Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі (для шкіл з українською мовою навчання)

Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання в 2 класі
(для шкіл з українською мовою навчання)
Тема: Зима в природі
Виконання сніжинки в техніці витинанки
Мета:
природознавство:поглибити та узагальнити знання учнів про одну з пір року – зиму та її прикмети; формувати вміння порівнювати за істотними ознаками тварин та птахів, які зимують; їх спосіб життя, харчування з приходом зими; закріпити знання дітей про зимові народні свята; виховувати дбайливе ставлення до птахів та звірів, повагу до народних традицій.
трудове навчання:продовжити знайомити учнів з витинанкою, як видом художнього мистецтва; вчити дітей виготовляти сніжинку способом перегинанння, складання і вирізування паперу; удосконалювати вміння працювати за технологічною карткою; виховувати старанність і охайність.
Обладнання: малюнки з життя птахів та тварин, предметні малюнки, роздатковий матеріал (снігові кульки), маски тварин і птахів, технологічна картка «Витинанка».
Тип уроку: узагальнюючий урок.
Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна.
Інтерактивні технології: «Передбачення мети», «Очікування», «Криголам», «Асоціативний кущ», робота в домашніх групах, «Рефлексія».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
- Добрий день, діти.
Стали рівно, підтягнулись,
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Починаєм працювати.
Вузлик ще один сьогодні
Будемо в`язати.
На уроці теми, що вивчали,
Будемо закріплювати.
1 хв

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Хвилинка календарика
(Повідомлення учня)
Учень.
Сьогодні 10 лютого 2011 року. Температура повітря вранці становила 10 градусів морозу. Вітер помірний, на нашій території передбачаються незначні опади у вигляді снігу.
Учитель.
- Але, не зважаючи на холод і мороз, в нашому класі панує тепла і приємна атмосфера. Нехай тендітний промінчик зимового сонця запалить у ваших серцях велику любов до живих створінь природи, що оточують нас.
2. Вправа «Передбачення мети»
- На ваших партах лежать картки з числами. Розкладітъ числа від меншого до більшого. Перегорніть картки. Яке слово утворилося? (Утворилося слово зима)
1 2 3 4
З И М А
- Правильно, це слово ЗИМА. Прийшла зима, задула, завіяла вітрами. По всій землі розлетілися білі сніжинки.
- Хто здогадався, яка тема нашого уроку? (Тема нашого уроку «Зима»)
3 хв

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Правильно, сьогодні ми помандруємо зимовими стежками, поговоримо про зиму, підіб'ємо пісумки спостережень за зимовими явищами природи, поговоримо про життя птахів та тварин взимку.
- А чим ще багата зима? (Зима багата снігами, морозами, вітрами і улюбленими святами)
- Які ваші улюблені свята? (Новий рік, Різдво)
- Сьогодні ми розглянемо традицію святкування Різдва українським народом.
- Ви сказали, що зима багата снігами і я вам пропоную зробити в кінці уроку сніжинку.
5 хв

ІV. Закріплення та узагальнення знань, умінь та навичок
1. Вправа «Очікування»
- У вас на партах лежать «снігові кульки». Подумайте і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. А снігові кульки разом з вашими очікуваннями я зберу у цей кошик. (Діти хочуть дізнатися щось цікаве про зимові явища, життя птахів та тварин взимку, зимові свята)
- Сподіваюсь, що ваші очікування від уроку здійсняться.
2. Вправа «Криголам»
- На дошці ви бачите малюнки (снігур, волошкове поле, ялинки, снігова баба, ковзани, грибочок).
- Які з цих предметів пов`язані із зимою? Поясніть чому. (З зимою пов`язані такі малюнки: снігур, бо прилітає до нас тільки взимку; ялинки, бо прикрашаємо їх на Новий рік; снігова баба, бо можемо зліпити її тільки з приходом зими, ковзани, бо можемо кататися взимку.)
- Виконавши це завдання, ми з вами отримали перший промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює частину сніжинки)
3. Вправа «Асоціативний кущ»
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово зима? (сніг, мороз, санчата, Дід Мороз, Новий рік, іній, Різдво тощо)
На дошці утворюється «асоціативний кущ»






















- У нас на дошці з`являється другий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки)
- Ми назвали багато ознак зими. А тепер скажітъ, хто б міг нам розказати про зиму? (Природні явища, птахи, тварини, люди.)
4. Робота в домашніх групах.
- У вас було творче завдання: Підготувати повідомлення про зиму від імені природи, птахів та звірів.
- Які зимові місяці ви знаєте? (грудень, січень, лютий)
- Зараз вони самі про себе розкажуть.
- До дошки запрошується перша група «Брати місяці»
1 учень.
Я Грудень - останній місяць року, перший місяць зими. Наші прадіди називали мене студень, бо земля отримує мало тепла. Хмурень - за непривітне сіре небо. А грудень бо застигла земля вкривається грудками.
2 учень.
Я Січень - маю назву від температурних явищ, бо і снігом січу, і морозом печу, і повітря вихолоджую. А ще мене називають просинець, бо небо стає більш високим і синім, сніжень, маківка зими.
3 учень.
Я останній місяць зими - Лютий. Це пора вітрів, морозів, снігів, відлиг, переметів. Називають мене лютень, зимобор, бо зима з весною бореться, метень, крутень. Про мене люди кажуть: «Лютий - на погоду брехунець» (за теплі промені сонця та заметілі).
- Як же в народі називають останій місяць зими? (Лютень, метень)
- Чи відображається назва погоди, яку ми спостерігаємо сьогодні? (Відображає, бо стоять міцні морози)
- У нас на дошці з`являється третій промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки)
Фізхвилинка
- Брати місяці пропонують нам пограти з ними. Давайте разом з ними виконаємо рухи, які вони нам пропонують.
Морозець, морозець, не щипай нам щічки.
Теплі валянки у нас, шубки й рукавички.
Морозець, морозець, плещемо в долоні.
У дівчаток та хлоп`ят носики червоні.
- Ми звикли до оточуючої нас природи. 1ноді ми шукаємо незвичні видовища у далеких мандрівках, серед чужих пейзажів та екзотичних тварин і не помічаємо, що поряд з нами живуть чи не найкращі в свті птахи і звірі. Йдучи вранці на роботу, я чула щебетання птахів.
- Чи буває так в природі: зима, холод, мороз і пташине щебетания? (Так)
- Які птахи не залишили нас взимку? (Сніурі синиці, сороки, ворони, галки, сойки, дятли, шишкарі, голуби)
- Хто з птахів відлітає у вирій? (Ластівки, лелеки, журавлі, чаплі, зозулі, дикі качки)
- Яка ж основна причина змушує птахів залишати оселю, своє місце? (Холод і голод)
- А чи знаєте ви, що одна з основних причин відльоту птахів пов'язана зі зменшенням світлового дня? Організму птаха не вистачає промінців сонця, що є важливим для його життя.
- Зараз пташки нам розкажуть самі про себе. До дошки запрошується друга група «Пташине королівство»
1 учень.
Ми, Снігурі, живимося бруньками й насінням дерев та кущів, ягодами горобини. Прилітаємо ми із північних країн і оселяємося недалеко від людського житла аж до пізньої осені. В народі кажуть: «Снігур на крилах приносить до нас зиму.»
2 учень
А ми, Синички, і взимку знищуємо шкідливих комах під корою дерев, кущів. Ніде комаха не сховається від гострого зору синички. Зимуємо ми біля житла людей, там і затишно, і ситно. За добу ми з`їдаємо стільки ж комах, скільки важимо самі.
3 учень.
- Відгадайте, хто я:
Маленький хлопчик
у сірій свитинці
по дворах стрибає,
крихти збирає. (Горобець)
- Так, я горобець.
Хто не знає моїх друзів - зухвалих, сміливих і розумних пташок, що живуть у багатолюдних місцях. Нас називають осілими. Ми, горобці, всеїдні, тому переселяємося ближче до людей, там легше знайти поживу. Ми дуже дбайливі батьки.
- Давайте виконаємо завдання, яке принесли нам пташки.
- На дошці розташовано картки зі словами в довільному порядку. Ви повинні вийти до дошки і розставити слова так, щоб утворилося речения.
(Утворюється речения:
«Діти, зробіть нам годівниці!»)
- Чи виконаємо ми прохання пташок? (Так)
- Діти нашої школи беруть участь у програмі Національного еколого-натуралістичного ценру України під назвою «Великий зимовий облік птахів». Вони майструютъ годівниці, допомагаючи птахам взимку. Не можна давати птахам чорний хліб і смажені зерна.
- У нас на дошці з`являється четвертий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки)
- До кого уявно ми можемо завітати в зимовому лісі? (До зайця, лося, лисички, ведмедика, білочки)
- До дошки викликається третя група учнів
Група «Звірі в лісі»
1 учень.
Ми, Зайці, найбільш розповсюджені звірі в нашій місцевості. На відміну від інших звірів, ми не маємо постійних лігвищ, не риємо нір. Взимку нам допомагає тепла шубка, колір якої ми змінюємо на білий. Живляться мої друзі та я паростками молодих дерев та посівами озимини або ярими, конюшини, чагарниковими рослинами.
2 учень.
Ми, лосі, лісові велетні. Взимку підходимо із глибини лісів ближче до людей. Остерігаємося вовків, диких собак тощо. Але дуже потребуємо притулку і догляду. Живимося опалим листям, пагонами дерев. Але цього замало.
3 учень.
Я, Білочка запасаюся на зиму жолудями, горіхами, грибами. Ховаю їх в дуплах під опалим листям. У морози так доречно знайти щось смачненьке. У зимову сплячку ми, білки, не залягаємо, хоча в люту хуртовину і морози декілька днів спимо, щільно затикаючи дупло зів'ялою травою.
4 учень.
На зиму ведмідь старанно готує барліг. Я всеїдний, люблю ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринами. Взимку мені такої їжі не знайти, тому я і засинаю до весни та харчуюся власним жиром, що скопив під шкірою.
- Послухаємо ось такий діалог. Чому могла трапитися така розмова?
Ведмідь сварився із совою:
- Ти щось наплутала, сова!
Затям своєю головою:
-Зими в природі не бува!
Сова сміялась:
- Волохатий, не дивно чути це мені
Ти восени як ляжеш спати,
То встанеш тільки навесні.
(Ведмідь так казав тому, що взимку лягає спати і прокидається тільки тоді, коли почне танути сніг.)
- У нас на дошці з`являється п`ятий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки)
- Але ж чим приваблює нас зима, так це святами.
- До нас завітав український вертеп. (До дошки виходять учасники четвертої групи)
1 учениця.
Всі дерева й звірі сплять,
Тихо зорі мерехтять,
Лиш одна ясна зоря
до вертепу зазира.
В ясла там Марія-Ненька
На духмяне ложе з сіна
Божого поклала Сина
І співа йому тихенько:
- Спи, Ісусику маленький!
2 учениця.
Ми йшли на вогннк
До цієї хати,
Не хотіли добрих людей
На шляху минати.
Добрий вечір вам!
3 учениця.
Добрий вечір, добрі господарі
Чи дозволите колядувати,
3 Новим роком привітати.
Щастя, здоров`я побажати?
Та ще й заграти.
(Дівчата грають на сопілках «Щедрий вечір, добрий вечір»)
4учениця.
На добро повсюди
Мир нехай буде!
На щастя, на здоров'я,
На Новий рік.
5 учениця.
3 Новим роком
Вас вітаємо!
Щастя-радості бажаємо!
Сійся, родися, жито, пшениця,
Коноплі під стелю,
А льон за коліна,
А в батьків хай зроста
Їх достойна зміна
6 учениця.
Скільки б не співали,
А кінчати час.
Кращі побажання ви прийміть від нас.
І в вас, і в нас хай буде гаразд.
Щоб ви та ми щасливі були!
- У нас на дошці з`являється шостий промінчик сніжинки. (Вчитель на дошку прикріплює ще частину сніжинки)
- Ми добре працювали і тому зібрали сніжинку.
20 хв

V. Практична частина
1. Пояснення вчителя
- А зараз ми зробимо сніжинку в техниці «Витинанка». З цим видом народної художньої творчості ми знайомилися на уроках трудового навчання.
- Які прилади нам знадобляться для цієї роботи? (Ножиці, аркуш паперу, олівець)
- Пригадаємо правила користування та техніки безпеки при роботі з ножицями.
ІНСТРУКТАЖ ДО БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ З НОЖИЦЯМИ
Ножиці повинні мати
Заокруглені кінці.
Не силкуйся їх тримати
Надто міцно у руці.
Не розсовуй лез надміри.
Пам`ятай пораду цю:
Із ослабленим шарніром
Ножицями не працюй.
З ножицями будь щомиті
Обережним взагалі.
І в положенні розкритім
Їх не кидай на столі.
Якщо треба передати
Їх комусь, це не секрет,
Що їх треба посилати
Тільки кільцями вперед.
(В. Хорунжий)
- Роздивіться технологічну картку.


- Давайте повторимо послідовність виконання роботи.
1. Складаємо навпіл аркуш паперу.
2. Перегинаємо його ще раз навпіл, щоб утворився квадрат.
3. Перегинаємо квадрат по діагоналі і одержуємо трикутник.
4. Наносимо малюнок
5. Вирізуємо
- Погляньте ще раз на технологічну карту. На ній зображені різні види складання. Оберіть собі зручний вид складання.
2. Демонстрація виконання роботи вчителем
3. Самостійна робота учнів
4. Демонстрація і аналіз учнівських робіт.
10 хв

VІ. Рефлексія
- Наша мандрівка зимовими стежками закінчилася.
- Підійдіть до кошика і візьміть кожен свою кульку. Чи здійснилися ваші очікування від уроку? (Так, учні дізналися багато нового і цікавого.)
- Моє прохання ніколи не забувайте про тих живих істот, які живуть поряд із нами. Вони потребують нашої допомоги. Любіть і поважайте традиції свого народу.
1 хв


img001