?аза?станны? географиялы? орны мен шекаралары.


Тақырыбы:Қазақстанның географиялық орны мен шекаралары.
Мақсаттары:
Білімділік. Қазақстанның және Павлодар облысының шекараларын, аумағын, географиялық координаталарын, географиялық орнының ерекшелігін анықтау.
Дамытушылық. Қазақстанның және Павлодар облысының географиялық орнын карта бойынша сипаттау арқылы білімдерін тереңдету.
Тәрбиелік. Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақты үйымдастыру формасы: фронтальді
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап
Құрал-жабдықтар: Қазақстанның физикалық картасы, Қазақстанның экономикалық-әлеуметтік картасы, Дүние жүзінің саяси картасы
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңде-рі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
1.Ұйымдасты-ру кезеңі (3 мин) Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру. Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау.
2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
(10+1-2 мин) 1. Гоеграфиялық орынға анықтама беру.
2. Қазақстанның және Павлодар облысының географиялық орнын табу жоспарымен таныстыру:
1) Қай материкте жатыр және материктегі орны. (Павлодар облысының Қазақстандағы орны)
2) Қазақстанның аумағы.
3) Ауданы бойынша дүние жүзінде алатын орны.
4) Қазақстанның шығыстан батысқа және солтүстіктен оңтүстікке қарай созылуы
5) Климаттық белдеуге қатысты орналасуы
6) Географиялық координаталары
7) Шекарасының ұзындығы (құрлықтық және теңіздік)
8) Шекаралас елдері және олармен шекараларының ұзындығы
9) қазақстан жерінде кездесетін табиғат зоналары
10) Қазақстанның географиялық орнының ерекшелігі.
3. Жоспар бойынша Павлодар облысының географиялық орнын анықтау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
5. Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі Қазақстанның және Павлодар облысының географиялық орнын карта бойынша сипаттау. 6. Сабақты қорытындылау кезеңі Қазақстанның географиялық орнының ерекшелігі?
Павлодар облысы Қазақстанның қай аймағында орналасқан? Оның ерекшелігі қандай? 7. Бағалау кезеңі Оқушылар сабаққа қатысуына қарай және картамен жұмыс істей білуіне қарай бағаланады. 8. Үй тапсыр-масын беру 3-4 параграф сұрақтарынажауап беру.