. 39 ст.23
3. Емоційна хвилинка
– А тепер перейдемо до найприємнішої частини уроку – оцінювання ваших досягнень.
- Кому сьогодні ми вручимо смайлик? Як ви вважаєте?
4. Завдання додому:
- виконати Впр.40 ст.24 .