Маш?ар Гумеров. Ба?шада (4-сынып)



Жамбыл облысы
Қордай ауданы, Беріктас ауылы
№28 Ш. Уәлиханов атындағы орта мектебінің
Бастауыш сынып мұғалімі
Бекхожаева Нагима Сулейменовна
Пәні: Ана тілі Сыныбы: 4 Күні:
Сағат саны:
Сабақтың
тақырыбы Машқар Гумеров. Бақшада
Сілтеме Рахметова, Т.Әбдікәрімова, Р.Базарбекова. Ана тілі. 4-сынып. Алматы: «Атамұра», - 2011.
Мақсаты
Оқушыларды ақын өмірімен, шығармашылығымен таныстыру. Шығарманың мазмұны мен идеясын меңгерту
Күтілетін
нәтижелер
Оқушылар мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ашады. Дәлелді сөйлей біледі. Оқушылардың мәтінді талдай білу дағдысы дамиды
Сабақтың типі Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың түрі Аралас
Қолданылатын әдістер «Көкөністер түрлерімен» топқа бөлу, «Миға шабуыл», ББҮ, «Жигсо-2» , «Фишбоун»
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар
М. Гумеровтың суреті, бағалау парағы, маркерлер, стикер, постер, компьютер, смайликтер
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі.
2 мин Амандасу, «Өзіңе тілегенді , өзгеге тіле»
Бір біріне сәттілік тілейді.
Қызығушылықтарын ояту «Көкөністер» арқылы топқа бөлу. (картоп, сәбіз, пияз) Үш топқа бөлінеді
Тұсаукесер3мин «Миға шабуыл»
1 топқа сұрақ:
1. Анасы Қайрошты қайда іздеп келді?
2. топ
1.Қайрош неліктен анасымен бірге
ауылға кетіп қалмады?
3 топ
1.Егер сен Қайроштың орнында болсаң не істер едің?
Ана туралы эссе Сұраққа жауап береді
Әр топтан бір оқушы
Ана туралы эссе
оқиды
Жаңа сабақ 5 мин Машқар Гумеров туралы оқушыларға интербелсенді тақта арқылы мәлімет береді.
-Балалар сендердің топтарың не үшін картоп, сәбіз, пияз деп аталған?
-Олар қайда өседі?
Демек бүгінгі өтетін тақырыбымыз
М. Гумеровтың «Бақшада» әңгімесі
ББҮ кестесі
Б Б Ү
Бақшада
Оқушылар ББ кестесін толтырады
Негізгі бөлім:
Білу 5 мин Бақшаны кімдер баптайды?
Бақшадағы еңбектің қандай түрлерін білесің?
Сұрақтарға жауап береді.
Түсіну
5 мин
Жигсо- 2
Оқушыларға тапсырма береді
Үй тобында мәтінді толық оқиды 5 мин
Қолдану
11 мин
Топтық жұмыс: Постер құру
Сараптама тобына барып, тапсырмаларын талқылайды 6 мин
Бірігіп постерге түсіреді 5 мин
Сергіту сәті 1 мин Сергіту сәті. Балапандар биі
Қимыл -қозғалыс арқылы жасайды
Талдау
6 мин Постер қорғау Әр топтан бір оқушы қорғайды 1 мин
Жинақтау
3 мин «Фишбоун» Оқушылар проблемаларын, себептерін, дәлелдерін тауып қорытындылайды.
Қорытын
ды
2мин Білгім келеді Білемін Үйрендім
Ү кестесін толтырады. 
Бағалау
2 мин Т кестесі
Келісемін Келіспеймін
1.Серік пен Айдар ауыл сыртындағы бақшаға келді.
2.Серік картоп сабағына қонған араны байқады.
3.Картоп ауруын балалар анықтады. Келісетінін, келіспейтінін айтып, дәлелдейді.
Кері байланыс
«Екі жұлдыз, бір тілек» Оқытуды бағалап екі ұнаған нәрсесін, бір ұсынысын стикерге жазып, арнайы дайындаған орынға жапсырады
Топ басшысы. «Бағалау парағымен» таныстырады
Оқушылар бағалау критерийлері арқылы өзін өзі «баспалдақ» арқылы бағалайды.
Өзара бағалау «Смайлик» арқылы бағалайды.
Үйге тапсырма 1 мин Жоспар бойынша әңгіме құрап жаз.
Балалардың бақшаға келуі.
Серіктің байқағыштығы.
Кәрімнің картоп ауруының анықтауы. Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.