КОУЧИНГ-СЕССИЯ:«?аза? тілі саба?ында о?ушыларды? сыни т?р?ыдан ойлау да?дыларын арттыруды? тиімді жолдары»
Коучинг жоспардың тақырыбы:«Қазақ тілі сабағында оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын арттырудың тиімді жолдары»
Мұғалімі: Тәуекелова Гулбану Қонысбайқызы
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі.
1
Адам ізденсе, талаптанса қолдан жасалмайтын шарт жоқ.
Құнттамаған,ізденбеген,соңына түспеген адамның жұмысы еш уақытта берекелі болмайды. Ж. Аймауытов
Мақсаты Сыни тұрғыдан ойлау стратегияларын қолдану арқылы оқушының мем- лекеттік тілге деген қызығушылығын арттыру.
Оқудағы нәтижелер Коучингке қатысушылардың сыни тұрғыдан ойлай білу дағдылары қа- лыптасады;
Сыни тұрғыдан ойлаудың тиімді жолдарын үйренеді;
Өз тәжірибесін қайта қарастырып,дамытады,қолданады;
Негізгі идея Мұғалімдердің сыни тұрғыдан ойлау стратегияларын өз сабақ барысында белсенді түрде қолдану;
Дерек көздер «Шексіз махаббат»әңгімесі,баяу ән
Колданатын әліс-тәсілдермен «Болжам стретегиясы», «Мағынаны тану», «Фишбоун»әдісі, «Ой толғау»
«РАФТ» стретегиясы
материалдар мен
жабдықтар Интербелсенді тақта,түрлі-түсті пламастерлер,маркирлар,стикер
Коучинг барысы
Коучингті өткізу кезеңдері Уақыты Коуч пен қатысушы мұғалімдердің әрекеттері
Сәлемдесу 2мин Коучинке қатысатын мұғалімдер бір-бірімен жақсы көңіл күймен амандаса ды.
Топқа бөлу,ереже құру 3мин 3.Топқа бөлу(әр түрлі түс арқылы) неге сол түсті таңдағанын, алғанын сұ- рау,«Алтын ереже»құру,уақытқа бағыну
Психологиялық жақсы ахуал тудыру 5мин 1.Мына жануарларды сізге қаншалықты ұнайтындығына қарай ретімен орналастырыңыз.
А) сиыр
Ә) жолбарыс
Б) қой
В) жылқы
Г) ешкі
2.Мына сөздерге бір анықтауыш сөз жазыңыз.
А) ит
Б) мысық
В) жылан
Г) кофе
Д) теңіз
3.Өзіңізге жақын, сіз үшін қымбат жан туралы ойлап, түстердің тұсына аттарын жазыңыз.
А) сары
Ә) қоңыр
Б) қызыл
В) ақ
Г) жасыл
Коучингті бастаймыз
Бағалау түрі 2мин.
1мин Коуч.Тілек бір сөзбен айтылады.
Стикер,пламастер таратып беру.Бағалау «Екі жұлдыз,бір тілек»ұсыныс»
1-қадам
1-тапсырма 5 мин 1-тапсырманы беріп «Болжам»стратегиясын қолдана отырып, « Әке-шешесі баласының өтінішіне не деп жауап берді?сұрағына болжам жасату. Мұғалімдердің өз болжамдарын тыңдап,неге ондай болжам жасағандарын, болжамды неге негіздегендерін сұрау.
2-қадам
2-тапсырма 5 мин 2-тапсырма бойынша жұмыс жасату.Мәтіннің жалғасын тыңдайды.
3-қадам
3 мин Қатысушылар дайын нұсқалардың біреуін таңдайды.Неге осы нұсқаны таңдағынын айтады.
4-қадам.3-кезең.
«Ой толғау»сатысы 5 мин Қатысушылар «Жеті НЕГЕ» стратегиясы бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады.
Сергіту сәті.
2 мин Әріптестерге «33»ойынын ойнату
5қадам.слайд.«Фишбоун» стр.қолданып бүгінгі қоғамдағы мүгедектер проблесын қозғау
3+5минут «Фишбоун»стратегиясын қолданып,бүгінгі қоғамдағы мүгедектер проблемасын қозғау.Слайд көрсету.(Мәтін бойынша).Қытай балетін көрсету 3+5минут
Постер қорғау
«SMART» картасы
5мин Мақсат қою.Постерға жасауға болады(5мин) Бағалау «Екі жұлдыз,бір тілек»ұсыныс»(бір-ақ сөзбен) слайд шығарып қою.Мұқият тыңдап өз пікірлерімен бөлісу.
SMART - ағылшын сөзінің бастапқы әріптерінен құрастырылған Specifik- айқын, нақты
M - Measurable-өлшенетін
А - Attainable-қолжетімді
R - Realistic-шындыққа сай
T - Timed-уақытпен шектелген
Мақсат-бір,жету жолы(міндет )-үшеу
Коучингті бекіту: «РАФТ»стр.
2мин
«РАФТ» стратегиясы(жұмыс тек 1-ші жақта ғана орындалады)
Р-роль(өзін рольге қою)
А-аудитория(кімге арнайды)
Ф-форма(хат,үндеу,арнау)
Т-тақырып(мейірім)
Кері байланыс 2мин
Мұғалімдерге сауалнама таратып беремін,мұғалімдер өз жауаптарын береді. Қолдарыңыздағы стикерге бүгінгі коучинг туралы тілектеріңізді жазбаша түсіріп берсеңіздер,рахмет
СТО туралы слайд көрсету 2мин СТО туралы слайд көру.негізгі 3 кезеңін айтып өту. Құрметті әріптестер Коучинг барысында байқағандарыңыздай СТО туралы жалпы жалаң мәлімет беруден гөрі өз қолдарыңызбен осы көріп өткен СТО бірнеше әдіс-тісілдерін қолдандық
Коучтың рахметі Коучтың рахметі
Адам ізденсе, талаптанса қолдан жасалмайтын шарт жоқ. Құнттамаған,ізденбеген, соңына түспеген адамның жұмысы еш уақытта берекелі болмайды.Ж. Аймауытов
Ақылды болуға жетелейтін үш жол бар:
біріншісі, тәжірибе жолы – ең ащы жол,
екіншісі, ұқсау жолы – ең жеңіл жол,
үшіншісі, ойлау жолы – ең таза жол. Қытай мақалы
1.Мына жануарларды сізге қаншалықты ұнайтындығына қарай ретімен орналастырыңыз.
А) сиыр
Ә) жолбарыс
Б) қой
В) жылқы
Г) ешкі
2. Мына сөздерге бір анықтауыш сөз жазыңыз.
А) ит
Б) мысық
В) жылан
Г) кофе
Д) теңіз
3. Өзіңізге жақын, сіз үшін қымбат жан туралы ойлап, түстердің тұсына аттарын жазыңыз.
А) сары
Ә) қоңыр
Б) қызыл
В) ақ
Г) жасыл
1.Мына жануарларды сізге қаншалықты ұнайтындығына қарай ретімен орналастырыңыз.
А) сиыр карьера
Ә) жолбарыс бедел
Б) қой махаббат
В) жылқы отбасы
Г) ешкі ақша
2. Мына сөздерге бір анықтауыш сөз жазыңыз.
А) ит өзім
Б) мысық серіктесім, әріптесім
В) жылан жау
Г) кофе құмарлыққа көзқарасыңыз
Д) теңіз өмірге көзқарасыңыз
3. Өзіңізге жақын, сіз үшін қымбат жан туралы ойлап, түстердің тұсына аттарын жазыңыз.
А) сары ұмытпайтын адамыңыз
Ә) қоңыр досыңыз
Б) қызыл сүйіктіңіз
В) ақ жаныңызға жақын жан
Г) жасыл үнемі есіңізде жүретін адам
1-тапсырма.
Берілген үзіндіні оқып болжам стратегиясы бойынша «Әке-шешесі баланың өтінішіне не деп жауап берді?» сұрағына жауап жасаңыздар.
Шексіз махаббат
Адамдарды сүйе білу қандай керемет керемет қасиет десеңізші.Қара болсын,ақ болсын, ауру болсын,сау болсын қандай болсада өзге адамдарды сүйе білу-нағыз бақытты адамның ісі.Сондықтан өмірде бақытты боламын десеңіз,бүкіл адамзатты сүю өзіңіздің бірінші міндетім деп қабылдаңыз.Ауғанстандағы соғыс біткен соң,үйіне қайтып келе жатқан бір сарбаз туралы мынадай бір оқиға айтылады.
...Баласы Новосибирскіден шешесіне телефон соғады.
- Шешетай,әкетай! Аман-есен үйге келе жатырмын.Тек сізден бір өтінішім бар,өзіммен бірге бір досымды да әкелгім келеді.
- Әрине,ертіп кел.Досыңның болғаны қандай жақсы! Біз де танысайық, - деп әке-шешесі қатты қуанып кетеді. Сонда баласы:
-Бірақ айтайын деген тағы бір нәрсем бар:досым соғыста қатты жарақат алған.Минаға түсіп,бір аяғы,бір қолынан айырылды.Баратын басқа ешқандай жері жоқ.Мен оның бізбен тұрғанын қалаймын. Бұған не дейсіздер? - дейді.
2-тапсырма.
Мәтіннің жалғасын оқып, «Баланың әке-шешесінің жауабына жасаған әрекеті қандай болды?»сұрағы бойынша берілген дайын нұсқалардың біреуін таңдап,оқиғаны аяқтаңыздар.
-Мұны естігеніме өкініштімін,балам.Бәлкім оның басқа жерде тұруына көмектесерміз ,-дейді әкесі.
-Жоқ ,болмайды,әкетай! Оның бізбен тұрғанын қалаймын,-деп жалынады баласы.
-Балам, - дейді әкесі, - бізден не сұрап тұрғаныңды білесің бе? Ол сияқты мүгедек бізге үлкен жүк болады. Біздің өз өміріміз бар.Және ондай адамдардың сенің өміріңе кедергі жасағанына рұқсат ете алмаймыз.Тілімді ал,ол досыңды ұмытта үйіңе қайт! Ол өз жағдайын өзі жасап алар.
Баласы сол кезде телефонды тастай салады. Ата –анасы көпке дейін баласынан хабар ала алмайды.
3-тапсырма.Ой толғау кезеңі.Мәтіннің соңы
Арада бірнеше күн өткеннен кейін Новосибирск полициясы телефон шалады. Балаларының көп қабатты үйден құлап өлгендігі туралы хабар алады.Полиция қызметкерлері оның өз-өзін өлтіргенін айтады.Қатты қайғырған ата-анасы дереу Новосибирскіге жету үшін ұшаққа мінеді.Сөйтіп,баласының неден өлгендігін анықтау үшін,моргке келеді.Балаларын таниды және бір нәрсені көріп,отыра қалып жылайды. Балаларының тек бір қолы,бір аяғы бар екен.
(тапсырма.«Жеті НЕГЕ?»стратегиясы бойынша қатысушылар жоғары деңгейлі(жуан) сұрақтар құрастырады.)