Разработка урока по английскому языку Ash Wednesday


Открытый урок в рамках Недели иностранного языка
Предмет: Английский язык
Класс: 8а
Тема: « Ash Wednesday»
Используемый УМК: «New Millennium English»
авторы: О.Б. Дворецкая, Н.Ю. КазырбаеваЦели:
образовательный аспект – знакомство с текстом со второй частью текста “Ash Wednesday”, содержащим новый лексический материал и интересную информацию о дальнейших дествиях главного героя рассказа;
развивающий аспект – активизация изученного лексического материала, расширение лексического запаса, развитие навыков монологического высказывания, навыков изучающего чтения и описания картинок;
воспитательный аспект – воспитание навыков силы воли, достижения поставленной цели, преодоления трудностей; развития стойкого интереса у учащихся к изучению английского языка;
учебный аспект – контроль прочитанного текста.
задачи урока – развитие навыков чтения с полным пониманием содержания текста (reading for details), совершенствование навыков устной речи
Тип урока: комбинированный
Методы обучения: объяснительно-иллюстративный, частично-поисковый, личностно-ориентированный, методика интеллектуальной лабильности, мультимедийные презентации.
Оснащение урока:
текст (визуально)
карточки с новой лексикой
картинки
интерактивная SMART- доска;
компьютер;
проектор;
мультимедийная презентация в MS POWER POINT
План урока
Организационный этап
Приветствие
Учебный разговор на тему: «Кого, по-вашему, мнению
можно назвать героем? »
II. Этап проверки домашнего задания, актуализации
изученного материала:
Решение кроссворда по изученному лексическому
материалу
Монологическое высказывание по I части текста
III. Этап прогнозирования:
Выбор утверждений, описывающих предстоящие события
в тексте
Высказывание предположений по картинкам
IV. Этап усвоения новых знаний:
Ознакомление с новым лексическим материалом
V. Работа с текстом:
1. Инсерт (чтение текста по абзацам, выявление общего понимания содержания )Групповое чтение текста и установление хронологии
событий
VI. Этап освоения видов деятельности.
Установление соответствий лексических единиц с
отрывками из текста
VII. Заключительный этап урока
Вывод по прочитанному тексту
Выставление оценок
Домашнее задание
I. Организационный этап
Teacher: Good afternoon, pupils. You know that the Unit 4 we are learning these days is “People who stand out” and we are speaking about heroes. Today we continue reading and discussing the text “Ash Wednesday”. But firstly tell me in your opinion who is a hero
Pupils:
1. A hero is a person who sets goals.
2. A hero is a person who never gives up.
3. A hero is a person who works hard to achieve the goal.
4. A hero is a person who stands up for what is right.
5. A hero is a person who overcomes hardships.
6. A hero is a person who sets a good example.
7. A hero is a person who tries hard to be a better person.
Этап проверки домашнего задания, актуализации изученного материала
Teacher: You named lots of qualities of a real hero. And now I’d like to offer you to solve this crossword to find its key word. Read the word in Russian, give its English equivalent and write it down here.
Pupils:
achieve set a goal
overcome courageous ordinary stand up for
set an example
Teacher: Your home task was to prepare a speech according to the statements in ex. 2b on page 156. Who is ready to speak out? What statement have you chosen?
Pupils:
I’ve chosen the first statement (Brett’s schoolmates didn’t take him seriously).
I’ve chosen the second statement (Brett wanted to be a hero to become popular in his class).
I’ve chosen the fifth statement (Brett liked to be alone at home).
I’ve chosen the sixth statement (Brett didn’t know how to put out the fire).
III. Этап прогнозирования
Teacher: You prepared your homework quite perfectly. Pupils, do you want to know how this story ends? Then let’s do the ex. 3a page 157. What do you think will happen next in the story? Choose from the following statements. Look at these pictures. Two of the illustrations match the text and two do not. Which ones do you think match the text.IV. Этап усвоения новых знаний
Teacher: Before reading the text let’s get acquaintance with some new words and phrases. _____ read the glossary. Pupils, look at the board and try to find the right translation for the following word combinations.
Pupils:
1. could hardly see
a) мог усердно смотреть
b) едва мог видеть
2. trying to get through
a) пытаясь пробраться сквозь
b) пытаясь добраться через
3. little grass to feed the hungry flames
a) маленькая трава, чтобы накормить голодное пламя
b) голодное пламя пожирает маленькую траву
4. single-handed
a) голыми руками
b) без посторонней помощи
5. the town is gone
a) город ушёл
b) город пропал
V. Работа с текстом
Teacher: Now let’s read the text. What is not clear to you? Translate this paragraph.
And now we’ll continue reading the text in groups. Look at these sentences, put them in the order as the events are going in the text.
Pupils:
1. Brett continued fighting with a fire alone.
2. The fire engine came.
3. Half the town and the small school were burnt.
4. The headmaster shook Brett’s hand.
5. Brett’s father was looking for him.
6. Brett’s father called him a hero.
VI. Этап освоения видов деятельности
Teacher: So, pupils, we’ve just finished reading the text and now I want to check how you can orientate the text. Ex. 3d page 158. Look through the passages in the text and find the evidence to prove that:
It was very hard for Brett to fight the fire
The fire was a real disaster for the town
Brett was trying to be confident all the time
His father was very worried about his son
Brett was not happy that his school hadn’t been savedThe next task is ex. 4a. Which of Brett’s feeling do the following sentences describe? Firstly read the words from the box. Now read the sentences taken from the text and match the words from the box you think are describing Brett’s feelings.
VII. Заключительный этап урока
Teacher: In conclusion I’d like you to tell me why Brett saved his house:
1. He wanted his father to respect him.
2. He wanted to prove to himself that he could become a hero and gain self-confidence.
3. He wanted to be popular with his classmates.
4. He wanted an adventure.
5. He didn’t have any way out.
6. It was his duty.
Do you think Brett was a real hero?
Do you think a person should do an extraordinary deed?
Our lesson is coming to its end I want to tell that during the lesson you tried and worked hard. I am proud of you. You’ve brightened my day.