Відкритий урок Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору
Тема. Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притчевості в мистецтві; розкрити ідейний зміст «Казки про яян» та її місце у циклі казок Емми Андієвської; розвивати культуру зв'язного мовлення, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву; вміння фантазувати, узагальнювати, робити власні висновки; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття поваги, любові до творчості Емми Андієвської, шанувати красу і приваби світу; прищеплювати інтерес до пізнання нового.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет, картини Емми Андієвської, твори письменниці, дидактичний матеріал,гаджети .
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.
Слово вчителя
-Доброго дня. Шановні діти,сьогодні до нас на урок завітали гості, привітайте їх, будь ласка.
Сідайте. А наш урок я б хотіла розпочати притчею (тобто невеличкою оповіддю, яка має повчальний зміст)
«Зерна кави»
Одного разу до батька прийшла дочка і скаржиться:
- Батьку, я втомилася долати труднощі та розв’язувати проблеми, я весь час пливу проти течії. Я виснажена, у мене більше немає сил.Що мені робити?
Батько ж замість відповіді поставив на вогонь три однакові каструлі з водою.
В одну вкинув моркву, в другу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву, яйце і налив у чашку кави.
- Що змінилося? – запитав він свою дочку.
- Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді, - відповіла вона.
- Ні, доню моя, це лише на перший погляд так Подивися – тверда морква в окропі стала м’якою та вразливою. Рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих умов. Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і стати слабкими там, де крихкі і ніжні лише тверднуть і міцніють.
- А кава?
- Це найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому оточенні та змінили його – перетворили окріп в чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються через обставини – вони змінюють обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання в даній ситуації
Я бажаю вам щоб сьогодні на уроці ви отримали не тільки знання,а й користь від наданих порад.
Тож до роботи, адже наш девіз: Ми працюємо щоденно! Ми працюємо натхненно!
А завдання наше таке: “Віднайди у людині “людське”!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Недарма кажуть, що гордість, висока самосвідомість, прагнення духовної досконалості – риси національного характеру українського жіноцтва, а також традиція, яка тягнеться від давніх часів – від княгині Ольги, Насті Лісовської, Соломії Крушельницької, Лесі Українки. У цей ряд ми можемо поставити і прізвище видатної української сучасної письменниці, нашої землячки, емігрантки Емми Андієвської, із життям і творчістю якої ми познайомимося сьогодні на уроці.
ІII Повідомлення теми, мети, задач уроку.
Слово вчителя
Відкрили зошити, записали число та тему уроку « Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору»
-Діти, на основі теми уроку спробуйте сформулювати цілі та завдання уроку .
А тепер порівняємо сказане вами із програмовими вимогами.
Завдання до уроку :
- Повинні знати:
*основні відомості про Е. Андієвську
*зміст „Казки про яян”;- Повинні вміти:
виразно і вдумливо читати казку;виділяти фантастичні елементи казки;визначати тему,ідею та головну думку твору,
формулювати власні висновки про твір.
Епіграф уроку: ПОСПІШАЙ РОБИТИ ДОБРО
Слово вчителя
-Перед вами лежать картки самооцінювання,які ви повинні заповнювати протягом уроку(Знайомство з картками самооцінювання)
IV Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.
1.Презентація «Життя і творчістьЕмми Андієвської»
Слово вчителя.
Емма Андієвська митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому. Емма Андієвська , як я вам уже сказала, емігрантка, а кого називають емігрантами нам розкаже Даша Моток.
3 учнів напередодні отримали випереджаючі завдання. Їм потрібно було пдготувати інформацію про життєвий шлях Е.Андієвської .
2. Презентація картин письменниці.
У народі кажуть: іде біда,та не одна.Те ж саме можна сказати про талант: якщо Бог ним людину,то не одним.Емма Андієвська,як і Тарас Шевченко,і Олександр Довженко,творить не лише в царині красного писемства, але й у малярстві.
А зараз я запрошую на виставку картин Е.Андієвської .А докладніше про них нам розповість знавець живопису
Виступ знавця живопису
3 . Перегляд відео «Декламування поезії авторкою» .
Е.Андієвська сьогодні у нас в гостях. Зараз вона зачитає один із своїх віршів (Відеозапис)
4 . Ознайомлення з «Казкою про яян»
Слово вчителя.
Учитель Авторка писала як для дітей,так і для дорослих. Наприклад, вона видала збірку казок, проте це незвичайні літературні казки. Це-казки-притчі. Притча-це коротке оповідання алегоричного повчального змісту з яскраво вираженою мораллю. (запис визначення у зошити)
Напевно, кожен розуміє,що треба думати не лише про себе,а й про інших. Але на практиці це робити дуже важко,адже доводиться більше працювати,у чомусь себе обмежувати,поступатися заради інших своїми інтересами.
Але спершу я пропоную вам зазирнути у чарівні дзеркальця, які я просила принести на урок. Хто там?
У них хтось із вас, можливо, знайде відповідь на запитання: „Хто найважливіший у світі?” Чи згодніви з відповіддю, яку бачите у дзеркальцях?
Багато хто на запитання про найголовнішу, найяскравішу, наймудрішу людину у світі відповість: „Я”.
Людей, які найбільше люблять себе, називають ЕГОЇСТАМИ. ЕммаАндієвська таким людям придумала іншуназву – ЯЯНИ.
Казка-притча про яян Е.Андієвської саме й показує наше внутрішнє «Я»,яким воно інколи буває.
5 . Виразне читання казки.
*Мозковий штурм. Бесіда за змістом казки
Технологія «Незакінчене речення»:
-Які враження від казки? Що сподобалось,що здивувало?
Читаючи «Казку про яян», я зрозумів
-
Чи можна стверджувати, що описане у творі відбувається насправді?
Які казкові елементи є в „Казці про яян”?
Бесіда
- До якої країни потрапив пастушок?
Де знаходилося місто яян? Зачитати.(У глибочезному проваллі, далеко від усього світу, від йогоприродних див, від чистої блакиті неба, від ласки й тепла сонечка...) Який воно мало вигляд? Прочитайте.(« Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з багатьох веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються»). Як вели себе мешканці міста?( Жоден яянин не відгукнувся до малого пастушка, навіть не подивився в його бік). Чому тільки немічний дідусь заговорив до хлопчика? Прочитайте. («Я ж почув тільки тому, що мене здолали немощі, і внутрішні підпори, які досітримали мене, як вони тримають усіх яян цього міста, передчасно струхли й завалилися, як і моя вежа, поправити яку мені бракує сил»). А які підпори тримають яян у їх мовчанні?(За словами дідуся, «кожен яянин знає тільки своє «Я» і тому запитань іншої людини просто не чує». «Ніхто не може догодити яянинові, бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще». Таких люди називаютьегоїстами). Чому мешканці чудернацького міста «майже вічні?»(Дідусь пояснив, що вони харчуються власною гординею, власним «Я».Оскільки гординя незмірна («Я» невичерпне), то всі тутешні городяни майже вічні. Помирають лише ті, у кого «Я» вичерпується).
Займи позицію
Чи були яяни щасливими людьми?
Чому ви так вважаєте?
*Поміркуйте: Від чого застерігає своїм твором письменниця?Чого навчає?
Отже,ми можемо стверджувати,що цей твір має повчальний зміст? Так? Значить цей його можна вважати притчею.
Фізхвилинка
V Узагальнення і систематизація знань
Визначення теми, ідеї, основної думки
Тема: зображення фантастичної події: хлопець - козопас потрапив у місто, де живуть яяни .
Ідея: засудження тих, хто чуєтільки власне «я», до всього іншого байдужі, возвеличення доброти, чуйності, прагнення подати безкорисливу допомогу тому, хто її потребує.
Основна думка: не відокремлюватися від суспільства, від оточуючих тебе людей, не занурюватися в особистому «я», а допомагати ближньому, відчувати власну необхідність для іншого.
Виконання завдань:
Виконання тестових завдань, робота з гаджетами (Літературний диктант, літературна вікторина) Самоперевірка2.Перевтілення Хто хоче відчути себе яянином, пастушком?
Таких людей,як яянин називають егоїстами,а як пастушок-альтруїстами (тобто альтруїсти це люди,які безкорисливо піклуються про благо інших і готові жертвувати для інших своїми особистими інтересами; протилежне егоїстам.
3. Робота в парах
Завдання пошуково-дослідницького характеру.
1 ряд-Складіть пам’ятку «Як не стати яянином»
2 ряд –Як вилікувати яянів. Які б ліки ви запропонували яянам?
3 ряд- скласти фанфік «Лист яянам»
Очікувана відповідь
Пам’ятка «Як не стати яянином»
1) Думати не лише про себе, а й про інших, турбуватися про них.
2) Навчитися слухатиінших, поважати їхню думку.
3) Учитися в мудріших, прислухатися до розумних порад.
4) Допомагати старшим і тим, хто потребує допомоги, не чекаючи віддяки.
Творча робота .Створити портрет казкового яянина
(Представлення результатів роботи)
VI. Підсумки уроку. Рефлексія
Повернемось до змісту притчі,яку я вам розказала на початку уроку. Які слова можна вважати ключовими,тобто вони повністю розкривають зміст «Казки про яян?»
Продовжіть речення-
- Після цього уроку я зрозумів...
- Я хочу...
VII Повідомлення домашнього завдання.
Обов’язкове: знати зміст казки,написати план до казки,
і додаткове творче завдання -створити фанфік (продовження казки про яян )
Додаткове завдання
Пастушок, заганяючи козу, упав у криницю. Ні
Хлопчик потрапив на площу великого міста. Так
Перший чоловік, до якого підійшов козопас, не відповів на жодне його запитання. Так
Зовсім зневірившись, хлопчик натрапив на однолітка, який поділився з ним окрайцем хліба. Ні
Кожен яянин знає лише своє «я», і тому запитань іншої людини просто не чує. Так
Дідусь почув питання хлопчика тільки тому, що він теж колись був чужинцем і його здолали немощі. Так
Кожен яянин із задоволенням приймає допомогу інших. Ні
Там усі харчуються власним «я». Так
Коли дідусь був юнгою на кораблі, то випав за борт і опинився в місті яян. Так
Вийти з міста можна було тільки дійшовши до брами і сказавши: «Сім-сім, відчинись». Ні
Хлопчик хотів подбати про дідуся й тому покликав його із собою. Так
Повернувшись додому, малий козо пас став красенем-велетнем. Ні
13 PAGE \* MERGEFORMAT 14115
15