Квадрат т?бірлері бар ?рнектерді тепе-те? т?рлендіру та?ырыбында математика п?нінен саба? жоспары
Күні:
Сыныбы: 8
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді тепе тең түрлендіру.
Мақсаты:
Білімділік: «Түйіндес өрнек» ұғымымен танысу, көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару, көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату сияқты түрлендірулерді меңгеру, аталған түрлендірулерді есептер шығару кезінде қолдану дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын, белсенділіктерін арттыру, өзара жолдастық көмек көрсете білуге, ойын тиянақты дәл айта білуге үйрету; шапшандыққа тәрбиелеу, патриоттық сезімдерін ояту;
Дамытушылық: жасаған тұжырымды дәлелдей білу, құбылыстың болу себебін анықтай білу және оған қорытынды жасау, өз ойын қысқаша және нақты айта білу, зерттеу қабілеттерін, оның ішінде дұрыс жалпылама тұжырым жасау мен қате тұжырымдар және негізгі қорытындыларды анықтай білу, шығармашылықпен ойлау, көздеген мақсатқа жету жолында табанды болу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, көрнекі-практикалық.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, плакат, оқулық
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: 1) Амандасу, түгендеу
2) Назарын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№68. Егер 1) 2) болса, онда өрнегін квадрат түбірлердің көбейтіндісі түрінде жазыңдар.
№69. Айнымалылардың берілген теңдігі орындалатындай екі жұбын және теңдік орындалмайтындай екі жұбын табыңдар:
2) 3) 4)
ІІІ. Жаңа сабақ:
І. Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару.
Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару үшін түбір белгісінің ішіндегі өрнекті ең болмағанда бір көбейткішінен түбір шығаруға болатындай көбейтіндіге жіктеу керек.
ІІ. Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу.
Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу үшін түбір белгісінің алдындағы өрнекті түбір белгісінің ішіне квадраттау арқылы енгіземіз.
ІІІ. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату.
Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату дегеніміз - берілген бөлшекті түрлендіру арқылы бөлімі рационал сан болатын бөлшекке келтіру.
ІV. Есептер шығару:
Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығарыңдар:
№70. 1) 2) 3) 4)
№71. 1) 2) 3) 4)
№72. 1) 2) 3) 4)
№73. 1) 2) 3) 4)
Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізіңдер:
№74. 1) 2) 3) 4)
№75. 1) 2) 3) 4)
№76. 1) 2) 3) 4)
Өрнекті ықшамдаңдар:
№77. 1) 2)
3) 4)
№78. 1) 2)
3) 4) 48
№79. 1) 2) 3) 4)
№80. 1) 2) 3) 4)
№81. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатыңдар:
1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8)
№82. Салыстырыңдар:
1) және 2) және 3) және 4) және
№83. Өрнекті ықшамдаңдар:
1) 2)
3) 4)
Өрнектің мәнін табыңдар:
№84. 1) 2)
3) 4)
№85. 1) 2) 3) 4)
Өрнекті ықшамдаңдар:
№86. 1) 2) 3) 4)
№87. 1) 2)
3) 4)
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, өрнекті түрлендіріңдер:
№88. 1) 2)
3) 4)
№89. 1) 2) 3) 4)
№90. 1) 2)
3) 4)
№91. Бөлшекті қысқартыңдар:
1) 2) 3) 4) 5) 6)
№92. Өрнекті ықшамдаңдар:
1) 2)
3) 4)
№93. Теңдікті тексеріңдер:
1)
2)
V. Қорытынды:
Бекіту сұрақтары:
Натурал сан дегеніміз не?
Нақты сан дегеніміз не?
Бүтін сан дегеніміз не?
Рационал сан дегеніміз не?
Иррационал сан дегеніміз не?
VІ. Үйге тапсырма: №94, 95
VІІ. Бағалау.