Саба?ты? та?ырыбы:«Батырмен кездесу.Затты? атын білдіретін с?здер»


Сабақтың тақырыбы:
Батырмен кездесу.Заттың атын білдіретін сөздер.
Мейрамова Раушан Асаиновна – бастауыш сынып мұғалімі
№77 жалпы білім беретін мектеп-балабақша кешені
Қарағанды қ.
Сабақтың мақсаты:Оқушылардың заттың атын білдіретін сөздер туралы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік жасау; мәтінді түсініп оқуға төсілдіру; оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттеріне және сөйлеуге дағдыландыру Оқушылар бойына адамгершілік қасиеттерін енгізу,Отансүйгіштікке,ержүректікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Мақта қыз бен мысық ертегісі желісіндегі саяхат сабақ , сұрақ-жауап, ойын, әңгімелеу.
Әдіс-тәсіл: Мақта қыз бен мысық ертегісіндегі кейіпкерлер.
Сабақтың барысы:
 1. Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық кезең:
Сабаққа әзірлену.
Оқушылар:
Сабаққа біз даярмызЖалқаулықты қоямызҮздік оқып әрқашанКілең бестік аламыз.
Мұғалім:
Бір, екі, үшСынып іші тып-тынышЖалқаулықты тастаймызСабақты біз бастаймыз.
Балалар естисіңдер ме бір дыбыс шығады ? Бұл әнде не тұралы айтылған ?(Ертегілер әні ақырын қосылып тұрады Әйгерім Қалаубаеваның)Бүгінгі сабағымыз ерекше болады. Себебі біз ертегілер әлеміне саяхатқа шығамыз.
«Мақта қыз бен мысық ертегісі»-. Бұл екеуі дос болып жүреді. Мақта қыз үйін жинап жүріп, бір мейіз тауып алады да, мысықты шақырады. Мысық келмейді.
Қыз: Келмесең келме–деп,мейізді өзі жеп қояды. Жеп болған соң мысық келіп: — Неге шақырдың? — деп сұрайды. Мақта қыз айтпайды. Сонан соң мысық: — Ендеше қатығыңды төгем-дейді.
Мақта қыз: — Мен құйрығыңды кесіп аламын-дейді. Мысық қатықты төгеді. Мақта қыз мысықтың құйрығың кесіп алады. —Мысық: құйрығымды берші-дейді. -Қатығымды қайтарған соң, құйрығыңды беремін ,-дейді. Енді мысық бізден көмек сұрап тұр. Мысыққа құйрығын қайта алуға көмектесеміз бе? Ол үшін біз тапсырмаларды орындауға көмектесейік. Сәт сапар, достар!
I.Бағдарлау-мотивациялық кезең:
Сиырдың тапсырмасы:
1 тапсырма: (слайд)Суреттерді көрсете өтырып, Бұл не? Бұл кім? Деген сұрақ қойып отыру.
-Балалар осыдан қандай қорытынды жасауға болады? Заттардың атын білу үшін қандай сұрақ қойдық? Ал адамдарға қандай сұрақ қойдық? Осыдан қандай ереже шығаруға болады?
Берілген сөйлемдердін ішінен кім? Не? Деген сұраққа жауап беретін сөздерді тауып айту.
-Марат келді. Дәрігер емдейді. Торғай ұшты. Қоян секірді.Дүкеннен алма сатып алдық.
-Бұлттардағы сөздерді бөліп орналастыру: Кім? Не?
Оқушылармен бірге заттың атын білдіретін сөздерге қойылатын сұрақтарды қорытып шығару.
(Оқушылардың жауабын тыңдау)-Дұрыс ,балалар, заттардың атын білдіретін сөздерге кім? Не?деген сұрақтар қойылады.
Ағаштың тапсырмасы:
II.Операционалдық-орындаушылдық кезең:
2 тапсырма -Балалар, бүгін біз сендермен «Батырмен кездесу» деген әңгімемен танысамыз. Бұл әңгімеде Бауыржан Момышұлы туралы жазылған.Бауыржан атамыз Ұлы Отан соғысына қатысып, өз ерлігін көрсеткен, ержүрек, батыл да батыр адам болған, Ол кісінің ата аңызға айналған. Соғыс кезінде бар күшін фашистерге қарсы жұмсаған, жас болса да үлкен дивизияны басқарға, соғыстан келген соң Бауыржан атамыз бос отырған жоқ, ол өз естеліктерін жазды, сендерге арнап әңгімелерғ нақыл сөздер жазған. «Батырмен кездесу» деген әңгімеде атамыздың соғыстан кейінгі өмірі туралы айтылған. Ал ,енді осы Бауыржан атамыз туралы кішкене фильм көрелік.2мин.
-Әңгімені оқу.
-Оқушыларға тізбектеп оқыту.
- Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтар:
-Бауыржан қандай адам болған?
-Бауыржан кімнің үйіне келді?
-Қарақұл ата ұлына неліктен батырдың атын қойған?
Сөздік жұмыс:
Бурка-жұқа киізден жасалған желбегей сырт киім.
Желбегей –жамыла салатын сырт киім.
Сергіту сәті:
.III. Дәптермен жұмыс.
Қыздардың тапсырмасы. 3 тапсырма
«Балық аулау» ойыны арқылы
Кім? Дәрігер,...............,..........,................,.................,

Не? Кітап,.................,..............,................,
Көркем жазуды орындау.
Дүкеншінің тапсырмасы. 4 тапсырма
-«Үндемес» ойыны: мұғалім карточкаға жазылған сөздерді көрсетеді, ал балалар сәйкес сұрақтарын көтеріп көрсетеді.
-әріптердің орны ауысып кеткен сөздерден сөз құрап, оларға сұрақ қою (ауызша):
Пакіт, мала, жәе, рапта, ақлам, дірәгре,лаба,а бқа.
Тауықтың тапсырмасы. 5 тапсырма
Берілген әріптер тізбегінен сөздерді тауып алу, сұрақ қою:
Тплогүленсқойұеркөзаеата (гүл, қой, көз, ата)
Тышқанның тапсырмасы 6 тапсырма :
Тест тапсырмаларын орындау:
1.Кім ?деген сұраққа жауап беретін сөзді белгіле:
А) асхана ә)аққу Б) оқушы
2. Не? Сұрағына жауап беретін сөзді белгіле:
А) ата Ә)доп б) бала
3.Сөйлем неден құралады?
А) әріптен Ә) сөзден Б) мәтіннен
4. Нүкте сөйлемнің қай жеріне қойылады?
А) басына Ә) ортасына Б) соңына
Қорытынды
Үйге тапсырма : мәтінді түсініп оқу, 194 –жаттығу.
Бағалау
№77 жалпы білім беретін мектеп-балабақша кешені
Батырмен кездесу.
Заттардың атын білдіретін сөздер.
Өткізген:
1 «Б» сынып
Мейрамова Р.А
Қарағанды-2014.