Конспект уроку на тему Україна в роки Північної війни. Іван Мазепа

Конспект уроку з історії України у 8 класі
Тема уроку: "Україна в роки Північної війни. Повстання гетьмана Івана Мазепи".
Мета: розглянути роль України у Північній війні, встановити причини
укладання гетьманом І.Мазепою українсько-шведського союзу, виявити роль
і значення І.Мазепи в національно-визвольному русі; формувати навички
аналізу історичних подій, ролі історичних осіб та їх критичне оцінювання;
виховувати історичну самосвідомість учнів, повагу до історичного минулого.
Завдання уроку: з'ясувати Іван Мазепа зрадник чи герой?
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: карта, атлас (с.12), підручник, мультимедійний проектор, ноутбук.
Бібліографія:
Історичні постатті України.- Одеса, 1993.-с.307
О.Ковалевська. Іван Мазепа у запитаннях та відповідях.-Вид.2-ге, доп. і вир. – К.: Телепора, 2008. - 200с.-с.95-96
Основні дати:
1700-1721рр. – Північна війна.
Жовтень 1708р. – перехід І.Мазепи на бік шведів.
30 жовтня 1708р. – українсько-шведський договір.
Квітень 1709р. – перехід запорожців на бік І.Мазепи.
27 червня 1709р. – Полтавська битва.
Серпень 1709р. – смерть І.Мазепи.
План уроку:
1. Участь українських козацьких полків у Північній війні.
2. Перехід І.Мазепи на бік Карла ХІІ.
3. Акції Петра І проти українців.
4. Полтавська битва.
5. Роль і значення І.Мазепи в українському національно-визвольному русі.

Хід уроку:
І. Організація класу.
Актуалізація опорних знань:
?- Покажіть на прикладах, в інтересах яких верств населення проводив політику І.Мазепа? Які верстви не підтримували політику гетьмана і чому?
?- На основі практичної роботи №5 «І.Мазепа – визначний меценат української культури» доведіть, що культурницька діяльність І.Мазепи була проявом загальнодержавної політики.
Мотивація.
Незважаючи на досягнення І.Мазепи в галузі відродження української
культури, налагодження управлінського апарату влади ім’я цього видатного
гетьмана на багато років було затавровано зрадництвом і піддано забуттю.
Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, що привело цю людину до зради московському царю, а також, хто ж, врешті-решт, І.Мазепа – зрадник чи
герой?
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Участь українських козацьких полків у Північній війні.
А) мета війни;
Б) використання українських козацьких полків у війні. Робота з картою і атласом (с.12)
В) похід Карла ХІІ в Україну.
? – Як ви вважаєте, чи відповідала Північна війна інтересам України? (на прикладах учні показують відсутність інтересів України)
Г) відмова царя Петра І у допомозі Гетьманщини.
? – Пригадайте умови Березневих статей щодо військової допомоги і зіставте
з відмовою царя. ( учні роблять висновок про порушення царем умов договору 1654 р.)
? – До яких заходів повинен був вдатися гетьман в ситуації вторгнення шведів на територію Гетьманщини? Як би діяли ви ? ( учні пропонують просити допомоги у царя або шукати інших союзників)
? – Спробуйте спрогнозувати, яка б доля чекала Україну в разі перемоги Карла ХІІ і його союзника польського короля Ст.Лещинського? А якби переміг Петро І і його союзник Август – претендент на польський престол? ( учні приходять до висновку, що ні в якому разі підсумок війни не приніс Україні незалежності). Перевірка цих ідей по схемі в підручнику с.199.
Д) Висновок про безперспективність російсько-шведської війни для України, невиконання царем Петром І умов Березневих статей 1654р. і необхідність пошуку союзників для Гетьманщини .
2. Перехід І.Мазепи на бік Карла ХІІ.
А) таємні переговори І.Мазепи і С.Лещинського з 1705 р.
Б) українська-шведський договір 30 жовтня 1708р.
? – на основі тексту про зміст договору с.195 встановіть, що передбачав цей
договір для Гетьманщині, наскільки він був вигідним для неї.(аналіз змісту
договору).
В) перехід І.Мазепи на бік шведів.
? – Чому багато козаків не підтримали І.Мазепу? (учні згадують направленість внутрішньої політики в інтересах козацької верхівки, незрозумілість змін орієнтацій гетьмана більшості козаків, відсутність релігійних зв’язків із протестантською Швецією)
? – Як ви ставитесь до тих козаків, які не підтримали свого гетьмана?
Г) перехід на бік гетьмана І.Мазепи запорізьких козаків на чолі з К.Гордієнко.
? – Якими ідеями керувався І.Мазепа укладаючи договір зі Швецією ?
Д) висновок.
3. Акції Петра І проти українців.
А)церковна анафема І.Мазепі,
Б) знищення Батурина,
В) обрання гетьманом І.Скоропадського,
Г)зруйнування Чортомлицької Січі.
? - Як ви оцінюєте дії Петра І ? (учні розглядають ситуацію переходу Мазепи
на бік шведів з боку царя і з боку самих українців)
Д) висновок.
4. Полтавська битва.
А) Повідомлення учня. Картосхема в атласі.
Б) втеча Карла ХІІ і І.Мазепи. Смерть І. Мазепи у м. Бендери.
? – Подумайте, чому об’єднані шведсько-українські війська зазнали поразки під Полтавою? ( учні називають перевагу росіян у військах, невикористання українських військ, недооцінка росіян і самовпевненість Карла ХІІ тощо).
? Що означала поразка під Полтавою для українців? (учні говорять про початок ще більшого обмеження прав українців, посилення терору).
5. Роль і значення І.Мазепи в українському національно-визвольному русі.
А) Оцінка діяльності Івана Мазепи (по плану аналізу ролі історичного діяча )
? – Подумайте, чи можна вважати І.Мазепу зрадником? ( більшість учнів доводять, що І.Мазепа не був зрадником, так як цар сам його неодноразово зраджував; частина учнів вважає, що і героєм його вважати неможна, так як факт зради існує. Всі учні зійшлися на тому, що І.Мазепа – видатна особа, яка заради України знехтувала всім, що мав – і добром, і ім’ям, і посадою).
Б) Думка історика О.Бойко щодо особи І.Мазепи.
ІІІ. Підсумки уроку.
Домашнє завдання: параграф 22, відповідати на питання після параграфу.

15