План — конспект уроку із зарубіжної літератури на тему Виразне читання напам’ять хоку М. Басьо. Зображення станів природи в ліриці та роль художньої деталі ( 6 клас) до презентації


Конспект – конспект уроку з зарубіжної літератури
Вчитель: Майстренко Світлана Леонідівна. Єлизаветівський НВК Лозівської районної ради Харківської облфстіКлас: 6
Тема: Виразне читання напам’ять хоку М. Басьо. Зображення станів природи в ліриці та роль художньої деталі
Мета: навчити учнів за допомогою виразного читання усвідомлювати глибину змісту та художньої довершеності японських віршів, складати учнями власні хоку;
розвивати творчу уяву, навички виразного і вдумливого читання хоку напам’ять, уміння їх аналізувати, розкривати прихований зміст і висловлювати своє ставлення до них;
виховувати допитливість, любов до рідної природи, до людини, толерантне ставлення до інших національностей, естетичні смаки, почуття дружби й краси.
Обладнання: Портрет письменника,презентація, збірки віршів М. Басьо у перекладах, національна японська мелодія, квіти сакури.
Тип уроку: Урок-подорож у світ фантазії та поезії М. Басьо.
Епіграфи
Те, що ми називаємо поезією, живе в нашому серці.
Пісня солов'я, плюскіт жабки, рух струмка — усе має свою поезію і творить її.
Кіно-Цураюки, давній японський поет
Японія - вишуканий прекрасний сад –
втілення самої Краси.
К. Бальмонт
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Активізація життєвого досвіду учнів
1. Поетична хвилинка ( вчитель виразно читає вірш під народну японську мелодію)
Пізня осінь. Квіти всі давно зів’яли,На подвір’ї непривітно й сумно стало.Та залишились ще кущики зелені,То милують око пізні хризантеми.Хризантема – це осіння квітка сонця.Що священною вважається в японцівКольори у неї білі і червоні,Голубі, темно-коричневі, лимонні.Верхній одяг хризантемами розшитий,Мали право тільки обрані носити.Одягали його в дні буденні й святоІмператорська сім’я і імператор.Ще ми знаємо про хризантему,Що в країні сонця – це емблема.
На інтерактивній дошці з’являється слайд №5 ( квіти сакури)
2. Бесіда
Чи любите ви квіти? Які саме?
Чому вони вам подобаються?
Яке місце в житті людини ( зокрема у вашому) займають квіти?
Для чого вони потрібні?
Які квіти символізують Японію?
МАЦУО Басьо 1644-1694
3. Робота з портретом, який знаходиться на дошці
Хто зображений на портреті?
Що ви пам’ятаєте про нього з попереднього уроку?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Формування навчальних умінь та навичок учнів
Слово учителя
Сьогоднішній урок мені хочеться назвати – урок - подорож. Бо це справді подорож чудовою країною Японією та її поезією разом з поетом-мандрівником Мацуо Басьо. І хоч ця прогулянка буде умовною, символічною, але в ній будуть справжні сходинки, що ведуть до вміння творчо мислити, аналізувати, здобувати нові знання, формувати свою особисту думку.Отже ви готові подорожувати?
Слайд № 6, 7,8, 9, 10, 11, 12 ( невеликий опис країни Японії,традиційні символи країни, національний одяг, національні свята і танці)
Дидактична гра «Закінчи речення». Слайд № 13
Я сьогодні дізнався про…
Мені сподобалось…
Мені запам’яталось…
Осмислення епіграфа- Прекрасний сад, до якого ми рушаємо, розташований на Далекому Сході, у Країні Висхідного Сонця, як здавна називають Японію.- Прочитайте, що про неї сказав російський поет. Як ви розумієте ці слова? - Які картини у вашій уяві викликає слово « Японія»?
Інтерактивний конкурс «Найкращий читач виразно хоку напам’ять»
Учні під народну японську мелодію виразно розповідають хоку М. Бацьо( учні об’єднуються в 2 групи і оцінюють виступи однокласників, потім кожна група обговорює оцінки-бали всіх учасників і обирають найкращого).
Аналіз одного хоку ( за вибором учнів)
План
1) Що зображено в цьому вірші?
2) Які образи поезії найвиразніші?
3) Які асоціації виникають під час читання хоку?
4) Який настрій цієї поетичної мініатюри?
5) Які особливості хоку виявляються в цьому вірші, які художні засоби використовуються?
6) Чим мене привабило це хоку, чим воно мені близьке?
 ІV. Закріплення знань, умінь та навичокСлайд № 14 (Прочитайте хоку М. Басьо в перекладі Г. Туркова й скажіть, який не зовсім звичайний мотив їх єднає)Це соловей
зронив свою шапочку.
Пелюстина камелії!
 
Існує й така порода,
які не сплять, коли сакура квітне.
Порожнє кубельце миші.
 
Пройшла пора хризантем.
Тепер тільки редька —
оце й уся радість!
(Іронічний, гумористичний мотив, тонка насмішка)

2. Слайд № 15, 16, 17, 18, 19 (Тест на тему: Творчість Мацуо Басьо) за кожну правильну відповідь 1 бал
Початок форми
Мацуо Басьо - визнаний Майстер японської поезії. Хоку Басьо – це істинні шедеври серед хоку інших японських поетів.
1. Яким поетичним виразом часто користувався, називаючи Японию?
Країна сонця, яке всходе.
Країна мороку.
2. Які незвичні для європейців свята існують в Японії?
Ханами - свято милування квітучою сакурою; цукімі – свято милування місяцем і т.д.
Новий рік.
3. Література і культура якої країни мали черезвичайний вплив на розвиток Японії?
Китаю.
США.
4. Що в перекладі означає літературний псевдонім "Басьо"?
Бананова пальма.
Абрикос.
5. Що символізує в мистецтві Японії вираз "бананова пальма"!
Нестійкість, мінливість, кругообіг часу.
Сон.
6. Яку релігію все життя ісповідував Мацуо Басьо?
Буддизм, дзен-буддизм.
Іслам.
7. Звідки Мацуо Басьо черпав натхнення для створення Хоку?
Із життя, із довгих мандрівок.
Із книжок.
8. Які три принципа Хоку сформулював Мацуо Басьо?
Лаконічність, асоціативність, глибина проникнення в те, що является неназваним.
Не бачу, не чую, не знаю.
9. Яка головна тема Хоку Мацуо Басьо?
Тема природи і людини.
Тема боротьби.
10. Як в XIX столітті імператорським наказом був канонізований Мацуо Басьо?
"Бог літаючих звуків".
Не було такого
11. Окрім Хоку, які ще існують своєрізні жанри японської поезії?
Танка, агеку.
Романтизм.
12. У чому полягає новаторство поезії Мацуо Басьо?
Басьо разбив Хоку на дві частини, тобто ввів у вірш паузу, цезуру.
Змінив наголос.
V. Домашнє завдання. Слайд № 20
Підготуватися до контрольної роботи. Скласти хоку за бажанням.
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Займи позицію» та обґрунтуй її
Чи сподобалися, вразили, схвилювали, зацікавили тебе хоку?
·       Так, ні.
Залишили байдужими або не визначився·       Ні, так.
Виставлення оцінок за урок.