Ашы? саба??рмекші, ??мырс?а, ?арлы?аш
Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш
Мақсаты: 1. Мәтін мазмұнымен таныстырып, негізгі ойды анықтауға бағыттау.
Жіңішке дауысты дыбыстар жайлы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік жасау
2. Сөз ішінде жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата білуге жаттықтыру, оқушылардың сөздік қорын, сөйлеу тілін дамыта отырып, шығармашылық қабілеттерін арттыру.
3. Табиғатты аялауға, үлкендерді сыйлауға, құрметтеуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, жеке жұмыс, топпен жұмыс
Күтілетін нәтиже:
- мәтінді мәнерлеп оқи алады.
-Топта ақылдасып, бір-біріне көмектеседі,
ұйымшылдыққа үйренеді, қарым-қатынас жасайды.
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті
Ресурстар
I.Ұйымдас
тыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Сәлемдесу оқушыларды түгендеу.
Оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын құру
Оқушылардың сәлемдесуі.
Жылы сөздер жазып бір-біріне беру арқылы ынтымақтастық атмосфера құрады
II. Өткенді қайталау
Топпен жұмыс
Әр оқушы суреттер арқылы үш топқа бөлінеді.
-Өткен сабақта не өттік? Үйге қандай тапсырма берілді?
26-жаттығуды жаттауға және жіңішке дауысты дыбыстарды қайталауға берілді.
- Әр оқушы топқа бөлініп отырады.
Қыдыр Мырза Әлидің өлеңін жатқа айтады. суреттер
IV. Мағынаны тану Балалар, қазір мен сендерге суреттер көрсетемін сендер сол суреттерге қарап, сөйлем құрайсыңдар. Оқушылардың жауаптары
Әр оқушы өз ойларын ортаға салады.
V. Топтастыру Ы. Алтынсарин туралы мағлұмат беру .
Ыбырай Алтынсарин (1841-1889)-қазақтың көрнекті ақыны,жазушысы.
Ол Қостанай облысының Затабол ауданында дүниеге келген.Балалық шағында атасы Балғожаның тәрбиесінде болған.Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан.Ол-қазақтан шыққан тұңғыш ағартушы ұстаз. «Қазақ хресто-матиясы» деген алғашқы оқулық жазды.
Олай болса балалар, бүгін біз Ыбырай атамыздың «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» әңгімесімен танысамыз.
(1841-1889)
Ақын ,жазушы
Ы. Алтынсарин
Ұстаз.
Ол Қостанай облысының Затабол ауданында дүниеге келген. Қима қағаздар
VI.Оқулық
пен жұмыс 1. Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы 28-тапсырма өлеңді мәнерлеп оқу
2.Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар?
Әңгіме сендерге ұнады ма?
Өрмекші неге өрмек тоқып жүр?
Құмырсқа не істеп жүр?
Қарлығаш неге шөп жинап жүр?
Атасы балаға не деп айтты?
Дұрыс айтасыңдар балалар,
Еңбек түбі- береке. Еңбекті сүйіп өскен жан әр нәрсенің қадір-қасиетін түсінеді. Жалықпай еңбектенген адамның істеген ісі де, өмірі де берекелі болады.
3. Мәтіндегі жіңішке дауысты дыбысы бар сөздердщі тап.
1.Мәтінді оқушылар рөлге бөліп оқиды.
2.Оқушылар сұраққа жауап береді.
3. Өрмекші, Өрмек, жәндіктер, түйірін, т.б. Оқулық
VII. Дәптермен жұмыс
29- жаттығу Мақал-мәтелдерді оқы, мәтін мазмұнына сай келетіндерін көшіріп жаз.
Еңбек сөзіне дыбыстық талдау жасату
Күш- білімде.
Ер қанаты-ат.
Еңбек ер атандырады.
Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.
Е- дауысты жуан дыбыс
Ң- дауыссыз дыбыс
Б- дауыссыз дыбыс
Е-дауысты жуан дыбыс
К-дауыссыз дыбыс
Дәптер, қалам
VIII. Сергіту сәті Иіп беліңді,
Созып қолыңды,
Жүгіріп, шынығып,
Өсір бойыңды Балалар орындарынан тұрып, жаттығуды хормен айтып, қимылмен келтіреді
IX. Бекіту Жіңішке дауысты дыбыстар: ә,е,ө,ү,і,
Әр топқа тапсырма беріледі.
1-топ Сөздерден сөйлем құрап жазу.
2-топ Сәйкестендіру тесті.
Мына берілген сөздерге тиісті жіңішке дауысты дыбыстарды сәйкестендір
3-топ Мына дыбыстардан сөз құрастыру
Ойын: «Кім мына үйде тұрады?» Дауысты дыбыстарды ажыратқызу. Жуан, жіңішке дыбыстар Жіңішке дауысты дыбыстар: ә,е,ө,ү,і,
1-топ Сүреді, көп, пілдер, өмір.
2-топ
Әт...ш ү
К.....н і
...рмек е
Ілг....ш ө
3-топ
1. р,қ,а
2. а,л,б,а,
3. к,й,ү,е,р
4. к,і,с,е
Жуан дауысты
дыбыстар Жіңішке дауысты
дыбыстар
А Ә
О Е
Ұ Ө
Ы Ү
І
әріптер
X. Қорытындылау -Сабақ сендерге ұнады ма?
Ыбырай атамыздың қандай әңгімесімен таныстық?
Ойын ойнадық, жуан және жіңішке дыбыстарды білдік
Сөйлем жазып үйрендік. Келесі
оқылым Ереже жаттау. Әңгімені оқып, мазмұнын айту.30-жаттығу XI. Бағалау Сабаққа жақсы қатысқан топты, оқушыларды мадақтап, бағалау. Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш
Мақсаты: 1. Мәтін мазмұнымен таныстырып, негізгі ойды анықтауға бағыттау.
Жіңішке дауысты дыбыстар жайлы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік жасау
2. Сөз ішінде жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата білуге жаттықтыру, оқушылардың сөздік қорын, сөйлеу тілін дамыта отырып, шығармашылық қабілеттерін арттыру.
3. Табиғатты аялауға, үлкендерді сыйлауға, құрметтеуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, жеке жұмыс, топпен жұмыс
Күтілетін нәтиже:
- мәтінді мәнерлеп оқи алады.
-Топта ақылдасып, бір-біріне көмектеседі,
ұйымшылдыққа үйренеді, қарым-қатынас жасайды.
Сабақтың кезеңдері
I.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Сәлемдесу оқушыларды түгендеу.
Оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын құру
Оқушының іс-әрекеті:
Оқушылардың сәлемдесуі.
Жылы сөздер жазып бір-біріне беру арқылы ынтымақтастық атмосфера құрады
II. Өткенді қайталау
Топпен жұмыс
Әр оқушы суреттер арқылы үш топқа бөлінеді.
-Өткен сабақта не өттік? Үйге қандай тапсырма берілді?
26-жаттығуды жаттауға және жіңішке дауысты дыбыстарды қайталауға берілді
- Әр оқушы топқа бөлініп отырады.
Қыдыр Мырза Әлидің өлеңін жатқа айтады.
III. Мағынаны тану
Балалар, қазір мен сендерге суреттер көрсетемін сендер сол суреттерге қарап, сөйлем құрайсыңдар
Оқушылардың жауаптары
Әр оқушы өз ойларын ортаға салады.
IV. Топтастыру Ы. Алтынсарин туралы мағлұмат беру . Ыбырай Алтынсарин (1841-1889)-қазақтың көрнекті ақыны,жазушысы.
Ол Қостанай облысының Затабол ауданында дүниеге келген.Балалық шағында атасы Балғожаның тәрбиесінде болған.Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан.Ол-қазақтан шыққан тұңғыш ағартушы ұстаз. «Қазақ хресто-матиясы» деген алғашқы оқулық жазды.
Олай болса балалар, бүгін біз Ыбырай атамыздың «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» әңгімесімен танысамыз.
(1841-1889) Ақын ,жазушы
Ы. Алтынсарин
Ұстаз.
Ол Қостанай облысының
Затабол ауданында дүниеге келген.
V.Оқулықпен жұмыс. 1. Оқулықтағы 28-тапсырма өлеңді мәнерлеп оқу
2.Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар?
Әңгіме сендерге ұнады ма?
Өрмекші неге өрмек тоқып жүр?
Құмырсқа не істеп жүр?
Қарлығаш неге шөп жинап жүр?
Атасы балаға не деп айтты?
Дұрыс айтасыңдар балалар,
Еңбек түбі- береке. Еңбекті сүйіп өскен жан әр нәрсенің қадір-қасиетін түсінеді. Жалықпай еңбектенген адамның істеген ісі де, өмірі де берекелі болады.
3. Мәтіндегі жіңішке дауысты дыбысы бар сөздердщі тап.
1.Мәтінді оқушылар рөлге бөліп оқиды.
2.Оқушылар сұраққа жауап береді.
3. Өрмекші, Өрмек, жәндіктер, түйірін, т.б.
VI. Дәптермен жұмыс29- жаттығу Мақал-мәтелдерді оқы, мәтін мазмұнына сай келетіндерін көшіріп жаз.
Еңбек сөзіне дыбыстық талдау жасату
Күш- білімде.
Ер қанаты-ат.
Еңбек ер атандырады.
Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.
Е- дауысты жуан дыбыс
Ң- дауыссыз дыбыс
Б- дауыссыз дыбыс
Е-дауысты жуан дыбыс
К-дауыссыз дыбыс
Сергіту сәті
Иіп беліңді,
Созып қолыңды,
Жүгіріп, шынығып,
Өсір бойыңды
Балалар орындарынан тұрып, жаттығуды хормен айтып, қимылмен келтіреді
IX. Бекіту
Жіңішке дауысты дыбыстар: ә,е,ө,ү,і,
Әр топқа тапсырма беріледі.
1-топ Сөздерден сөйлем құрап жазу.
2-топ Сәйкестендіру тесті.
Мына берілген сөздерге тиісті жіңішке дауысты дыбыстарды сәйкестендір
3-топ Мына дыбыстардан сөз құрастыру
Ойын: «Кім мына үйде тұрады?» Дауысты дыбыстарды ажыратқызу. Жуан, жіңішке дыбыстар
-Жіңішке дауысты дыбыстар: ә,е,ө,ү,і,
1-топ Сүреді, көп, пілдер, өмір.
2-топ
Әт...ш ү
К.....н і
...рмек е
Ілг....ш ө
3-топ
1. р,қ,а
2. а,л,б,а,
3. к,й,ү,е,р
4. к,і,с,е
Жуан дауысты
дыбыстар Жіңішке дауысты
дыбыстар
А Ә
О Е
Ұ Ө
Ы Ү
X. Қорытындылау Сабақ сендерге ұнады ма?
Ыбырай атамыздың қандай әңгімесімен таныстық?
-Ойын ойнадық, жуан және жіңішке дыбыстарды білдік
-Сөйлем жазып үйрендік
Рефлексия Оқушылар сабақтан алған әсерлерін қолындағы стикерлерін әр түрлі көңіл-күйлерге іледі.
Келесі оқылым. Ереже жаттау. Әңгімені оқып, мазмұнын айту.30-жаттығу
XI. Бағалау Сабаққа жақсы қатысқан топты, оқушыларды мадақтап, бағалау
Кербұлақ ауданы
Сарыбастау орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Байтілеуова Ш.Қ.