Математика ашы? саба? 1-ден 10-?а дейін сандар мен цифрларды пысы?тау (1 сынып)


   Математика 1 сынып
Тақырыбы: 1-ден 10-ға дейін сандар мен цифрларды пысықтау
Сабақтың мақсаты:1. Сандар құрамын қайталай отырып сағынасын ашу;
2. Логикалық тапсырмалар арқылы ой- өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру;  
3. Цифрларды дұрыс оқи, жаза білуге тәрбиелеу.  
Міндеті: - Есептердішншу арқылы шығару дағдыларын жетілдіру;
- Ауызша қосу және азайту амалдарын бекіту;
- Логикалық ойлауды,зейінді математикалық тілді, синтез және анализ процестерін дамыт
Қолданылатын жабдықтар: паровоз бен вагондардың суреттері, аңдардың суреттері, геометрикалық фигуралар,
презентация
Сабақтың түрі: саяхат, өткен материалды қайталау
Сабақтың типі: аралас сабақ
Әдістемесі: RWSTI стратегия технологиясы (Оқу және жазу арқылы критериалық зейінін дамыту)
Ресурстар: интерактивті тақта, ақпарактық материал, үлестірмелік материалдар құзыреттілік тапсырмалармен.
Өткізілетін орны: ММ «№19 орта мектеп», 207 кабинет
Мұғалімнің аты – жөні: Жумабекова Жанат Сеилхановна
Негізгі құзыреттілік: ақпараттық, әлеуметтік, проблеманы шешу.
Аспект: іздену, бағалау
Жұмыс формалары: жұптық, топтық және жеке жұмыс
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Мақсаты, нәтижесі Сабақта орындалатын тапсырмалар және комуникативтік тапсырмалар. Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
1.Ұйымдастыру Сәлеметсіздер ма, балаларІ
Оқушылвр орнынан тұрып тұр
2.Сабаққа әзірлеу
2 мин Бір, екі, үшСынып іші тып-тынышЖалқаулықты тастаймызСабақты біз бастаймыз.
Бүгінгі сабағымыз ерекше болады. Бүгін мен сендерді ғажайып саяхатқа шақырамын. Біз бүгін поедбен Сандар әлеміне саяхат жасаймыз. Саяхат барысында біз өткен тақырыптарды қайталап шығамыз. Сабаққа біз даярмызЖалқаулықты қоямызҮздік оқып әрқашанКілең бестік аламыз.
3. Ми гимнастикасы:
Ауызша жұмыс
5 мин Мақсаты:ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру
Нәтиже:әлеуметтік құзыреттңлігін қалыптастырады А) өсу және кему ретімен санау:
1-қатар -3-тен 8-ге дейін және кері санау
2 – қатар – 5-тен 1-ге дейін және кері санау
3-қатар – 9-дан 4-ке дейін және кері санау
Ә) сандар кассасымен жұмыс:
-санау барысында 3,6,9 сандарынан кейін келетін сандарды ата
Б)-2,5,8 сандарынын алдында тұратын сандарды ата
в) 4,7,9 сандарынын көршілерін көрсет.
Слайд №2
2+1
6-5
9-7 өрнектерінің мәнін табады.
Тапсырманы оқып тұрады
- Жарайсындар! Енді вагондар нөмірлерін табамыз. Берілген өрнектердің мәндерін тап
-Әр қатар өз вагонына отырады. Жол бастайық. Кеттік
Оқушылардың саяхатқа дайындығын қадағалайды
Ауызша есептейді
А)
1-қатар: 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3
2-ұатар: 5 4 3 2 1
1 2 3 4 5
3-қатар: 9 8 7 6 5 4
4 5 6 7 8 9
Ә) 3-тен кейінгі сан 4
6-дан кейінгі сан 7
9-дан кейінгі сан 10
Б) 2-нің алдындағы сан 1
5-тің алдында 4
8-дің алдында 7
В)
7
4


9

Поезд жүргізуге дайындалады.
-Ту –у-у-у-у!
4.Сабақ тақырыбымен жұмыс (проблеманы анықтау идентификацисы) 3 мин Мақсаты: проблеманы анықтау идентификация сы
Нәтиже: проблема анықталады 1.Берілген қрнектердің компоненттерін кестеге орналастыр:
10-2 7+3 4+2 5-2 9-2 7+2
Қосылғыш Қосылғыш Қосындының
мәні Азайғыш Азйтқыш Айырманың мәні Азайтқышы 3-ке тең, өрнектердің мәнін тап
4-3 3-1 8-3
3+4 5-3 3-3
3-0 7+1 5-4
Тал басында тізіліп, Ізінен оның үзіліп, Он жапырақ тұр еді. Түсті тағы екеуі.Жел соқты да үзіліп, Тұр әлі де ілініп, Ұшып кетті біреуі. Жапырақтың нешеуі? ( 7 жапырақ)
6 және 7 сандарының құрамын қайталау

Слайд №3
Оқушының жеке жұмыс жасауын қадағалайды
Қазір қандай жыл мезгілі?
Талғаттың жасырған жұмбағын шешіп көріңдер:

Біздің бірінші станциямыз «Жапырақ» деп аталады
.
6 мен 7 сандарының құрамын тексереді

Жеке жұмыс жасайды
6 мен 7 сандарының құрамын еске тұсіреді
5.Сергіту сәті
Слайд №4
1 мин
6.Жүппен жұмыс
1 мин Мақсаты:жұппен жұмыс жасауын қалыптастыру
Нәтиже: әлеуметтік құзыреттілігі қалыптастырылады. .«Шырша безендіру» ойыны (комуникативтік құзыреттілік)

Көршіге түсіндіре отырып орында:
Шырша мен ойыншықтардың қосындысының мәні 10 шығатындай етіп сәйкестендір.
1 3 2 4 5
7 9 6 5 8
7.Сөз есеп шығару
6 мин
5 слайд Мақсаты: логикалық ойлау қабілетін дамыту
Нәтиже: өз білімін жетілдіру, әлеуметтік құзыреттілігі қалыптастырылады Сауле дүкеннен балмұздақтарды сатып алып тоназытқышқа салып қойды. Оны Аңсар көріп қалып 3-еуін жеп қойды. Отбасы мүшелерінің нешеуі балмұздақсыз қалды?
Анықтама: отбасы мұшелері 5 адам –әкесі, анасы, әжесі,
Сауле, Аңсар
Жауап: А-1 Ә-2 Б-3 В-4 Г-5
Дұрыс жауабы: Ә-2 Есепті түсініп орындауын қадағалайды.Логикалық ойлау қабілетін дамытады..
Ойланып, есеп шығаруға дағдыланады.
8. Салыстыру
6 слайд
«Тапқышбек»
3 мин Мақсаты: теңдік пен теңсіздікті ажырата білуге үйрету;
Нәтиже: өз беттерімен салыстыра білу Белестен шапқан бесті ат,
Бүкір келген желісті ат,
Бейған елде іздейді,
Малдан күдер үзбейді. «Қасқыр»
Өзі айлакер,өзі қу,
Жүрген жері айғай-шу.
«Түлкі»
Қыста тоны ақ,
Жазда сұр.
Бұл қандай аң?
«Қоян»
Мен......,....,
Қысқа жылы киіндім.
Қоймам толы жаңғаққа,
Іші жылы үйімнің.
«Тиін»
6<7
9-1=8
7+1>7
10>9
Тапсырманы дұрыс орындауын қадағалау Жұмбақтарды шешеді.
Салыстыруды орындап дәлелдейді
9.Дәптермен жүмыс
6 мин 1.  Көркем жазу. Санды үлгі бойынша жазу 9 3.    Есепті шығар: № 3 тапсырма( 85 –бет оқулық) Мәнерлеп жазуын қадағалайды. Дұрыс есептеуін тексереді. Үлгіге ұқсатып, мәнерлеп жазады, есеп шығарады.
10.Топтық жұмыс7 слайд
3 мин Жанардың анасы торт пісірмекші болды. Ол Жанарды қабырғалары ның барлық жағы тең төртбұрышты форманы алып беруді сұрады.,
Жанарға қажетті форманы тауып беруге көмектес.
А Б
В Г
Топта жұмыс жасауларын қадағалайды топпен жұмыс жасауға қалыптасады
11.Геометриялық тапсырмалар
8 слайд
1 мин Оқушыларға конверт беріледі. Конверттің ішінен фигуралардан бір зат жасап шығару. 1-қатар- гүл, 2-қатар –ғарыш кемесі,3- қатар мысық.


Оқушылар үшбұрыштардан фигуралар құрастырады
12.Қорытындылау
2мин Мақсаты: материалды түсінгенін анықтау
Нәтиже: өз білімін жетілдіру құзыреттілік Қосындының мәні 10 –ға тең болатын екі санды бір түспен боя
0
10000000000
4
5
7
2
6
9
8
3
5
3

5

13.Бекіту.
Рефлексия
2 мин -бүгін сабақта ненерді қайталадық?
-қолхаттар ішінде нелер бар екенін білгілерің келеді ме?
Сабақта қалай меңгергенін анықтайды.
Буындарды құрастырып.ЖА-РАЙ-СЫҢ-ДАР! Деген сөз шығарады.