?аза? тілі п?нінен С?йлем туралы берілген білімді ?айталау та?ырыбында?ы ашы? саба?. 2 сынып.
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем туралы берілген білімді қайталау.Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың сөйлем туралы алған білімдерін пысықтау, тиянақтау.
Дамытушылығы: оқушыны сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылық қабілетін дамытуға баулу. Ауызша және жазбаша тілдерін дамыту. Сөзддік қорын және байланыстырып сөйлеуін дамыту.
Тәрбиелігі: бірігіп жұмыс жасауын ұйымдастыра отырып, оларды ынтымақтастыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі. Тірек-сызба, мазмұнды сурет, үнтаспа, кеспе суреттер, «Адасқан сөздер», бағалау парағы.
Түрі: жарыс сабақ.
Әдісі: сұрақ-жауап, шығармашылық жұұмыс, топтық жұмыс, өз бетінше жұмыс.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі.
1)Психологиялық көңіл-күйлерін реттеу.
- Басымызды иеміз,
Билейміз, күлеміз.
Бір анда, бір мында,
Қарап ал, айнала.
2. Өткен сабақты қайталау.
а) Тест жұмысы.
1. Алдыңғы сөз соңғы сөзге бағына байланысқан екі не одан да көп сөздер тобын ....... дейміз.
А) сөйлем мүшесі;
Б) сөз тіркесі;
В) күрделі сөз;
2. Сөйлемдегі сөз тіркесінің байланысын сызба түрінде көрсет.
А) Сыныптың тазалығы жақсы.
Б) Он жетінші пәтерде тұрады.
3. Берілген сөз тіркесін толыққанды етуге жетпей тұрған грамматикалық тәсілді тауып, сөз тіркесін толықтыр.
Жақсы ... сөзі, ғалым... хаты, ауыр... үсті, жеңіл... асты.
Жаңа сабақ.
1. Қызығушылығын ояту.
Үнтаспа: Алло! Амансыздар ма, балалар?!
Қазір сіздерге қандай сабақ?
Оқушылар: Қазақ тілі.
Үнтаспа: Балалар, мен байланыс қызметкерімін. Жаңа ғана біздің телефон станциясына бір «Сурет жұмбақ» келіп түсті. Сендерге жолданған хабар. Осы сурет жұмбақты дұрыс шешсеңдер, бүгінгі оқитын жаңа тақырыптарыңның аты шығады. Ал қане, балалар, ойланып көрейік, дайынсыңдар ма?
Оқушылар: Дайынбыз!
2. Ой қозғау.
Онда мына сурет жұмбақты шешейік. Қай топ тез шешсе, сол топ жеңімпаз атанып, ұпай жинайды.(Жеңген топты бағалау керек)
3. Ой толғау. (Теориялық білімді қайталау)
Тірек-сызба. «Топтастыру» стратегиясы.
1 топ.
282511538100285369038100093916538102063116-339090Сөйлем
0Сөйлем
402526511430Мүшелері
Мүшелері
-34671011430Ережесі
Ережесі
1929765760095Мысал келтір
Мысал келтір
им ить
2 топ.2863215767715007486657677150028536907677150021297902167890Мысал келтір
0Мысал келтір
41586151139190Құрамына қарай
Құрамына қарай
-2705101139190Мағынасына қарай
Мағынасына қарай
2129790424815Сөйлем түрлері
0Сөйлем түрлері
(Топтық бағалау)
4.Мағынаны тану.
1-тапсырма. «Кім шапшаң?» ойыны
1 топ. 137-жаттығу. (Ауызша)
2 топ. 138 жаттығу. (Ауызша)
(Топтық және жеке бағалау)
2-тапсырма.
1 – 2 топ. «Үстел үстіндегі карта» ойыны.
(Суретке қарап, байланыстыра сөйлем құрау)
(Топтық және жеке бағалау)
3-тапсырма.
1 – 2 топ. «Есте сақтау диктанты» ойыны.
(Кадоскоптан көрсетіледі). (Жеке бағалау).
Сергіту сәті.
Оңға, оңға түзу тұр,
Солға, солға түзу тұр.
Алға қарай бір адым,
Артқа қарай бір адым.
Жоғары-төмен қарайық,
Орнымызды табайық.
4-тапсырма. «Кім жақсы біледі?» ойыны.
1 топ. 144-жаттығу. Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдыру.
2 топ. 146-жаттығу. Жайылма сөйлемді жалаң сөйлемге айналдыру. (Тақтаға бір-бірден шығып жазу). (Жеке бағалау).
5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
1 – 2 топ. «Мәтін құрастыр» ойыны.
Мазмұнды суретке қарап мәтін құрастыру.(Топтық бағалау).
6-тапсырма. «Кім тез табады?» ойыны.
145-жаттығу. Тұрлаусыз мүшені теріп жазып, сөз құрамына талдау. 1 топ. 1-2 сөйлем.
2 топ. 3-4 сөйлем.(Жеке бағалау).
7-тапсырма. «Адасқан сөздер» ойыны.
Ағам Құлықтан Балапандарға Жарды
Су Балтамен Айнаш Әкелді
Шашты Дулат Отын Жем
(Қай топ бірінші құрастырады, сол топ жеңімпаз атанады). (Топтық бағалау).
5.Ой тұжырымдау.
- Сонымен, балалар, біз сабақта қандай тапсырмалар орындадық? (Әр тапсырманың келесі бетін аудару).
- Қандай сөз шықты?
- «Сөйлем» деген сөз шықты.
6. Бағалау.
Әр топтың, әр баланың жинаған ұпайын есептеу.
7. Көңіл-күй кестесі.
- Сабақ сіздерге ұнады ма?
- Ендеше өз көңіл күйлеріңізді білдіріңіздер.
Үйге тапсырма.