Жыландар, сарыбас жылан, с?р жылан. Жыландар мен кесірткелерді? ??састы?ы ж?не айырмашылы?ы
Пән мұғалімі Майманова Ж.М. Қысқа мерзімді жоспар Тексерілді:
Биология Күні 04.03.17 Сыныбы 7 Сабақ№48
Сабақтың тақырыбы Жыландар, сарыбас жылан, сұр жылан. Жыландар мен кесірткелердің ұқсастығы және айырмашылығы. Жыланның улы аппараты, уының әсері. Жыланның шағуынан қорғану және улы жылан шаққан жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек. Жыландардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Мақсаты Тақырыптың өзектілігін аша отырып, жыландар туралы түсінік ала отырып, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы білім беру
Күтілетін нәтиже Жыландар туралы түсінік ала отырып, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы біледі
Өз ойларын тұжырымдап толық жеткізеді.
Топпен жұмыс істей алады
Өздерін бағалай біледі.
Бірін-бірі тыңдауды үйренеді
Басқалардың және өз пікірін сыни тұрғыда бағалайды.
Шығармашалық қабілеттері байқалады
Сілтеме Р.Әлімқұлова, Р. Сәтімбекова, А. Соловьева Биология. 7-сынып. Алматы «Атамұра» 2014 жыл.
Ресурстар Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар
Әдістер «Миға шабуыл», «Сипаттап, салыстырып, бағала», «Кім тапқыр?»
«ББТЗО » әдісі
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Үй тапсырмасын сұрау
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Тапсырма түрлері Мұғалімнің іс әрекеті Оқушының әрекеті 7 модульді ықпалдастыру
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Сәлемдесу, түгендеу. Сан бойынша топқа бөлу. Топ басшыны тағайындау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Сәлемдеседі, Сан бойынша топқа бөлу. Топ басшыны тағайындау
Топ
Топ
Топ Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
1) Білу
6 мин «Миға шабуыл»
Жорғалаушыларды зерттейтін ғылым?
Жүйке жүйесі қандай?
Жорғалаушылардың қан айналу жүйесі қандай?
Жорғалаушылардың қосмекенділермен ұқсас және айырмашылық белгілері қандай?
Жорғалаушылардың жүрегінің құрылысы қандай?
Жорғалаушылардың ішінде қай жануардың жүрегі төрт қуысты?
Мүшелдік жыл санауға қандай жануар енген?
Жорғалаушылардың қандай түрлері қауіпті?
Жорғалаушылар қалай тыныс алады?
«Жыланның уы тілінде» деген рас па? Үйге берілген тапсырманы айтады. Талдайды.
Оқушылар бір-біріне сұрақ қойып жауап береді
Өз ойларын, пікірлерін ашық айту Диалогты оқыту; СТО және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
) Түсіну
15 мин Мәтінмен жұмыс
«Сипаттап, салыстырып, бағала»
Кластың жалпы сипаттамасы. Жорғалаушылардың сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері. Құрлық-ауа тіршілік ортасына бейімділігі, жылдық тіршілік циклы. Қоректенуі және мінез-құлығы. Көбеюі және дамуы
Оқулықпен жұмыс.
Тапсырма: Оқулықта берілген мәтін арқылы әр топ постер қорғайды
І топ. Сипаттау.
Жыландар.Тіршілік әрекеті.
ІІ топ. Салыстыру.
Жыландар мен кесірткелерді салыстырады, ұқсастығын анықтайды.
ІІІ топ. Бағалау.
Жыландардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын әңгімелейді. Тақырыптың басты идеясын табу.
Өзіндік жұмыс. Алған мәліметті жүйелейді.
Суреттейді, салыстырады, зерттейді, қолданады, талдайды, талқылайды
Уақытты тиімді пайдаланып қорғайды Диалогты оқыту; СТО және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
Сергіту сәті 1-2 мин Бейнеролик көрсету Бейнероликке қарау арқылы дене, би қимылдарын жасау. Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
3) Қолдану
3 мин «Кім тапқыр?»
Кесте толтыру.
Санмен тізбеленген белгілердің қай жануарларға тән екенін кестеге толтырыңдар:
1.Сүйекті балықтар
2. Қосмекенділер
3. Жорғалаушылар Сұрақтарды оқи отырып ойлана отырып кестені толтырады Диалогты оқыту; СТО және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
4) Талдау
6 мин «3 сұрақ, 3 жауап» әдісі
Берілген сұрақтарға жауап береді .
Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды Диалогты оқыту; СТО және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
5) Жинақтау
6 мин «ББТЗО » әдісі
Алған білімін нақтылау
Алған білімін нақтылайды, талдайды
Диалогты оқыту; СТО және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
Б
Ол туралы мен не білемін? Б
Нені білгім келеді? Т
Көбірек ақпаратты мен қайдан таба аламын? З
Нені зерделеу керек? О
Одан әрі не істеу керек?
6) Бағалау
6 мин Кері байланыс
«АЛМА АҒАШЫ»
Оқушылар сабақ үдерісіне түгел қатыстыру.
Бағалау бетшесі арқылы оқушыларды бағалау кретериалды бағалау
Оқушылар өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды Диалогты оқыту; СТО және оқыту үшін бағалау; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс. Оқу мен оқытуды бағалау
Үйге тапсырма Жыландар, сарыбас жылан, сұр жылан. Жыландар мен кесірткелердің ұқсастығы және айырмашылығы. Жыланның улы аппараты, уының әсері. Жыланның шағуынан қорғану және улы жылан шаққан жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек. Жыландардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Не сәтті өтті?
Не сәтсіз болды?
Нені дамыта алар едім?
Тексерілді: