Бекітімін: О?у ісіні? ме?герушісі. Сыныбы:8 а,?,б,в,г К?ні:27.02.17ж Саба?ты? та?ырыбы: Т?ран жазы?ы Ма?саты: О?ушыларды? ?аза?станны? таби?ат айма?тарын ме?геруде ал?ан білімдерін жина?тап, одан ?рі ізденіс ?абілеттер
Бекітімін: Оқу ісінің меңгерушісі.
Сыныбы:8 а,ә,б,в,г Күні:27.02.17ж
Сабақтың тақырыбы: Тұран жазығы
Мақсаты: Оқушылардың Қазақстанның табиғат аймақтарын меңгеруде алған білімдерін жинақтап, одан әрі ізденіс қабілеттерін арттыру.
Білімділігі: Оқушылардың Тұран жазығы жайлы білімдерін тереңдету, кең ауқымды танымын қалыптастыру.
Дамытушылық: Электрондыоқулықтар арқылы белсендіқабілеттеріндамытып, ой қозғауға, қосымшаізденуге, картамен жұмыс істеугедағдыландыру.
Тәрбиелік: Қазақстан табиғатының ерекшеліктерін айта отырып, қоршаған ортаны қорғауға, ұлт жандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтыңкөрнекілігі: Қазақстанның физикалық картасы, интерактивті тақта, слайдтарт.б.
Сабақтың барысы:
I. Үйтапсырмасын тексеру: 1. Жазық дегеніміз не? Жазық дегенде көз алдарыңа не елестейді?
2. Қазақстандағы қандай жазықтарды қандай жазықтарды білесіңдер? II. Оқушылардың білім, білік дағдыларының өзектілігін анықтау.
Мағынаны тану. Жербедері қандай? Табиғат зоналары қандай? Көлдері неліктен аз? Қандай пайдалы қазбаларға бай? Өзендерін атаңдар?
III. Жаңа білімді меңгерту.
1. Электронды оқулықтағы сабақтың мазмұнымен жоспар бойынша танысу. Жоспары: 1.Географиялық орны.
2. Жер бедері мен геологиялық құрылымы.
3. Пайдалы қазбалары.
4. Климаты.
5. Өзендері мен көлдері.
6. Табиғатзоналары.
7. Өсімдіктері мен жануарлары.
2. Электрондыоқулық тағы мәтінді ашып оқып, толықтай танысқаннан кейін, оқушылар бір- біріне сұрақтар қояды.
3. Жаңа сабақ бойынша материалды слайдтармен толықтыру, мағынаны тануды толықтыру.
IV. Бекіту. Ой- толғаныс.
1. Венн диаграммасын толықтыру.
Тұран жазығы Ұқсастықтары Батыс Сібір жазығы
2. Семантикалық карта. Тұран жазығына байланысты кесте толтыру. Осы аймақта мекендейтін жануарларды дұрысын белгілеу.
ЖануарларМекендейді + Мекендемейді —
ЖолбарысТүлкі
Қодас
Бұғы
Қосаяқ
Шағыл мысығы
Ақбөкен
КесірткеV. Қорытынды. Бес жолды өлең құрау.( синквейн)
VI. Оқушыларды бағалау.
VII. Үйге тапсырма беру. 1. Тұран жазығын оқу.
2. Кескін картаны толтыру. 3. Аумақтың экологиясы туралы хабарлама дайындау.