Тригонометриялы? ?рнектерді т?рлендіру та?ырыбына есептер шы?ару


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру тақырыбына қайталау есептерін шығару.
Сабақтың мақсаты:
а) Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін саралау.
ә) Оқушылардың формулаларды пайдалана отырып есеп шығара білуге дағдыландыру.
б) Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыра отырып, тез шешім қабылдай білуге ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Саяхат жолы бейнеленген жол. Жолда аттылы адам, ағаш үй, жебе мен садақ, көпір, қамал суреттері. Қамалда «Тригонометрия» сөзі жазылған.
Сабақтың әдісі: сайыс сабақ.
Сабақтың түрі: «Қорытынды сабақ «Саяхат»
Сабақтың барысы: Тригонометрия еліне саяхат жасау арқылы білім сайыс сабағын өткізу.
Топ аттары жарияланады.
І-топ – Синус ІІ-топ – Косинус
Үй жұмысын тексеремін. Ауызша оқу әдісін пайдаланамын. №1558-1563-1557 есептерді оқушылар жауабын ғана айту әдісімен оқып береді.
№1557. tgα=1 П4=45°Есептеңіз: 2cosαБалалар, біз бүгін өткен тригонометриялық өрнектерді түрлендіру тақырыбында алған білімдерімізді қорытындылап, білім сайыс сабағын өткіздік. Біз қазір екі топқа бөлінеміз. І-топ Синус тобы, ІІ-топ Косинус тобы. Мен сіздерге ГИД боламын, яғни баратын жерлеріңді алдын ала көрсетіп отырамын.
Екі топ атпен ұзақ жолға жүреміз. Жолымызда бірнеше кедергілер кездеседі. Егер берілген есептерді шешсең онда біз кедергілерден өткеніміз. Ең соңында «Тригонометрия» деген қамалды аламыз. Ол қамалды алсақ, онда біздің жеңіске жеткеніміз. Ендеше «Жол сапарға» дайынбыз ба? Олай болса кеттік.
1. Шолғыншылардың жіберу: Шолғыншыларды жіберіп, олар тапсырмасын дұрыс орындаса онда біз атқа қонамыз. Атқа отыру үшін мына тапсырмаларды орындауымыз қажет.
Осы сұрақтарға жауап беріп болған соң ағаш үйге кіріп демаламыз. Үйге кіріп демалу үшін мына есептерді шығаруымыз қажет.
І-топ
Место для формулы.ІІ-топ
Осы есептің шешімдерін тапқан соң садақты қолымызға алып, аңға шығуымыз қажет. Ол үшін де біз мына тапсырманы орындауымыз керек. Екі топ мына шаршыдағы сандарды тігінен де көлденеңінен де қойып қоссаң, сандарын қоссаң 24 саны шығуы қажет.
16 2
8 14 Бұл тапсырманы да балалар дұрыс шештік, енді садақпен атып алған аңдарымызды арқалап аспалы көпірден өтіп қамалға келеміз. Осы қамалды алсақ жеңіске жетеміз.
Бұл қамал «Формулалармен тілдесейік» деген.
Формулалар жазылған слайд.
Осы формулалардың ережесін айтып, формуласын жазып, аяқтайды.
3-кезеңде «Сергіту» сәтіне мынадай логикалық жаттығу беріледі.
Бір елді мекенге бір математик келеді. Бұл елде екі ғана шаштараз болады. Шашын сәндеп, тәртіпке келтіру үшін бірінші шаштаразға барады. Шаштаразды көрген математик жігіттің көңіл-күйі болмайды, себебі шаштараздың өзінің шашы ұйпа-тұйпа, жұмыс бөлмесі шашылған өзінің үсті-басы тәртіпке келмегенін көрген математик бұл шаштараздан бас тартып, екінші шаштаразға келеді, келсе екінші шаштараздың шашы әдемі қиылған жұмыс бөлмесі тап-таза болады математик ойлана келе бірінші шаштаразға келеді. Неге? Жауабын оқушы айтуы тиіс.
Қосымша есептер:
Қосымша есептерге оқушылардың жауаптарын алып, оқушыларды бағалаймын. Тригонометрия сөзінің әрбір әрпінен әдемі тілек сөздер құрап, аяқтау сөзін келтіремін.
Үйге тапсырма: 1571-1573-1575