Розробка уроку з української літератури в 10 класі Іван Франко. Поетична збірка «Зівяле листя». Місце любовної теми у творчості Великого Каменяра.
Відкритий урок із української літератури
в 10 класі
Тема. Іван Франко. Поетична збірка «Зів'яле листя». Місце любовної теми у творчості Великого Каменяра.
Мета: ознайомити учнів із збіркою поезії «Зів'яле листя», розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра; продемонструвати уміння учнів працювати самостійно з додатковою літературою; розвивати виразне читання, уміння аналізувати вірші; виховувати усвідомлення того, що любов – найвеличніше з людських почуттів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет І.Франка, збірки поетичних творів письменника, ватман із зображеним кущем, комп'ютер або мультимедійний проектор, букет із жовтого листя; епіграфи уроку на дошці; малюнки до творів Франка.
Епіграфи уроку: 1. Любов – це вічна пристрасть народжувати себе в красі.
Платон
2. Любов – це кара, це сумна в'язниця,
Бог від якої заховав ключі.
П.Сорока
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Звучить мелодія пісні «Берег любові» у виконанні Іво Бобула
й Лідії Сандулесу
Учитель. Не старіє Земля , бо освячена словом любові,
Припадають вуста до кохання живої води,
І щасливі лиш ті, що цінують хвилини казкові,
Що уміють в житті із любов'ю за руку іти.
Може тільки любов поєднати і землю, і небо,
Може тільки любов помінять листопад на весну,
Я сьогодні пошлю ластів'ят свого квітня до тебе,
Щоб у тиші твоїй сколихнули бентежну струну.
Відколи існує людина, живе на Землі кохання – чисте, благородне почуття. Ця вічна тема в літературі завжди мала широкий резонанс.
Хто перелічить ті мистецькі шедеври, що створило людство, оспівуючи любов?
Це й лірика Данте, і Петрарки, це сонети Шекспіра й Павличка Не може не хвилювати сучасного читача і інтимна лірика Івана Яковича Франка.
Скажіть, що таке інтимна лірика?
(Інтимна лірика – це лірика про кохання та інші глибоко особисті, сокровенні почуття).
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
М.Коцюбинський про інтимну лірику І.Франка писав так: «Се такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувства і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому віддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові – лірикові, співцеві кохання і настроїв».
Так от, сьогодні на уроці ми постараємося відкрити для себе Франка – лірика, співця кохання; розкрити світ почуттів і пристрастей, створений ним у збірці «Зів'яле листя»; творчо осмислити події, що відбулися в житті поета й спонукати до написання таких шедеврів; продемонструвати уміння самостійно працювати з додатковою літературою, аналізувати вірші, виразно їх читати, розвиваючи й удосконалюючи ці навички.
ІУ. Актуалізація опорних знань.
1) Діалог у вигляді телефонної розмови (супроводжується відео матеріалом)
- Ми знаємо, що збірці «Зів'яле листя» І.Франко дав підзаголовок «лірична драма». Чому він її так назвав? Сподіваюсь, що відповісти на це запитання нам допоможе діалог у вигляді телефонної розмови: «Жінки в житті І.Франка», який готували дві учениці.
Гра «Синквейн»
2) - Ми сьогодні, як усі розуміють, говоритимемо про кохання. Давайте спробуємо створити «Сенкан» або «Синквейн» на цю тему.
((П'ятирядкова строфа).
1-й рядок – одне ключове слово, яке визначає зміст.
Кохання
2-й рядок – два прикметники, що характеризують це поняття.
Благородне, взаємо поважаюче.
3-й рядок – три дієслова, що позначають дію в межах ключового слова.
Хвилює, змінює, прикрашає.
4-й рядок – коротке речення, що розкриває суть поняття або ставлення до нього.
Почуття це робить людину кращою.
5-й рядок – іменник-синонім до ключового слова.
Любов.
3) Читання й коментування епіграфів уроку.
У. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
1) Учитель. Збірку «Зів'яле листя» Іван Франко створював протягом десяти років (1886 – 1896). Вона складається з трьох частин (так званих жмутків), у яких розкривається глибока душевна трагедія ліричного героя, викликана важкими обставинами громадського та особистого життя, зокрема неподіленим коханням.
Звідки й назва збірки «Зів'яле листя» як образ утрачених надій, задавленого в душі почуття.
Проте хочу застерегти, що ототожнювати ліричного героя поезій із самим автором не слід, адже поет має повне право на певні художні узагальнення й домисли.
Епілог
Розвійтеся з вітром, листочки зів'ялі,
Розвійтесь, як тихе зітхання!
Незгоєні рани, невтишні жалі,
Завмерлеє в серці кохання.
В зів'ялих листочках хто може вгадати
Красу всю зеленого гаю?
Хто в взнає, який я чуття скарб багатий
В ті вбогії вірші вкладаю?
Ті скарби найкращі душі молодої
Розтративши марно, без тями,
Жебрак одинокий, назустріч недолі
Піду я сумними стежками (І.Франко).
Отже, вирушаємо в подорож стежками поетичних рядків збірки «Зів'яле листя».
2) «Перший жмуток».
- Поезія «Безмежнеє поле в сніжному завою»
Виразне читання учнем, аналіз змісту й художніх засобів. (Поезія присвячена Уеліні Журовській).
- Робота з ілюстраціями (Рядки з вірша, якими можна підписати. Що відповідає змісту й що ні).
3) «Другий жмуток».
- Багато віршів Франка мають народнопісенну основу. Серед них і поезія «Червона калино, чого в лузі гнешся?», яку автор присвятив Ользі Рошкевич.
Аналіз-презентацію цього твору нам підготувала
4) – Поезія «Чого являєшся мені у сні?» належить до шедеврів інтимної лірики. Це надривно-зажурений вибух людського почуття.
Виразне читання учнем, аналіз змісту й художніх засобів.
- Скажіть, із якою поезією О.Пушкіна перегукується цей вірш? У чому їхня схожість?
(«Я помню чудное мгновенье»)
5) – Народнопісенну основу має вірш «Ой ти дівчино з горіха зерня». Читаючи його, пригадуємо чудові перлини усної народної творчості – пісні про кохання «Ой ти, дівчино, горда та пишна», «Взяв би я бандуру», «Тече річка невеличка» та інші. Поезію І.Франка поклав на музику композитор А. Кос-Анатольський, а виконував довгий час Анатолій Солов'яненко. Ми ж послухаємо цю пісню у виконанні ВІА «Кобза».
Колективний аналіз вірша
- Подивіться якого виду строфи в цьому творі?
(Дворядкові – двовірш).
- Визначте вид римування й рими. Чи можна рими назвати точними?
(Римування – паралельне; рими – жіночі, точні підкреслюють наспівність, усі звуки римованих складів збігаються), морфологічні - римуються однакові частини мови).
- Які мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору?
(Асонанс – 37 повторів голосного (о), що створює стогін, гул відчаю, а в останній строфі до нього додається 9 звуків (у), що додає страху, жалю, суму й болю).
Алітерація – практично в кожному рядку наявні шиплячі й свистячі звуки, які створюють сумну картину шелесту сухого листя, смутку.
Анафори – «Ой ти, дівчино»
Антитеза й паралелізм, які частково переплітаються й створюють не зовсім позитивний образ дівчини, яка не кохає ліричного героя, не відгукується на палкі його почуття («Ой ти, дівчино, ясная зоре!
Ти мої радощі, ти моє горе!»)
- Розтлумачте, як ви розумієте зміст вірша.
* Словникова робота. Мусити – робити не з власної волі, з примусу.
- Визначте тему й основну думку.
(Ліричний герой проголошує свою приреченість вічно любити байдужу до нього дівчину.
Автор відтворює всю глибину страждань людини, яка кохає, а у відповідь не має нічого. І застерігає від таких почуттів, бо в них губиться душа).
* «Фразеологічна хвилинка». Загубити душу.
УІ. Підсумок вивченого матеріалу.
1) Прийом «Незакінчене речення»
- Збірку «Зів'яле листя» названо «ліричною драмою»
(Бо в ній подано хвилюючу поетичну розповідь про страждання закоханої людської душі, зраненої життєвими незгодами й нещасливим коханням).
2) Прийом «Слово – висновок»
- Поясніть одним словом, чим була для І Франка збірка інтимної лірики?
(Ліками: Франко потерпав не тільки через нерозділене кохання, а й був самотнім у своїй праці та боротьбі. На той час йому не було рівних на політичному, філософсько-науковому, літературному поприщі. Він був надто масштабною, надто талановитою постаттю. Вірші були для нього ліками. Він виспівує у них свій біль, щоб звільнити сили для подальшої праці).
Наша землячка Л.В.Забашта у своїй поезії «Зів'яле листя», присвяченій збірці І.Франка, підтверджує цю думку:
Проснулося перо, яке тримали
Його робочі руки. На папір
Поклало вензелі пекучих літер,
І, смуткові душі наперекір,
На струнах вічності заграв безсмертя вітер.
Як грав він, як співав!
3) Прийом «Асоціативний кущ»
- Намалюйте на поданих листочках, із чим асоціюється у вас слово «любов», і наклейте листочки на «кущ».
4) Учитель. Бачите, яким цікавим і строкатим виявився ваш «кущ кохання». Бо це почуття надзвичайно яскраве, емоційне, але в кожного різне. Таким воно було і в житті І.Я.Франка. проте, як би не склалася доля поета, він прагнув бути відвертим, чесним у стосунках. Саме таким він і постає перед нами у збірці «Зів'яле листя» - ліриком високої проби.
Залишається тільки подякувати поетові за те, що створив неповторну пісню великої любові, яка лунатиме вічно.
Оцінювання учнів.
УІІ. Домашнє завдання:
Повторити с.73 – 110, 126-158, готуватися до контрольної роботи. Тести.
За бажанням: складіть комбіновані тести за статтею в підручнику по збірці «Зів'яле листя»: середній рівень – 3 пит.;
достатній рівень – 4 пит.;
високий рівень – 6 питань.
15