Василь Королів – Старий «Хуха — Моховинка». Добро і зло в казці. Аналіз зовнішності казкових істот. Портрет
Тема: Василь Королів – Старий «Хуха - Моховинка». Добро і зло в казці. Аналіз зовнішності казкових істот. Портрет
Мета: навчити учнів розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, виразно читати фрагменти казки; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, вміння аналізувати прочитане; виховувати в учнів позитивні риси характеру, любов і повагу до природи, прищеплювати бажання робити добро
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет В. Королева– Старого, картики для рефлекії, матеріали до ігор, презентація
Метод:гри, критичного мислення, бесіди, робота в групах, парах, аналізу художнього твору
Хід уроку
Організаційний момент
Слово вчителя
Ось дзвінок сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок скоріше починаймо!
Шановні гості!
В добрий день і в добрий час
Завітали ви до нас.
Всіх ми вас вітаємо,
Подивіться, що ми знаємо.
Робота з кольоровими картками для визначення настрою учнів та атмосфери в класі. (Червоний колір – веселий, радісний, бадьорий настрій, чорний – сумний, невеселий настрій)
Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Очікувані результати
Сьогодні ми продовжимо роботу над казкою «Хуха-Моховинка». Звернемо увагу на два поняття, які споконвіку протистоять одне одному. Так, ми поговоримо про добро і зло в людській душі. Чи можуть ці два поняття втілитися у серці однієї людини? Спробуємо пов’язати прочитане в казці з реальним життям, будемо характеризувати фантастичних істот, про яких згадується в казці. Тому урок має бути цікавим, насиченим, корисним.
Діти, від сьогоднішнього уроку я очікую, що всі ви відмінно засвоїте тему, зможете гарно і правильно виконаєте усі завдання, що ваша поведінка буде зразковою. Бажаю всім чудового настрою, легкого засвоєння теми. (До дошки прикріплюється смайлик)
– А чого очікуєте ви від сьогоднішнього уроку? Запишіть свої сподівання одним реченням у зошитах, які вам роздано. До речі, їх ви можете залишити собі на згадку про цей урок.
Проблемне питання (відповідь в кінці уроку)
Чи може добро і зло оселитися у серці однієї людини? Поясніть на прикладі вчинків персонажів твору. Поєднайте свою думку із сучасним життям.
Актуалізація опорних знань
Бесіда («Мікрофон»)
- Що вам сподобалось у прочитаному творі? А що не сподобалось?
Чому?
- То які вчинки вас приємно вразили, а які викликали сумні емоції?
- Як ви розумієте, що означає добро, а що – зло?
- А які асоціації у вас виникають із словом добро? Побудуймо асоціативний кущ. («Асоціативний кущ»)
ДОБРО
турбота порятунок
допомога підтримка
співчуття щастя
- А чи знаєте ви прислів'я та приказки про добро? (Учні 1 групи, які готували це завдання, говорять відомі їм прислів'я та приказки про добро)
Літературна гра «Так чи ні»
Народилася Хуха влітку. (Так)
Вона була велика, як вовк. (Ні)
Хуха оселилася між корінням великої сосни. (Так)
Моховинка найчастіше була зеленою. (Так)
Моховинчину хатинку одразу відремонтували. (Ні)
Хуха врятувала козу Лиску. (Так)
Моховинка подружилася з дітьми. (Так)
Лихий дід дозволив Моховинці жити в хатині.( Ні)
Хуха не захотіла рятувати діда. (Ні)
Дід зрозумів свою помилку. (Так)
4. Основна частина уроку
Робота з епіграфом
Хто добре робить, тому зло не шкодить.
Народна творчість
- Як ви розумієте цей вислів?
- Кого з персонажів казки він найкраще характеризує?
- Чи погоджуєтесь ви з висловом?
Визначення теми, ідеї, жанру казки ( Робота в парах)
Діти, а що таке тема та ідея твору?
Тема: взаємозв’язок людини та доброї «нечистої сили»; уславлення перемоги сил добра над злом
Ідея: засудження жорстокості; возвеличення доброти та безкорисливості
Жанр: літературна казка
Визначення фантастичних персонажів казки
Хуха, її родина, Хо, Лісовик.
А які бувають Хухи? (Степовички, бур’янки, байрачні, левадні, печерниці, очеретянки, лісові)
А яких не буває? (Болотяних) Чому?
Якою була Моховинка? (Лісовою)
Фізкультхвилинка ( звучить музичний супровід)
Малюнковий вернісаж (Учні 2 групи презентують свої роботи)
Характеристика головної героїні казки
Теорія літератури (Робота в зошитах)
Портрет – це словесний опис зовнішності персонажа.
Для чого автор використовує портретну характеристику персонажів? (Показує ставлення автора до героя твору, дає змогу нам краще його уявити)
Робота з текстом Робота в групах
Вибіркове виразне читанняЗачитайте уривки казки, в яких є:- опис зовнішності Хухи (1 група);
- розповідь про її добрі вчинки (2 група).
Робота в групах
І група – записати два добрих вчинки ХухиІІ група – записати два лихих вчинки діда
Метод «Прес»
Порівняйте вчинки Моховинки із вчинками діда.
Хто творив добро, а хто — зло?
Інтерактивна вправа «Сонечко»
Роботяща
Слухняна Добра
ХУХА –
МОХОВИНКА
Лісова Хуха Вдячна
Вірна Лагідна
Товариська
Узагальнення вивченого
Відтворіть літературний портрет персонажа за опорними словами
1. Зріст 2. Сила 3. Одяг 4. Колір 5. Мордочка 6. Лапки
Знайдіть портретну характеристику головної героїні та риси вдачі
1. Портрет
2. Ставлення до родини
3. Поведінка
4. Вчинки
5. Ставлення до Хухи інших істот, автора
Гра «Я – героїня твору»
Сьогодні, діти, до нас на урок завітала Хуха – Моховинка ( до класу входить учениця, прибрана, наче Хуха – Моховинка)
Монолог із твору (від слів «Так, Я – Хуха!» до слів: «Не бійся нічого і йди за мною») Звучить музичний супровід.
Складання сенкана «Хуха – Моховинка»
Хуха-МоховинкаДобра, мила
Піклується, дякує, рятує
Не чинить нічого поганого
Добро
5.Підсумок уроку. Оцінювання
Гра «Знайди зайве»
Осінь, зима, весна, літо
Байрачна, левадна, лісова, печерниця
Хуха, баба, дід, коза Лиска
«Проблемне питання» (У серці діда поєдналося добро і зло, а в душі Моховинки завжди було добро)
«Незакінчене речення»
Після прочитання казки «Хуха-Моховинка» я зрозумів (-ла)…
Казка Василя Королева-Старого вчить…
Найбільшу симпатію викликали…
6. Домашнє завдання
1група - Складіть питання до вікторини за змістом казки (8-10)
2група - Напишіть власне продовження казки (6-8 речень)
3група - Напишіть листа авторові або комусь із персонажів твору (6-8 речень)
7. «Кольорова рефлексія»
Учні підіймають картки червоного кольору, якщо все вдалося, чорного, якщо не досягли позитивних результатів.
8. «Очікувані результати»
Учні пояснюють, чи виправдались їхні очікування.
9. Шифрувальник
1о
т
.
т
і
в
р
ь
2.
о
о
б
р
д
Творіть добро
10. Релаксаційна хвилинка
Сядьте прямо. Заплющіть очі, розслабтесь. Друзі, уявіть, що над вашою головою світить промінчик. Ви легко можете ним керувати. Ось він повільно освітлює вас з голови до п’ят. Вам приємно дивитися на себе, ви чудово виглядаєте, ви спокійні і впевнені в собі. А тепер обведіть промінчиком тих, хто у цьому класі. Підніміть промінчик вище, осяйте ним людей, яких ви любите. А тепе6р піднесіть промінчик ще вище й обведіть ним усе навкруги. Подякуйте долі за те, що вам даровано життя, що ви можете здійснювати свої мрії. За кілька секунд розплющіть очі і тихо скажіть: « До побачення»
Слово вчителя
Ось і пролунав дзвінок –
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі.