Ашы? саба? Саба?ты? та?ырыбы: М.Ма?атаев “А??улар ?йы?та?анда” поэмасы.


Сабақтың тақырыбы: М.Мақатаев “Аққулар ұйықтағанда” поэмасы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:  Мұқағали өмірімен таныстыру,поэзиясына талдау жасау, теориялық білім беру.  Поэма арқылы ананың махаббатын ұғындыру,ананы құрметтеуге шақыру,табиғатты қорғау.
                             
 2.Дамытушылық:Оқушылардың өз ойын дұрыс жеткізуге,еркін сөйлеуге дағдыландыру,талдаулар жасай білу,сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.
                              
 3.Тәрбиелік: Поэма арқылы ананың махаббатын ұғындыру, ананы құрметтеуге шақыру,табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгеру
Пәнаралық байланыс: Музыка,география  .
 
Сабақ көрнекілігі: ақын суреті,техникалық құралдар,үлестірмелі кәртешкелер,аққулар суреті,көрініс.
 
Сабақтың әдіс-тәсілдер:
1.    Топқа бөлу
2.Мәнерлеп өлең  оқу. 
3.   Сахналық көрініс.
4.    Шығармашылық ізденіс.
                                                           Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру.
1.Тренинг 000-000-000-000-000 топ басшыларын сайлау
2.Сыныпты топқа бөлу (деңгейге қарай топтастыру)
2.Үй тапсырмасын сұрау (үлестірмелі кәртешкелер арқылы)
1-топ
 Хроникалық кесте
2-топ
Бес жолды өлең
1.Жазушы
2.Талантты,дарынды
3.Жазады,жырлайды,тебіренеді
4.Талантты ақынның шығармасын тебірене оқыдық.
5.Ақын
3-топ
2. Венн диаграммасы
Т.Ахтанов М.Мақатаев
4-топ

Білдік Білгіміз келеді
Т.Ахтанов М.Мақатаев
 III.Жаңа сабақ
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
1.Автор орындығы А.«Менің анкетам» өлеңі диалог түрінде.
Ә.Өзінің «Күнделігінен» ақын үзінді оқиды.
Б.Оқушылар сұрақтар қояды .
2. «Аққулар ұйықтағанда» поэмасымен таныстыру.
2.Топпен жұмыс
1-топ
1.«Түртіп алу» статегиясы
Поэманы мәнерлеп оқиды (бір, екі рет)
Дәптерге экраннан сөздері түскен поэмадан үзінді жазады,көп нүктенің орнына естіген сөздерін қояды.
2-топ
Семантикалық карта
Шығармадан үзінді Анасы бақсы әкесі аңшы
3-топ
Талдау
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасына козпозициялық талдау жасау
4-топ
Ән айту: « » Алтынай
4.Шығармашылық жұмыс
1-топ (өлеңдерін оқиды) 1.«Үш бақытым» Аружан
2. «Дәргеріме» Шынар
3. « » Айзада
4. «Фариза» Фироза
5. «Сүйемін» Тілектес
2-топ (поэмасын оқиды)
1. «Аққулар ұйықтағанда» Мирас, Шынар
2. «Райымбек,Райымбек» Аружан
3-топ (көрніс қояды)
1. «Махаббат монологы» Дидар,Көркем
2. Махаббат тақырыбына әндер айту. Дидар,Мирас
3. «Аққулар ұйықтағанда» көрніс Шынар,Мирас

4-топ (шығармашылық топ)
«Дөңгелек үстел» Авторға,кейіпкерлерге хат.
«Қыл қалам» өз шығармасы
«Екі жақты күнделік»
Сабақты бекіту:
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Пікірің
Үйге: 1.Поэма бойынша сурет салу
2.Үзінді жаттау
3.«Аққулар ұйықтағанда» поэмасына сюжеттік – композициялық жоспар құру.
5. Шығарманың шешімі.

4.Оқиғаның шарықтау шегі.

3. Оқиғаның шиеленісуі.

2.Шығарманың байланысы.

1.Шығарманың басталуы.
1.Табиғат көрнісі.
2.Баласының ауруға ұшырауы.
3. Бақсы емі.
4.Аққуды атуы.
5. Бала өлімі.
Бағалау
Ән: «Саржайлау»
Сабақтың соңы