Конспект урока по английскому языку для 5 класса «Достопримечательности Лондона»


УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА в 5 классе
(учитель Коблова З.Э.)
« ПУТЕШЕСТВИЕ В ЛОНДОН»
РОЛЕВАЯ ИГРА – СОРЕВНОВАНИЕ
ЦЕЛИ: развитие коммуникативной компетенции учащихся, расширение
лингвострановедческих знаний и умений, совершенствование умений
в монологической и диалогической речи, воспитание интереса к культуре
других стран, формирование привычек культурного поведения.
ОБОРУДОВАНИЕ: компьютер, проектор, компьютерная презентация « London», компьютерное приложение к учебнику для интерактивной доски, раздаточный материал, жетоны
ПЛАН УРОКА
1. Организационный момент.
2. Конкурс 1 «Визитная карточка».
3. Конкурс 2 « Поговорим о погоде».
4. Конкурс 3 «Диалоги».
5. Конкурс 4 "Угадай достопримечательность".
6. Физминутка.
7. Конкурс 5 "Как хорошо я знаю Лондон?" (тесты)
8. Подведение итогов.
9. Просмотр клипа "Я уеду жить в Лондон"
Ход урока:
Would you like to visit London?
Дети хором:
-Oh, yes! Oh, yes!
London - magic,
London - great,
London - fairy - tale!!!
Оргмомент. Объявление о проведении игры - соревнования, деление
на 2 команды. За каждый конкурс команда получает до 3 жетонов за полный правильный ответ, с неточностями 1-2 ( или жетоны другого цвета ).
II. Речевая зарядка. (Слайд №5)
Teacher: I want to tell you some historical facts about London.
As you know, London stands on the river Thames. London the capital of Great Britain, is a very old city. It is two thousand years old. Many years ago London was a small town on the Thames. Now London is a big port and a beautiful city with large squares and parks. About 7 million people live here. London is one of the biggest cities in the world.
Teacher: It is time to begin our competition.
III. Проведение игры – соревнования.
The first task for the teams.
КОНКУРС 1. «ВИЗИТНАЯ КАРТОЧКА»
Учащиеся представляют себя и членов своей команды (имена, возраст, увлечения, характеристика личных качеств).
Примерный рассказ ученика:
Hello! My name is Lena. I am 10 years old. I study in the fifth form. I like music and I can dance very well. I like my school. I have many friends.
КОНКУРС 2. «ПОГОВОРИМ О ПОГОДЕ»
Составить вопросы на карточках, задать их другим командам (по 1 вопросу).
Карточка №1
The, weather, is, what, like, today ?
Foggy, in, it, is, autumn ?
3. Cloudy, it, and, windy, is, today ?
Карточка №2
1. Often, it, does, rain, in, Britain ?
2. What, yesterday, weather, was, the?
3. It, is, or, warm, in, cold, April ?
КОНКУРС 3. «ДИАЛОГИ О ЛОНДОНЕ»
-Hello, Lena!
-Hello, Nikita! How are you?
-I am fine. I was in London with my family.
-Great! What places of interest did you visit?
-We visited Westminster Abbey, Buckingham Palace.
-You are lucky.
-Come to my place one day. I will show you the pictures of London.
-OK. Let’s meet tomorrow.
-Good-bye, Lena.
-Good-bye, Nikita.
Минута релаксации.
Children, let’s sing the song “Fly to London” and rest a little.
КОНКУРС 4. «УГАДАЙ ДОСТОПРИМЕЧАТЕЛЬНОСТЬ»
Учитель зачитывает описание известного места в Лондоне, не называя его. Задача учащихся угадать о чем речь.
It is one of the largest clocks in the world. You hear its deep boom every hour.
It is the place where British kings and queens live and work when they are in London. Tourists can visit some of its parts and watch the Changing of the Guard outside.
It is one of the oldest buildings in London. Its history is long and sometimes cruel. It is one of the most interesting museums of London now.
It is famous for Nelson’s Column which stands in its centre. There is a monument to Admiral Nelson on its top. It is Londoners’ favourite place for meetings and celebrations.
You can go by boat and see it from the river Thames. It is open to visitors and you can see how the country’s leaders work here.
It is the most beautiful church in England. The coronation of all British kings and queens takes place here.
Физминутка: Up down, up down
Which is the way to London town
Where? Where? High in the air
Close your eyes and you are there.
КОНКУРС 5. «КАК ХОРОШО ВЫ ЗНАЕТЕ ЛОНДОН?»
London and its sights
What is the capital of Great Britain?
Washington b) London c) New York
2.What river does London stand on?
3.Tick the photo of Big Ben.
a) b) c)
4. Big Ben is
a) a tower b) a bell c) a clock
5. In the middle of this square there is a monument to Admiral Nelson
a) Piccadilly Circus b) Trafalgar Square c) Parliament Square
6. Now the Tower of London is
a) a prison b) a museum c) a hotel
7.Tick the photo of the British bus
a) b) c)
8. Make up the English words using the parts of the words.
to squ mus
buil sta mo
eum pal wn
tou um ment
nu ding ace
di rist ture
9. Find as many words as you can.
B T O W E R C
U H Z O O W D
S A Y P A R K
S M A L B E N
N E L S O N F
I S Q U A R E
IV. Работа с интерактивной доской. Упражнения на грамматику и лексику. (Компьютерное приложение к учебнику)
V. Подведение итогов. Награждение.
VI. Просмотр клипа "Я уеду жить в Лондон".
Рефлексия. Анализ результатов урока и достижения цели урока. Children, can you answer my question “Would you like to visit London and why?”
Дети отвечают на вопрос
I would like to visit London because …
Использованные пособия и литература:
Учебник «Enjoy English 5», авторы: Биболетова М.З., Н.И. Добрынина, издательство «Титул» 2013г.
Рабочая тетрадь «Enjoy English 5», Биболетова М.З., Н.И. Добрынина, издательство «Титул» 2013г
Книга для учителя «Enjoy English 5», Биболетова М.З., Н.И. Добрынина, издательство «Титул» 2013г
Журнал «English at School» (1 сентября)
Презентация "Sights of London"
Видеоролик с YouTube "Fly to London"
Видеоклип на песню "Я уеду жить в Лондон." (исп. Тимати и Г. Лепс)