ІШКІ ЭНЕРГИЯ .Денеі? ішкі энергиясын ?згерту т?сілдері 8 сынып


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пәні: физика
Сынып:8
Пән мұғалімі: Джакенова А.Н.
қазан 03 .09.16ж Сабақ тақырыбы ІШКІ ЭНЕРГИЯ .Денеің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері
Оқу мақсаттар
Smart Ішкі энергия туралы біледі. Ішкі энергияны арттыру жолдары туралы түсінеді. Күнделікті өмірде ішкі энергияны арттыру жолдарын талдайды, дәлелдейді.
Оқудан күтілетін нәтижелер
(Табыс критерийлері) Барлық оқушылар : Ішкі энергия туралы нақты айтып береді.
Көпшілік оқушылар : Дене бөлшектерінің қозғалысы салдарынан энергия қайда жұмсалатынын себептері мен салдарын дәлеледейді, талдайды.
Жекеленген оқушылар: МКТ теориясы негізінде маңызын талдайды, заттың ішкі энергиясяняң қалай өзгеретінін дәлелдейді. Мысалдар өмірмен байланыстыра отырып бағалайды.
САБАҚ БАРЫСЫ
Реттілігі
уақыты Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеттері Оқушылардың іс-әрекеттері Оқудың тиімді дағдылары Бағалау
48 сек.
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
1.Топты сабаққа жұмылдыру, топқа бөлу 12345 сандармен бөлу
Топтың ережесін қабылдау (3) Оқушылар сандар арқылы 5 топқа біріктіріледі.
Ізеттілік, құрмет көрсету. Бірлесіп жұмыс жасау өзара әрекеттестікке түсу арқылы үйрену Мұғалім мадақтауы
6 минут БІЛІМДІ ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ

Үй жұмысын тексеру Сұрақтар қою арқылы тексеру
1.Жаз айы. Өзенге шомылып шыққан балалар дірілдеп тоңады, ал күн болса ып–ыстық, неге?
2.Сіздер жазғы серуенде, походқа шыққанда от жағып шай қайнатасыздар, ас әзірлейсіздер. Отты жағу үшін қолымызға не түскенді жинап жаға беруімізге бола ма, яғни отынның бәрі бірдей жана береді ма?
3. . Бір стақан су суық, екіншісіне ыстық су құйылған. Сулардың массалары бірдей. Стакандағы сулардың ішкі энергиясы туралы не айтуға болады? ойланады, ізденеді, есептеулер жүргізеді.
Бірін –бірі бағалау
2 минут.
2минут. 2. Миға шабуыл.

1. Көсеу ұзын болса, қол күймес.(Жылуөткізгіштік)
2. Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді.(Диффузия)
3. Қол жұмылмай – жылынбайды.(Жылуөткізгіштік)
4. Шоқ қайдан болса, жылу содан болады. (Жылуөткізгіштік, конвекция)
5. Қазан отпен, адам әрекетпен қызады. (Жылуөткізгіштік) ойланады,топта талдайды, спикер сөйлейді.
Көру, есте сақтау, ой қорыту. түйіндеу Мұғалім мадақтауы
3 минут
5минут
2 минут
3 минут
13минут
5минут.
3 минут
5 минут
III.БІЛІМДІ ИГЕРУГЕ ДАЙЫНДЫҚ КЕЗЕҢІ:
IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ
Y. ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ
(үйренушілер мазмұнды игерді ме, жоқ па көз жеткізу, табылған проблемаларды жою)
Оқулықпен жұмыс
Теорияны меңгеру кезеңі
5 топқа мәтіндер бөлініп беріледі.
ДЖИГСО. 1о.-1,2т.;
2о-3т; 3о-4, 5т; 4о-6,7т.; 5о-8т.
Не түсіндіңіздер?
(мұғалім оқушының түсінгеніне көз жеткізеді, топ аралайды)
«Менің ойымша » стратегиясы топтық тапсырма:

Оқушылар сурет бойынша 5 минут ішінде 1мәселеге сәйкес. Бірнеше идея айтуы тиіс. Әр топ 3 нақты деректер келтіреді топта ойласады, ақ параққа үш жауаптан кем емес жазады.
Оқушылар жаңа тақырыпты ашады

Оқушылар оқиды
Оқып түсінгендерімен бөліседі.
Оқушылар оқыған мәтіндері бойынша идеяларды жинақтайды, қағазға жазады.Спикер үлкен топқа өз жазғандарымен таныстырады. Зерттеушілік, ізденушілік

Ойлану, тұжырым жасау
Оқылым дағдысы
Интерпретация жасау
Жинақтау,тұжырымдау, Топтардың өзара бағалауы
Мұғалім модерациясы
Критерийлер
арқылы өзара бағалау

5 минут
YI. САБАҚТЫ БЕКІТУ КЕЗЕҢІ
(Дарынды және талантты балаларды оқытуға қолдау көрсету )
жұптық тапсырма:
39 суреттегі графиктің әр бөлігі қандай процеске сәйкес келететінін дәлелдейтін негізгі ойды тауып тұжырым жасау
Жұпта бірлесіп, оқулықтан сұрақтың жауабын іздейді, өз сөздерімен тұжырым жасайды.
Сыни ойлау дағдысы
Интерпретация жасау
Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
5минут
ҮІІ. САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ КЕЗЕҢІ «Кім жылдам» стратегиясы жеке жұмыс:
Теориялық материалды зерделегеннен кейін әр оқушыға оқыған ақпаратын қорытып, түйінін
шығару үшін 2 жаттығуды орындау
Оқушылар барлығы шеңбер болып тұрады, мұғалімнің
Әр оқушыға берілген тапсырманы орындайды.
Топта өзара бағалау арқылы ең жақсы жұмыс жасаған оқушының жұмысы ұсынылады. Сыни тұрғыдан ойлау
Шығармашылық ойлау
Тыңдау, бағалау, өзара бағалау арқылы үйрену Әр оқушы критерийлер арқылы өздеріне балл қояды
5минут
2 минут ҮІІ. БАҒАЛАУ
ҮІІ. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА Кері байланыс жүргізу Критерийлер арқылы өз білімдерін бағалайды Өзін бағалау