Диалог культур как средство воспитания школьников на уроках английского языка. Урок Where there’s love, there’s life


Диалог культур как средство воспитания школьников на уроках английского языка.
«Теперь, когда мы научились летать по воздуху, как птицы, плавать под водой, как рыбы, нам не хватает только одного: научиться жить на земле, как люди.                                                          Б. Шоу                                                            
Воспитательные возможности учебной дисциплины "Иностранный язык" уникальны. В процессе овладения иностранным языком развиваются как интеллектуальные, речевые, эмоциональные способности учащихся, так и личностные качества: интересы, воля, ориентация в общечеловеческих ценностях.
При этом иностранный язык рассматривается не только как средство коммуникации, но и как инструмент познания мировой культуры, национальных культур народов стран изучаемых языков и их отражения в образе и стиле жизни людей, духовного наследия стран и народов, их историко-культурной памяти, способа достижения межкультурного понимания.
Анализируя учебные функции иностранного языка, методисты подчеркивают, что на современном этапе развития необходимо обучать иностранному языку "как средству межкультурного общения в изучаемых сферах человеческой деятельности, взаимопонимания народов, стран, социальных систем и обобщения достижений национальных культур в развитии общечеловеческой культуры, обогащения духовными ценностями, созданными различными народами и человечеством в целом…" (Сафонова В.В. Социокультурный подход к обучению иностранным языкам. – М.: Высшая школа, Амскорт Интернешнл, 2001).Ряд исследователей подчеркивает, что обучение иноязычной культуре должно быть сопоставительным процессом, включающим ссылки на родную культуру, "диалогом между двумя образами жизни и мыслей, для которого характерно отношение культуры к культуре как равноправной, равноценной, интересной и нужной благодаря ее уникальности. По теории усвоения иноязычной культуры, результатом этого процесса становится продуктивный, когнитивный, перцептивный и эмоциональный синтез, происходит "воспитание диалектического отношения к стране и народу, язык которого изучается". (Римкувене Т.В. Педагогические основы экстериоризации индивидуального опыта учащихся как средства и условия их культурно – личностного роста: Автореф. дисс. канд. пед. Наук Тюмень, 1999.)Овладение иной культурой необычайно важно и для того, чтобы учащиеся имели возможность рассматривать свою культуру не как единственно возможный способ видения мира, а понимали бы соотношения культур разных народов и всей мировой цивилизации.
Изучение культуры другого народа дает возможность понять ее, а через восприятие и понимание иноязычной культуры совершенствуются знания о своей собственной. Х. Гунфельд отмечает, что понимание иноязычной культуры невозможно без того, чтобы сначала не увидеть нового в своей. Самым "желанным" результатом изучения культуры другого народа, по мнению Н. Брукса, является новое, более глубокое понимание родной и происходит осознание своей принадлежности к великой русской культуре. (Волков Г.Н. Этнопедагогика. – Чебоксары: Чувш. кн.изд-во, 1974. – 276 с.)
Примером урока, который содействует воспитанию школьников в контексте “диалога культур” является урок «Где любовь, там жизнь». Его необходимо проводить накануне праздника «День Святого Валентина». Целесообразность этого в том, что на сегодняшний день имеет место слишком большая популяризация этого европейского праздника в нашем обществе, при этом осведомленность о подобной традиции русской культуры оставляет желать лучшего.
Урок «Where there’s love, there’s life»
Класс: средняя ступень обучения
Тип урока: комплексное применения знаний и умений
Цель урока: развитие умений устной речи по теме “Where there’s love, there’s life.”
Задачи:
Обучающие: Во всех видах речевой деятельности активизировать ранее изученные и освоить новые лексические единицы по теме «Where there’s love, there’s life» для построения самостоятельных устных высказываний.
Развивающие: Развивать внимание, логическое мышление, такие интеллектуальные операции как опознавание, анализ, соотнесение, структурирование, сопоставление и т.д.
Воспитательные:
- воспитывать готовность к изучению культурного наследия мира, к духовному обогащению достижениями других культур;
- воспитывать уважительное отношение к культуре других народов, формировать понимание того, что все люди мира индивидуальны и уникальны и необходимо проявлять толерантность;
- воспитывать любовь к своей стране, уважение своей истории и культуры, способствовать появлению чувства гордости и патриотизма, осознавая свою принадлежность к великой русской культуре;
- воспитывать потребность и способность к сотрудничеству и взаимопомощи;
- воспитывать любовь к людям, умение любить и выражать свои чувства.
Ход урока
1 этап: организационно – мотивационный.
Warming up
Учитель организует разминку, мотивирует уч-ся на дальнейшую работу и готовит уч-ся к определению темы урока.
Good morning! It’s a nice day, isn't it? How are you?
You look so great and charming today, though you’ve come to school to work hard at the lessons and to master the sciences. But I’m sure your mood is perfect. We are going to devote this lesson today to the best, the most fascinating felling and the feeling that really rules the world. Look at the slide with its symbols and name it.
Certainly, we’ll learn to sing praises to LOVE and think over strategies of life in love.
The theme of the lesson is “Where there’s love, there’s life” These are the words of Mahatma Gandhi: an Indian political leader and a philosopher.
Деятельность уч-ся
Уч-ся анализируют содержание слайда: коллаж с символикой любви ( сердца, купидоны, стрелы, розы, парочки, кольца, голуби, валентинки, ромашки и т.д.) и определяют предмет обсуждения. Тема урока «Где любовь, там жизнь», слова принадлежат индийскому политическому деятелю и философу Махатме Ганди.
Working with associations, classifying things, drilling pronunciation, memorizing
Look at the blackboard. I have some words, which can be associated with love.
Happiness, health, understanding, trust, gifts, a fairy tale, respect, problems, spring, flowers, smiles, kisses, songs, pleasure, honey, light, money, music, emotions, broken hearts, tears, dreams, friendship, peace, pain, wings, fire, hope, joy, families, fun.
a) Say after me, practice your pronunciation.
b) Find and read countable nouns; uncountable nouns.
с) Memory work: Try to remember as many words as possible;
d) Team competition: Make up sentences beginning with:
LOVE IS… using the previous task.
Деятельность уч-ся
Уч-ся повторяют за учителем существительные, ассоциирующиеся с любовью, отрабатывают их произношение, группируют по признакам: исчисляемые и неисчисляемые существительные, запоминают их и в командах в соревновательном режиме строят как можно больше простых предложений типа: ЛЮБОВЬ – это…, используя слова упражнения.
Thinking over possible strategies of life in love
Can you find the word that generalizes all these things --- LIFE! Now I suggest you working with the table in which Strategies of life in love are presented. Study and get ready to share your ideas about them.
Fortunately/ unfortunately, if you ( don’t) believe each other
love one another
understand your close people
enjoy your feelings
wish health and happiness to everybody
hug and kiss your sweethearts
respect and trust your friends
always smile
say sweet words
give many presents
offend your nearest and dearest
bring good mood to people
look at the sunny side of everything
support each other
you
will live a/an
y sweet
problematic
pleasant
fantastic
enjoyable
exciting
sad
delicious
dangerous
romantic
(un)happy
boring
young
lonely
life.
Деятельность уч-ся
Учащиеся подбирают обобщающее слово «жизнь» к набору существительных прошлого задания; анализируют содержание подстановочной таблицы, которая предлагает действия людей по отношению к любимым, оценивают эти действия как положительные и отрицательные, прогнозируют возможные последствия и качество жизни. Пример: К счастью, если вы уважаете и поддерживаете друзей и близких, то в вашей жизни не будет одиночества. К несчастью, если вы обижаете близких и родных, то в вашей жизни будет много печали и проблем.
2 этап: осмысление новой информации
4. Learning some interesting facts from other cultures (Знакомство с интересными фактами о любви из других культур)
4.1 listening comprehension
a) Listen to a short story. Find the main idea of the story:
- The story tells about legends, connected with the holiday;
- The story instructs how to show our love and attention to close people;
- The story calls us to show our love to nearest and dearest;
- The story wants us to wait for our dear people’s words of love.
(teacher: There are lots of holidays all over the world which celebrate friendship, love and romance. Such days let all special people in your life know how much you like them. This is what friendship and love are all about. And you should probably think of others who are important – Moms and Dads, grandparents, sisters, brothers and teachers. It’s good time to tell them how you feel.)
b) Now take a look at it try to recall the missing words. Work in pairs.
There are lots of holidays all over the world which celebrate ………….., love and romance. Such days let all ………….people in your life know how ………..you like them. This is what friendship and love are all about. And you should probably think of others who are important……………., grandparents, sisters, brothers and …….. It’s good time ………
c) Do you agree with the ideas of the story? If so, reproduce any idea and add sentences of your own. Use the table of the previous task.
Деятельность уч-ся
Учащиеся воспринимают на слух информацию, которая по содержанию призывает выражать любовь к своим близким словами и действиями. Они выполняют следующие задания на аудирование: выделяют из предложенных вариантов главной идеи соответствующую услышанному. Далее дети работают в парах с распечаткой только что прослушанного текста, в котором пропущены некоторые слова и вставляют их по памяти, соглашаются с идеями текста и, воспроизводя любую услышанную мысль, добавляют свое собственное предложение в качестве комментария.
4.2 Reading for general information
a) Now we’ll work with some information about holidays devoted to love in other countries. In groups read texts, guess which holiday is described and find the correct title. Get ready to present the main ideas to your classmates.
International Friendship Day
Romeo and Juliet’s Day in Italy
St. Sarkis’ Day in Armenia
It is a day for celebrating friendship. It appeared in 1958 in South America. Then  the General Assembly of the United nations declared the 30th of July as official International Friendship Day. It is one of the most popular events of the world especially to the youth community who want to dedicate this complete day to their most special friends by sharing friendship day quotes and playing games like the Invisible friend.
Every year on the 16th of September people of Verona hold a festival devoted to love. The date is connected with a birthday of one of Shakespeare’s character Juliet. This celebration is full of cultural events. People see performances and films, take part in street fancy-dresses parades and go to artistic exhibitions. Writers and poets are usually awarded with the literary prize "Scrivere per amore". Love is the main idea of all these activities.
People in love have a holiday devoted to their patron, general St. Sarkis. This holiday is also announced as the day of the youth blessing. It is celebrated 63 days before the Easter, on a Saturday between January 18 and February 23. Popular traditions of this day are interesting and especially loved by young people. According to them you should eat salty patty in the evening of the eve of the holiday. You should not drink water after it in order to see a future bride or a bridegroom in a dream who will serve a glass of water to you. In Armenia great celebrations, religious rituals, pilgrimages and holiday events accompanied by songs and dances, exchanging souvenirs, holiday cards and candies as a sign of their love are taking place throughout the holiday.
b) Match the text and the title; reproduce the main ideas to other pupils.
Деятельность уч-ся
Учащиеся делятся на 3 группы и работают с текстами, в которых рассказывается о том, как проходят праздники, посвященные любви и дружбе в других странах: Международный День Друзей, День Ромео и Джульетты в Италии, День Святого Саркиса в Армении. Каждая группа изучает свой текст и подбирает правильный заголовок к нему из предложенных. Далее они строят микровысказывания с целью обмена информацией о праздниках.
4.3 Watching a video
And now let’s get some information about another holiday, St. Valentine’s Day. It is celebrated all over the world. Watch a video “How other people around the world celebrate Valentine’s day” and enjoy learning some of the traditions of this special day. While watching match the customs and the countries.
People exchange candies in Denmark.
People send snowdrop flowers in Spain.
People visit the temple in Japan.
Valentine’s Day is also known as “Seven Sister’s Festival” and “Daughter’s Festival.” in Korea.
People exchange gifts with the one they are courting in China.
People celebrate Valentine’s Day twice and chocolate is the most popular gift People present flowers and cards to loved ones on Valentine’s Day if they’re in Australia.
Деятельность уч-ся
Учащиеся смотрят видео о том, как День Святого Валентина празднуется в мире и в соответствии с содержанием видео соединяют его традиции со страной.
4.4 Speaking about The Day of Family, Love and Faithfulness in Russia
Do we have a similar holiday? Yes! It’s The Day of Family, Love and Faithfulness.
Let’s compare this Russian holiday with the holidays we’ve already discussed. Use the keywords.
The Day of Family, Love and Faithfulness; young; on July 8; was officially introduced in Russia in 2008; church; white chamomile; commemorates Saints Peter and Fevronia; the patrons of marriage and family; true love, care, family warmth, devotion, purity, faithfulness.
Деятельность уч-ся
Учащиеся по ключевым словам составляют микровысказывание о русском празднике «День семьи, любви и верности» и сравнивают его с праздниками, о которых шла речь в ходе урока.
этап – рефлексия
5.Making conclusions
There is one more symbol of love, a plant aichryson by name. Its leaves look like tiny hearts and that’s why it is called Love Tree. It symbolizes warmth, mutual understanding, the atmosphere of care and romance between nearest and dearest.
I suggest you create our own Love Tree and show our feelings and impressions of the lesson and the attitude to the things we‘ve been busy with. Decorate it with hearts (it can be more than 1 heart):
A red one if you think it’s very important to be able to love and be very careful in relations.
A green one if you feel comfortable and happy talking about such things.A violet one if you don’t care.
A blue one if you fell displeased and sad with today’s lesson.
Деятельность учащихся:
Учащиеся знакомятся с еще одним символом любви, растением аихризон, который растет на Канарских, Азорских островах, в Марокко и Португалии Его называют деревом любви из-за листочков, напоминающих форму сердца. Считается, что оно способно создавать дома романтическую уютную атмосферу, полную тепла и взаимопонимания между близкими людьми. Учащиеся оценивают материал урока, свои впечатления и создают свое Дерево Любви. Они выбирают сердечко определенного цвета и прикрепляют его на крону дерева (можно выбрать больше одного символа). Установка по цвету следующая:
красное сердце: вы считаете, что очень важно уметь любить и быть заботливым в отношениях;
зеленое сердце: вы чувствуете себя комфортно и радостно после обсуждения материалов урока;
фиолетовое сердце: вам все равно;
синее сердце: вы неудовлетворенны, вам грустно;
6. Giving a home task
At home: study the information about love relationships and speak about your idea of love.
How to make your relationship sweeter, deeper and more passionate.Know that love is a process, not a destination. Love yourself. Say what you feel. Ask for what you need. Reveal what makes you feel loved. Go easy on yourself. Celebrate the exceptional. Praise the ordinary. Do the extraordinary ordinary thing. Be a person of your word. Criticize only in private. Do the unexpected. Behave yourself in public. Shower each other with kisses. Speak the love words. Say “ please “ and “ thank you “. Give more gifts. Ask if you can help. Listen for the meaning beneath the words. Walk a mile in your sweetheart’s shoes. Put your love on a billboard. Communicate with one another. Negotiate the mundane. Acknowledge the hardships your circumstances create. Keep in touch. Take intimate time. Kindle the romance. Watch your tongue. Depart and reunite with loving gestures. Remember the early days of your love. Be willing to make the generous gesture. Tie up your emotional loose ends. Apologize. Apologize. Apologize. Play with one another. Celebrate with ceremonies. Reveal your fears. Share your dreams. Trust one another. Console one another. Forgive one another. Hold each other in the light. Bow the mystery of love. Love is patient and kind; it is not jealous or envious, never boastful or proud. Love is not ill mannered or selfish or easily angered. Love doesn’t keep record of wrongs; it doesn’t delight in evil but rejoices with the truth. Love never gives up. It always protects. Always trusts. Always hopes. Love never fails…
Деятельность учащихся:
Дома учащимся предлагается работа с информацией о том, какие поступки и дела укрепляют любовь и отношения, и на основе этого материала и работы на уроке они должны подготовить сообщение: Что значит любить.
Итак, преподавание английского языка в контексте диалога культур способствует воспитанию человека, приверженного общечеловеческим ценностям, впитавшего в себя богатство культурного наследия прошлого своего народа и народов других стран, стремящегося к взаимопониманию с ними, способного и готового осуществлять межличностное и межкультурное общение, в том числе средствами английского языка. Осуществление обучения и воспитания в контексте культуры положительно воздействует на эмоциональное состояние учащихся, способствует формированию толерантности учеников к носителям любых культурных традиций и воспитанию личности 2І века.