Урок по украинской литературе на тему:И.Котляревский.Наталка Полтавка.Конфликт произведения, композиционные особенности
Клас ____________
Дата_____________
Тема: І. Котляревський «Наталка Полтавка». Конфлікт твору, композиційні
особливості
Мета: - допомогти учням глибше усвідомити причини конфлікту між героями
твору, художнє втілення , розв’язання його автором відповідно до норм
народної моралі й етики;
-розвивати навички аналізу драматичного твору та цілісного його
сприйняття; самостійно добирати матеріал для характеристики героїв;
-виховувати почуття гідності, цінності особистого щастя, гуманізм і
толерантність, активну життєву позицію.
Тип уроку: урок узагальнення та закріплення знань.
Обладнання: міні-зошити для всіх учнів, запис пісні «Сонце низенько».
Хід уроку
Організаційний етап уроку.
Організаційний момент. Ділення на групи (метод вибору). Нагадування правил роботи в групі. Вибір командира і секунданта.
Оголошення теми та мети уроку.
Доброго дня, шановні друзі.Сьогодні на уроці ми продовжимо подорож літературними стежками і більш детально поговоримо про персонажів песи «Наталка Полтавка», характери яких в повному обсязі розкриватимуться під час вирішення конфліктів твору.
Запишіть, будь ласка, тему уроку: «І. Котляревський «Наталка Полтавка». Конфлікт твору, глибинне розкриття образу Наталки».
Мотивація навчальної діяльності.
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Актуалізація необхідного навчального досвіду.
Емоційна підготовка учнів.
А тепер давайте на хвилинку заплющимо очі, послухаємо музику із п’єси «Наталка Полтавка» і змалюємо в своїй уяві… село над річкою Ворсклою, побачимо вишневі садки, чепурненькі бідні хатки під солом’яною стріхою, а біля них квітують мальви, стелиться барвінок, а там, за річкою, видно славнії шляхи і саму Полтаву…а далі, за селом, безкраї степи цілують синє небо і скрізь, в радості чи в печалі, лине пісня…
Чудова мелодія Петрової пісні кличе у мальовниче село під Полтавою. У ньому ми вже гостювали, тож давайте пригадаємо, що ж ми побачили там? Кого зустріли? Про що дізналися? А зробимо ми це за допомогою декількох вправ.
Тестові завдання за п’єсою «Наталка Полтавка» ( правильні відповіді учні заносять в бланки, що розміщені в міні-зошиті»).
«Чоловік і добрий би був, так біда, хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться»?
А)Петро б)Возний в)Вибоний г)старий Терпило. «… пропонує останні гроші…дівчині, щоб нелюб не докоряв їй своїм багатством»?
А)Петро б)Возний в)Вибоний г)старий Терпило «… заявляє, що театр існує тільки для того, щоб «гроші видурювати»?
А)Петро б)Возний в)Вибоний г)старий Терпило «Юриста завзятий і хапун такий, що із рідного батька злупить»?
А)Петро б)Возний в)Вибоний г)старий Терпило«Все, здається, близило мене до щастя: но як на те, треба ж опізнитись одним днем, щоб горювати во всю жизнь!»?
А)Петро б)Возний в)Вибоний г)старий ТерпилоУВАГА! Оцінюєте на уроці ви себе самі. Після кожного виду роботи не забувайте заповнювати листок самооцінювання.
3. Вправа «Пригадай композицію твору» ( запис у міні-зошиті)
- зав’язка – розмова Наталки з матір’ю;
-розвиток дії – усі події до появи Петра;
-кульмінація – поява Петра;
-розв’язка – благословення молодих на шлюб.Ми з вами оглядово пригадали сюжет твору, таким чином зможемо дізнатися про головний конфлікт твору.
4.Вправа «Кінострічка»:
Уявіть себе режисерами. Зніміть уривок кінострічки, використовуючи роздатковий матеріал.
1 група) Подальша доля Наталки Полтавки з Петром.
2група) Подальша доля Наталки Полтавки з Возним.
На виконання завдання відводиться 2 хвилини. Захист кінострічок капітанами.
III Сприйняття та осмислення навчального матеріалу
1.Бесіда на асоціацію. Діти, як ви думаєте,
-що таке конфлікт?
- коли він виникає?
-для чого потрібен конфлікт в художньому творі?
Запис в міні - зошит: конфлікт (зіткнення) - основна суперечність між дійовими особами, яка призводить до боротьби між ними і до розвитку сюжету.
2.Інтерактивна вправа «Сонечко».
Як ви розумієте , що таке кохання?
Якою геометричною фігурою представлено кохання в п’єсі «Наталка Полтавка»?
3.Еврестична бесіда.
-Яким постає кохання Наталки і Петра?
-Чи любить Возний Наталку?
-Зробіть висновок: Який же перший конфлікт твору? Як розкривається образ Наталки в ньому? Який це конфлікт – побутовий чи соціальний?
4.Еврестична бесіда:
-Чи завжди ваші погляди на життя співпадають з поглядами батьків? Якщо, ні, чому?
-Чи відома вам ситуація, коли ви мусите робити те, що вам не хочеться?
-Зробіть висновок: Який ще конфлікт можна визначити у творі? Як розкривається образ Наталки в ньому? Який це конфлікт – побутовий чи соціальний?
5.Еврестична бесіда:
-у чому полягає матеріальне і духовне багатство?
-яке багатство є для вас пріоритетним?
- хто в п’єсі духовно багатий, а хто матеріально?
-Зробіть висновок: Який ще конфлікт можна визначити у творі? Як розкривається образ Наталки в ньому? Який це конфлікт – побутовий чи соціальний?
16. Інтерактивна вправа «Гронування»:заповніть грона: Так які ж риси притаманні характеру Наталки?
IV.Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа «Рюкзак»:
-Що ви візьмете з розглянутих ситуацій у власне життя?
- Чи справдилися ваші очікування щодо вивчення п’єси «Наталка Полтавка»?
Прошу здати листки самооцінювання.
(РЕЗЕРВНА ВПРАВА: Складіть сенкан до слова-персонажа НАТАЛКА)
V. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.Написати домашній контрольний твір на одну з тем:
-«У чому секрет популярності п’єси «Наталка Полтавка» сьогодні?
-«Чи можна вважати Наталку ідеалом сучасної дівчини?»
Обсяг роботи – до 3 сторінок.
VI. Заключне слово вчителя.
Отже, урок добігає кінця. Багато було сказано про героїв п’єси. Усі вони різні, але всіх персонажів об’єднує одна спільна риса – доброта, представлена більшою або меншою мірою, а то і зовсім не відчутна, епізодична, але доброта. Саме через це «Наталку Полтавку» полюбили в народі.
І якщо хоч часточку тієї доброти, ви винесете із цього уроку і збережете в собі, навчитеся уникати конфліктів - це буде теж прекрасно!