Сауат ашу п?ні Же?іс к?ні 1 класс
Куракбаева Кенжегул Ермекбаевна
Ақтөбе қаласындағы Ақшат бастауыш мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
Пәні: қазақ тілі уақыты Сыныбы: 1 Куракбаева К.Е
Сабақтың
тақырыбы Жыл бойы өткен материалдарды қайталау. Жеңіс күні
Сілтеме Сауат ашу -класс
Мақсаты
Өтілген материалдар бойынша алған білімдерін пысықтау
ә) Өтілген тақырыптар бойынша логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін пысықтау
б) Оқушыларды ұйымшылдыққа ,отансүйгіштікке, ұлттық болмысты жоғары қастерлеуге ,елжандылыққа тәрбиелеу
Күтілетін
нәтижелер
Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға, мәтіндегі негізгі ойды баяндаға,АКТ құралдарын тиімді кез келген сәтте пайдалануды үйренеді.
Сабақтың түрі Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс Музыка, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері
Қолданылатын әдістер « Жоба қорғау технологиясы», Диалогтық оқыту, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарындылығын анықтауға сюжетті ойындар,
Керекті жабдықтар
Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі маман иелерінің суреттері, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер,ұялы телефон,ноутбук т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері Уақыт Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
1 мин
3 мин Ұйымдастыру «Сен құрметте оны» өлеңі мәнерлер оқылады. Не үшін балдақтағы адамды құрметтеуіміз керек?
Топқа бөлу
І топ - Самолет
ІІ топ -Танк
ІІІ топ- Мылтық
Бұл заттарды білесіздерме? Неге мен топқа осындай заттардың атауларын берді деп ойлайсыздар?Олар не үшін қажет болды? Қазіргі таңда қажет пе?
Психологиялық ахуал туғызу Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді
Оқушылардан болжамды жауаптар алынады
Тұсаукесер
2 мин «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізу. Өзіміздің тобымыздағы атауларға байланысты не білеміз?
Негізгі бөлім
Білу
Бағалау үрдісі «Мәңгілік алау» әдісі бойынша жүргізіледі.
Оқушылар тақтада ілінулі тұрған алауға өздерінің білгендері туралы стикерге жазып жапсыра береді. 5 минут Жаңа материалмен жұмыс: а).дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу
«Әлия» кинофильмінен үзінді көрсету
-Бұл батыр қызды білесіздерме?
-Оған арналған қандай қлеңдер білесіздер?
-Ол неге кеудесін оққа тосты деп ойлайсыздар?
-Егер оның орнында басқа адам болса солай жасай алам ма еді,қалай ойлайсың?
Топтық тапсырма
«Жеңіс» сөзін ассосациялау
Жеңіс
Түсіну
Не түсінгендерін стикерге жазып «Мәңгілік алауға»
гүл шоқтарын қою 5 мин
V. Жаңа сабақ. Дәптермен жұмыс
172-жаттығу. Сөздерді оқыңдар. Әр сөзде неше дыбыс, неше әріп барын айтыңдар
Сурет, еден, тақта, разъезд, коньки, компьютер, подъезд
173-жаттығу. Сөздерді оқыңдар. Дыбыс санына қарай сөздерді әр бағандағы сөздердің астына жазыңдар.
Ат лақ торт
От күн алма
ор сүт бала Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр топтан бір оқушы өз тобына шығарманың мазмұнын түсіндіреді.
Оқушылар сөздікпен талдау жасайды. Егер түсінбеген жерлері болса сырттан көмек аламыз.
Қолдану
Бағалау
Не үйренгендерін стикерге жазып «Мәнгілік алауға» жапсырып отыру 5 мин
174-жаттығу. Өлеңді көшіріп жазыңдар. Қарамен жазылған сөздердегі дауысты дыбыстың астын бір, дауыссыз дыбыстың асты екі рет сыз
Жыршы құстар көп келді
Гүлдер жапты бөктерді
Кел, балалар,әнменен
Қарсы алайық көктемді
Оқулықпен жұмыс. Жеңіс күні
Ойлап-ойлап тұрдым көп,
Сұрақ қойдым білгім кеп:
-Қуанышты мереке-
Жеңіс күні қай күн? –деп.
Атамнан да сұрадым,
Әкемнен де сұрадым,
Ағамнан да сұрадым,
Анамнан да сұрадым.
Тосты бәрі құлағын:
-Дұрыс, -десті сұрағың.-
Бейбіткүннің бәрі де
Жеңіс күні, шырағым!
І топ – Бейбітшілік тақырыбына сурет салу
ІІ топ- өлең құрастыру
......... шаттанамын
......... мақтанамын
......... асқақтата,
........... саламын!
ІІІ топ- Сөзжұмбақ шешу.
Сергіту сәті
Талдау
Алауға гүл шоқтарын қою 7мин Р.Рымбаеваның орындауындағы
«Әлия» әнін тыңдау
-Әлия кім?
-Жеңіс деген не деп ойлайсыздар?
-Еріккеннен ұстап жүрген жоқ қолтықтағы ұзын таяғын–өлең жолдарын қалай түсінесіңдер?
Оқушылар өз ата –аналарына немесе достарына қоңырау шалу арқылы мәлімет алады.
Жинақтау
Бағалау:
«Мәңгілік алауға» алған жаңалықтары туралы стикерге жазып жапсырады. 8 мин Мақсаты: алған білімдерін өмірмен байланыстыру
Тапсырма: Терме диктантын ұйымдастыру. Сөздердің ішінен Һ дыбысы бар сөздерді жаз.
Кітапхана, хоккей, жиһаз, хат, қаһарман, гауһар,қырман. Барлығы неше өз жаздыңдар? Осы сөздерге дыбыстық талдау жаса.
Өз ойларын айтады.
Қорытынды
Рефлексия 6 мин 2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?
Не білдім? Не ұнады? Сабақтан алған әсерім
2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
Үйге тапсырма 1мин 7-жаттығу, 53-бет.
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау 2 мин