Урок з української мови (6 клас): Контрольна робота з теми «Дієслово» (тестові завдання)


Урок з української мови
Тема уроку: Контрольна робота з теми «Дієслово» (тестові завдання)
 Мета: оцінити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Дієслово як частина мови»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієслів у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо.
Форма проведення тематичної контрольної роботи: виконання тестових завдань закритої й відкритої форми.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнівОзнайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань.
ІV. Виконання тестових завдань закритої й відкритої форми за варіантамиВаріант 1
1. Позначити рядок, у якому не всі слова належать до форм дієслова.
А Працював би, купують, заспіваймо.
Б Будемо говорити, обступаючи.
В Розуміючи, надісланий, ховаючи.
Г Учити, навчивши, учіння.
2. Позначити рядок, у якому всі дієслова є інфінітивами.
А Охопити, побачити, ішов.
Б Говорити, спати, сміятися.
В Сидіти, наїжачитися, діждалися.
Г Малювала, стежити, махати.
3. Установити відповідність між дієсловами та їх видо-часовими формами.
А Доконаний вид, майбутній час. 1 Буду в’язати.
Б Недоконаний вид, майбутній час. 2 Перечитав.
В Доконаний вид, минулий час. 3 Працюватимемо.
4 Змалюю.
5 Підписав.
6 Зроблю.
4. Установити відповідність між дієсловами та їх часовою формою.
А Минулий. 1 Сподіватимусь, буде малювати.
Б Теперішній. 2 Відпочинеш, полечу.
В Майбутній. 3 Працюють, ігнорує.4 Сконала, допомогли.
5 Відвідав, утекли.
6 Буду грати, лякатиму.
5. Установити відповідність між дієсловами та їх способовими формами.
А Дійсний. 1 Поллється, задзвонить.
Б Умовний. 2 Спишіть, принеси.
В Наказовий 3 Розказала, турбують.
4 Допоміг би, прийшла б.
5 Спечіть, стежте.
6 Обґрунтувала б, прибіг би.
6. Установити відповідність між дієсловами і способами їх творення.
А Префіксальний. 1 Нявкати, рожевіти.
Б Суфіксальний. 2 Переписати, відійти.
В Префіксально-суфіксальний. 3 Богохульствувати, красномовити.
Г Складання слів. 4 Попоїсти, провідати.
5 Столярувати, тиснути.
6 Поглиблювати, пританцьовувати.
7. Утворити й записати всі можливі форми наказового способу дієслова радіти.
8. Скласти два речення з безособовими дієсловами. Визначити їх синтаксичну роль.
Варіант 2
1. Позначити рядок, у якому не всі слова належать до форм дієслова.
А Відпускаючи, турбувати, перехідний.
Б Спілкуючись, посміхнувся, принісши.
В Гордувати, посивілий, серйозний.
Г Бігатимете, господарюючи, освітлений.
2. Позначити рядок, у якому всі дієслова є інфінітивами.
А Нездужати, нездоровиться, цвіте.
Б Летіти, одягати, переконуватися.
В Заздрити, цвів, охопити.
Г Відпустити, горіти, мила.
3. Установити відповідність між дієсловами та їх видо-часовими формами.
А Доконаний вид, майбутній час. 1 Перерахував.
Б Недоконаний вид, майбутній час. 2 Буду вчити.
В Доконаний вид, минулий час. 3 Напечемо.
4 Вимию.
5 Малюватимемо.
6 Підстелив.
4. Установити відповідність між дієсловами та їх часовою формою.
А Минулий. 1 Радіють, розповідають.
Б Теперішній. 2 Переписав, поневолив.
В Майбутній. 3 Буду допомагати, визволимо.
4 Запалив, скрикнув.
5 Аналізую, ідуть.
6 Допущу, зроблю.
5 Установити відповідність між дієсловами та їх способовими формами.
А Дійсний. 1 Зупиніться, ударте.
Б Умовний. 2 Приніс би, ходила б.
В Наказовий. 3 Ллється, нездоровиться.
4 Ревів би, мчали б.
5 Світіть, робімо.
6 Допустив, заквітчав.
6. Установити відповідність між дієсловами і способами їх творення.
А Префіксальний. 1 Косити, думати.
Б Суфіксальний. 2 Передбачити, прибути.
В Префіксально-суфіксальний. 3 Покращувати, насидітися.
Г Складання слів. 4 Водовозити, риболовити.
5 Парубкувати, нукати.
6 Додуматися, потовщати.
7 Одірвати, охолонути.
7. Утворити й записати всі можливі форми наказового способу дієслова сидіти.
8. Скласти два речення з безособовими дієсловами. Визначити їх синтаксичну роль.
Оцінювання тестових завдань
V. Організований збір зошитів для тематичних контрольних робітVI. Відповіді на запитання, що виниклив учнів під час виконання тестових завданьVII. Домашнє завданняСкласти шість завдань за темою «Дієслово» на встановлення відповіднос