Квадрат т?бір. Квадрат т?бірді? жуы? м?ні
Сыныбы: 8 «Б» Алгебра
Сабақтың тақырыбы:Квадрат түбір. Квадрат түбірдің жуық мәні
Сабақтың мақсаты: Квадрат түбір мен арифметикалық квадрат
түбір анықтамасын білу; квадрат түбір белгісін, түбірдің
жуық мәнін табу, саннан түбір табуды үйрету.Білімділігі: Квадрат түбірдің анықтамасы және квадрат түбірдің жуық
мәндері тақырып көлеміндегі оқушылардың біліктілік дағдысын
қалыптастыру.Тәрбиелік: Оқушыларды ізденпаздыққа тез ойлап ,дәл жауап беруге
тәрбиелеу.
Дамытушылық: Білім алушылардың ой - өрісін кеңейтіп, қызығушылығы
мен белсенділігін арттырып,есептеу дағдысын жетілдіре
отырып танымдық қызығушылығын дамыту;
Сабақтың типі: қайталау, бекіту сабағы
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: жұптық, практикалық, есептер шығару, тест.
Көрнекілік: Интерактивтік тақта
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.Сынып оқушыларын 3топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру
Ой шақыру
Мағынаны тану
Ой толғаныс стратегиясы
Қортындылау
І.Ой шақыру:
Иррационал сан дегеніміз не ?
Нақты сандар дегеніміз не ?
Арифметикалық квадрат түбір дегеніміз не ?
ІІ.Мағынаны тану:
1.Есептеңдер:
І. Нұсқа ІІ Нұсқа ІІІ.Нұсқа
676; 1521 764
8.41 0,0036 9,612.Өрнектің мәнін тап:
І нұсқа ІІ. Нұсқа ІІІ.Нұсқа
0,29+0,04; 31+25; 0,24+0,16130-81. 0,81-0,74. 151-493.Теңдеуді шешіңдер
7-х =2 х-2=3 4-х=3
4.Есептеңдер
І-нұсқа ІІ-нұсқа ІІІ-нұсқа
(11-17)(11+17) (14-12)(14+12) (16-21)(16+21)Тест
1.0,5 және 25 сандардың квадраттын табыңдар.
А) 0,25 және 0,5 В) 0,5 және 5 С) 0,5 және 25 Д) 0,25 және 25
2. Түбірдің мәнін табыңдар: 1.225 2. 0,49А) 1)15; 2) 0,07; В) 1) 15; 2)0,7; С) 1) 25; 2) 0,7 Д) 1) 53; 2) 0,07
3. -9; 19 өрнегінің мағынасы бар ма?
А) 1. Бар; 2. Бар; В) 1. Жоқ 2. Бар.
С) 1. Бар; 2. Жоқ. Д) 1. Жоқ 2. Жоқ
4.Есептеңдер:
7*0,25А) 35 В) 3,5 С) 3,05 Д) 30,5
5. Өрнектің мәнін табыңдар:
1 (32)2 2 (-1,5)* -1,5=
1) -18; 2)1,5 В) 1)6; 2)Мағынасы жоқ С) 1)18; 2)Мағынасы жоқ
Д) 1) -6; 2)-15
5.Ой толғаныс стратегиясы:Оқулықпен жұмыс №146,148,149(5-9) есептер
6.Қорытынды сұрақтар:
1)Оң санның неше квадрат түбірі бар?
2)Теріс санның квадрат түбірі бар ма?
Оқушыларды бағалау парағы арқылы бағалаймыз.
Үйге тапсырма:№146,148,149(1-4) есептер