Тема: Пісенна давньогрецька лірика: Сапфо, Анакреонт.


Чтобы посмотреть этот PDF файл с форматированием и разметкой, скачайте файл и откройте на своем компьютере.
Тема: Пісенна давньогрецька лірика: Сапфо, Анакреонт. Мета : з ’ясувати особливості давньогрецької пісенн ої лірики, ознайомитися із творчістю відомих давньогрецьких поетів Сапфо та Анакреонта, розвивати уміння аналізувати поетичні твори , узагальнювати матеріал, виховувати інтерес до вивчення літератури. Обладнання: крос ворди, портрет Сапфо, її вірші. Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу. Хід уроку Епіграф Дев’ять на світі є Муз, як засвідчують люди, не вірте , Вже бо й десята прийшла – Лесбосу донька Сапфо. Платон І. Перевірка засвоєнн я матеріалу попереднього уроку та виконання домашнього завдання. Методичний коментар: учні, що сидять за однією партою, обмінюються кросвордами, розв’язують завдання, перевіряють правильність виконання роботи. Підсумовують кількість вірних відповідей. Уч итель виставляє оцінки. Пропонується два варіанти кросвордів за матеріалами попереднього уроку. Кросворд № 1 По горизонталі: 1 – Узагальнена назва історичної епохи, культури та духовних досягнень двох народів – стародавніх греків та римлян. 2 – Творець елегій . 3 – Різновид пісенної лірики. 4 – Різновид декламаційної лірики. По вертикалі : 5 – Давньогрецькі мандрівні виконавці епічних пісень. 6 - Один із родів літе ратури. 1 5 6 3 4 2 Кросворд № 2 По горизонталі: 1 – Вид давньогрецької лірики. По вертикалі: 2 – Різновид декламаційної лірики. 3 – Лірика, яка виконувалася солістом у супроводі музичного інструменту. 4 – Поет, який звеличував стійкість у змінах долі та мужність. 5 – Поет, який закликав „батьківщину і дітей боронити відважно”. 6 – Давньогрецька жінка - поетеса. ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. a. Слово учителя . Як ви знаєте з попереднього уроку, давньогрецька лірика поділялася на декламаційну та пісенну. Пісенна лірика виконувалася в супроводі ліри та інших музичних інструментів. Автор тексту складав до нього ще й музику, адже пісенна лірика саме співалася під ак омпанемент музичних інструментів. В свою чергу, пісенна лірика поділялася на два різновиди: сольну та хорову. Сольна виконувалася солістом, а хорова – хором. Сьогодні ми ознайоми мося із найяскравішими пост ат ями давньогрецької пісенної лірики – Сапфо та Ан акреонтом. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1. Робота над епіграфом до уроку. Учень виразно читає епіграф. Учитель просить прокоментувати вислів Платона. 2. Розповідь заздалегідь підготовленого учня про Сапфо ( портрет Сапфо ) Методичний коментар: до початку розповіді учня учитель повідомляє , що після прослуховування розповіді клас узагальнюватиме почуте за допомогою „Інформаційного грона”. Сапфо (Сафо ) (УІІ – УІ ст. до н. е.) – видатна давньогрецька поетеса. Народилися і проживала у м. Мітілени. Належала до знатного роду, деякий час була у вигнанні. Основна тематика її творчості – оспівування кохання та різноманітних почуттів, які воно викликає в душі людини. 1 2 4 3 5 6 Сапфо створила першу у світі музично – поетичну студію в М ітілені. У неї вчилися гарним манерам, мистецтву поезії, музики дівчата із усієї Греції. Коли ж учениці Сапфо виходили заміж і залишал и ©школуª, їх місце займали нові дівчата. Сапфо щиро зичила своїм колишнім ученицям подружнього щастя і присвячувала їм с вої епіталами – весільні величальні пісні. Проте не можна уявляти Сапфо лише як таку собі поетесу, що є тільки співцем кохання. Вона була сильною, вольовою жінкою, могла ненавидіти і гніватися, не боялася прямо висловлювати свою думку, не погоджувала ся із вчинками, які їй не подобалися. У давньогрецькій літературі постать Сапфо є новаторською. Адже вона пішла далі за Гомера: Гомер зображував внутрішній стан людини за зовнішніми ознаками, а Сапфо намагалася описати те, що не видно: язик німіє, в в ухах чути шум тощо. 3. За розповіддю учня про Сапфо клас складає інформаційне гроно. 4.Робота з підручником . Методичний коментар: з метою доповнити інформаційне гроно про Сапфо , учні самостійно опрацьовують матеріал із підручника . 5.Виразне читання та аналіз віршів Сапфо ©Жереб мені випав такий…ª та ©До богів подібний…ª До богів подібний мені здається... Перекладач: Григорій Кочур Джерело: З книги: Золоте руно. З античної поезії: Збірка. — К.: Веселка, 1985. До богів подібний мені здається Той, хто біля тебе, щасливий, сівши, Голосу твого ніжного бриніння Слухає й ловить Твій принадливий усміх: від нього в мене Серце перестало б у грудях битись; Тільки образ твій я побачу - слова М овить не можу. І язик одразу німіє, й прудко Пробігає пломінь тонкий по тілу. В вухах чути шум, дивлячись, нічого Очі не бачать. Блідну і тремчу, обливаюсь потом, V ІІ – V І ст. до н.е. Новаторство поетеси Сапфо Оспівування кохання Місто Мітілени ( острів Лесбос ) Мов трава пожовкла, безсило никну, От іще недовго й, здається, має Смерть надлетіти... Жереб мені випав такий... Жереб мені Випав такий: Серцем палким Любити Ласку весни, Розкіш, красу, Сонця ясне Проміння. Переклад Г Кочура Запитання для бесіди: - Про яке власне покликання розповіла поетеса у вірші ©Жереб мені випав такий…ª? (Тонко відчувати красу, любити весну, красу, сонце тощо) - Які художні засоби використовує поетеса для відтворення краси оточуючого світу? - Якою ви уявляєте собі людину, здатну так щиро, всеосяжно любити світ, життя? 6.Читання розділу підручника, пр исвяченого творчості Анакреона ( у разі відсутності підручників , вивчити матеріал можливо за допомогою нижче поданого інформаційного грона - Word - документ „Інформаційне гроно” ) 7.Колективне складання інформаційного г рона. Можливий варіант 570 - 478 р. до н.е. Анакреонт - життєлюбець Анакреонт Провідна тема – оспівування життєвих насолод Представник сольної лірики Більшу частину життя провів при дворах тиранів Батьківщина – місто Теос 8. Виразне читання віршів Анакреонта ©Принеси води, юначе…ª та ©Золотоволосий Ерот…ª як іл юстрації життєлюбства поета. Слід зазначити , що хоча А накреонт – прихильник розваг, веселощів, вина, проте він закликає знати міру, н е перетворювати свято життя на розгнуздану оргію. І V . Узагальнення і систематизація вивченого. a. Складання сенканів. Методич ний коментар: Стратегія „Сенкан” Цей вид роботи використовується для того, щоб спонукати учнів до розмірковування над темою. Алгоритм роботи: у першому рядку записується одне слово, іменник, який є темою сенкану; у другому – записуються два слова, прикметники, які є означеннями до теми; у третьому – учні записують три слова, дієслова, які вказують на активність, дієвість, пов’язану з темою; у четвертому – записується фраза, якою висловлюється розуміння теми (фраза складається із чотирьох слів); у п’ ятому – записується одне слово, іменник – синонім (висновок) до теми. Повторення методики роботи за стратегією проводиться за допомогою опорної схеми : Стратегія „Сенкан” – пятирядковий неримований вірш, що складається із 1 1 слів: 1 - й рядок – 1 слово – іменник 2 - й рядок – 2 слова – прикметники 3 - й рядок – 3 слова – дієслова 4 - й рядок – фраза із 4 слів 5 - й рядок – 1 слово – іменник - синонім Учні виконують завдання самостійно за варіантами : 1 варіант 2 варіант 3 варіант Тіртей Сапфо Архілох Домашнє завдання .