Урок на тему Ас ?орыту м?шелеріні? ??рылысы, ма?ызы, зерттеу ?дістері.
Сабақтың технологиялық картасы
І БЛОК «Мақсаттылық»
Пәні:
Анатомия, физиология және дене шынықтыру гигиенасы Мамандығы:
Тобы:
Күні:
Сабақтың тақырыбы:
Ас қорыту мүшелерінің құрылысы, маңызы, зерттеу әдістері.
Сабақтың типі:
Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың түрі:
лекция
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Асқорыту жүйесінің маңызы мен құрылысы;
Асқорыту мүшелерінде астың қорытылуы, зерттеу әдістері;
Тәрбиелік:
салауаттылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. Темекі, нашақорлықтан, жаман әдеттерден аулақ болуға үйрету; дене шынықтыруға, спортпен
шұғылдануға әуестенуге ықпал ету;
Дамытушылық:
Оқушылардың логикалық ойлауын талап ететін тапсырмаларды пайдалана отырып интелектуалды қабілеттеріндамыту; Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, танымдық белсенділігін, өз бетінше білім алу, саралау, қорытынды жасау дағдыларын дамыту
Кәсібилік
Студенттердің өз кәсібіне деген қызығушылығын арттыру мақсатында пәннің қажеттілігін ұғындыру, болашақ кәсібіне деген жауапкершілік сезімін қалыптастыру.
Күтілетін нәтижелер:
Базалық: ас қорыту мүшелерінің құрылысы мен қызметін;
зерттеу әдістерін;
Кәсіптік:
құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты көрсете алуы;
жас ерекшеліктерін түсіндіре алу;
зерттеу әдістерін қолдануды.
Пәнаралық байланыс: Химия, экология, математика, гистология, , педагогика, психология, ,медицина т.б.
ІІ БЛОК «Сабақтың жабдықталуы»
Көрнекі құралдар
сызба- нұсқалар, электронды оқулық, тест тапсырмалары.
Таратпа материялдар Тесттер, карточкалар, суретті тапсырмалар;
Оқытудың техникалық құралдары магниттік тақта,
Ақпараттық қор
Негізгі: (әдебиеттер) №9 ОӘК
Әдебиеттер тізімі
Қосымша: (әдебиеттер)
№9 ОӘК
Әдебиеттер тізімі
Негізгі терминдер мен ұғымдар Цитогенетикалық, жасушалық, физиологиялық, биологияық, т.б.
Сабақтың технологиясы мен әдістері: проблемалық оқыту технологиясы, тірек-сызбалар, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, ақпарат құралдарынан жинақталған мәліметтер, интерактивті әдістер: түсіндіре-баяндау, миға шабуыл, ой қозғау, салыстыру, талдау, ақпарат беру, сөздік әдістері;
Оқу - әдістемелік кешен №9 Оқу әдістемелік кешен
ІІІ БЛОК «Сабақ мазмұны»
Өткізу технологиясы Оқытушы іс-әрекетіОқушылар іс-әрекетіКүтілетін нәтиже
I.Оқу
іс-әрекетінің мотивациясы (2 мин)
Мақсаты:
Бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту Мұғалімнің амандасуы
Жоқ оқушыларды түгендеу
оқу-құралдарының дайындығын
кезекшінің жұмысын тексеру.
Амандасу, сабаққа дайындықты тексеру; Амандасу
оқу-құралдарын дайындау
кезекшілік міндеттерін атқару; Сынып сабаққа дайын, кезекшілік атқарылды, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы орнайды.
II.Сабақ тақырыбы, мақсаттың қойылуы
(3мин)Мақсаттар:Сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру Сабақ тақырыбын хабарлау, мақсат-міндеттерді қою, жұмыс жоспарымен таныстыру, оқушылар алдына оқу жағдаятын қою
Жоспары:
- Асқорыту жүйесінің маңызы мен құрылысы;
- Асқорыту мүшелерінде астың қорытылуы, зерттеу әдістері
Дәптерге сабақ тақырыбын жазады,
сұрақтарға жауап іздейді.. Сабақтың тақырыбымен танысады. мақсатын түсінеді, тірек білімдерді жаңғырту, оқушыларды белсенді оқу әрекетіне дайындау
III. Жаңа білім беру
(25 мин) Мақсаттар:
Жаңа тақырыпқа байланысты түсіндірме жүргізу;
- Негізгі ұғымдардың мағынасын ашу, анықтама беру №1. Тақтада суретті слайдтар арқылы түсіндіріледі.
АС ҚОРЫТУ МҮШЕЛЕРІ
ауыз қуысы
жұтқыншақ
өңеш
асқазан (қарын)
аш ішек
тоқ ішек
тік ішек
№2. Біз асты қалай қорытамыз?
Біздің жеген асымыздың барлығы денедегі күрделі “конвейер”- ас қорыту жүйесі арқылы өтеді. Ас қорыту жүйесін құрайтын мүшелер осы міндетті атқару үшін барлығы бірігіп жұмыс істейді. Жұтылған тағам ас қорыту жүйесі арқылы жылжиды, ал кенеулі заттар қан арқылы ағзаға сіңеді
№3.
Астың қорытылуы және сіңуі 1 – үстіңгі жақ сүйегі;
2 – тіл;
3 – жұтқыншақ;
4 – сілекей бездері;
5 – астыңғы жақ сүйегі;
6 – кеңірдек;
7 – өңешке түскен ас;
8 – бауыр;
9 – асқазан (қарын);
10 – өт қабы;
11 – ұлтабар (он екі елі ішек);
12 – аш ішек;
13 – ұйқы безі;
14 – тоқ ішек;
15 – тік ішек. а) астың өңешпен жылжуы; ә)жарып көрсетілген асқазанның (қарынның)кілегейлі қабығы;
б) аш ішектің кілегейлі қабығы;
в) аш ішектің кілегейлі қабығындағы бүрлер№4. Сүтқоректілердің асқорыту физиологиясы
бойынша кесте толтыру.
Дәптерге тақырып мазмұнын жазады,
сұрақтарға жауап іздейді.
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды, қосымша ақпараттық материалдар пайдаланады.
.
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы білімдерін толықтырады.
Оқушылар өз ойларын ауызша баяндайды, дәптерге жазады.
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды, қосымша ақпараттық материалдар пайдаланады. Оқытушы оқушыларға нұсқау бере отырып, тақырып мазмұнын ашады, пікір алмасады.
Оқушылардың салыстыру, талдау және есте сақтау дағдылары қалыптасады. Тақтамен жұмыс жасалады.
Оқытушы оқушыларға баяндайды, пікір алмасады.
Оқытушы оқушыларға нұсқау бере отырып, тақырып мазмұнын ашады, пікір алмасады
Оқушылардың салыстыру, талдау және есте сақтау дағдылары қалыптасады. Тақтамен жұмыс жасалады.
IV. Бекіту
(25 мин) Мақсаттар:
Жаңа тақырыпқа байланысты игерілген алғашқы түсініктерін тиянақтау, бекіту, игерілген білімдерді практикада қолдана алу қабілеттерін дамыту Суретті тапсырма беріліп, “Мүшені тап” тапсырмасы орындалады.
1 – жұтқыншақ, 2 – бауыр, 3 – ауыз қуысы, 4 – асқазан, 5 - өт, 6 – тоқ ішек,
7 – ұйқы безі, 8 – аш ішек, 9 - өңеш, 10 – тік ішек, 11 – ұлтабар, 12 - аппендикс
2) Тесттік сұрақтарға жауап беру. Оқушылар тест сұрақтарына жауап беру арқылы білімдерін қорытындылайды.
Оқушы сабақ барысында меңгерген білімін тексереді, өз-өзін бағалайды.
V.Білімді бақылау, бағалау.
(20 мин) Мақсаттары:
- білім, біліктерін тексеру, олқылықтарды анықтау, игерілген білім, іскерлік, дағдыларын бағалау. І. Оқушыларға қайталау, бекіту сұрақтары қойылады:
Бүгінгі тақырып толық ашылды деп ойлайсындарма?
Сабақта қандай қызықты ақпарат таң қалдырды?
Бүгінгі сабақта қаншалықты жаңа ақпар мәлімет алдым деп ойлайсындар?
Қиындық тудырған мәселелер, түсінбеген тұстарың болды ма?
Оқушылар өздерінің қаншалықты білім ұғынғандарын, берілген сұрақтардың деңгейін, тірек білімдерін өзектілейді, мұғаліммен пікір алмасады, өз ой-пікірлерін білдіреді.
-мұғалім құрастырған проблеманы шешуге қай тұрғыда келетінін түсінеді
тапсырмаларды орындау арқылы анықтамаларды бір-бірімен салыстыра алу құзіреттілігі қалыптасады
VI. Қорытынды
(5 мин) Рефлексия, қорытындылау
Оқушылыр түсінбеген сұрақтарын қайталап, саралайды. -Тақырып бойынша негізгі ұғымдар мен түсініктері қалыптасады
ҮІІ. Үйге тапсырма:
(10 мин)
- міндетті бағыт бойынша:
- тереңдетілген бағыт бойынша:
-шығармашылық бағыт бойынша: 1. Оқу, мазмұнын айту.
2. Шығармашылық тапсырма.
Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба дайындау.
3.Ізденіс тапсырмасы.
Қосымша ақпараттық-материалдар жинақтау.
Үй тапсырмасын жазып алу. Өз бетінше жұмыс жасайды, ақпараттар жинақтайды.