Урок логіки в 2 класі Узагальнення та систематизація вивченого за І семестр.
Тема. Узагальнення та систематизація вивченого за І семестр.
Мета: систематизувати знання учнів про поняття, набуті протягом
І семестру, вдосконалювати вміння розв’язувати задачі, розвивати увагу; латеральне мислення, вміння порівнювати предмети; виховувати самостійність мислення, позитивну мотивацію до навчання шляхом інтеграції логіки з математикою, мовою, малюванням.
Обладнання: експериментальний посібник «Логіка. 2 клас», робочий зошит,
індивідуальні аркуші з завданнями, картки, конверти із запитаннями, ребуси, аркуші для ілюстрацій.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Зібрав дзвінок малечу в клас,
Знову логіка у нас.
Ми закінчили заняття,
Де дізнались про поняття.
А сьогодні треба, діти,
Дану тему повторити.
ІІ. Планування діяльності, визначення теми, постановка мети разом з учнями.
(На дошці план уроку)
Пригадай:
розумова розминка;
знайди пару;
країна «Ребусодія»;
квадрат;
творча майстерня.
2. Робота в парі «Вмієш сам – допоможи другу»
3. Відпочивай.
4. Задачі на порівняння.
5. З’ясуй. Задачі-жарти.
7. Підведення підсумків.
-Пропоную працювати з кольоровими капелюхами.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. «Ґронування» по темі «Поняття». Робота з білим капелюхом. (Всі визначені дітьми види понять поступово з’являються на дошці.)
- Працюємо за білим капелюхом.
- Протягом семестру ми вивчали курс «Логіка». Який розділ з цього курсу ви вже знаєте? (Поняття).
- Що таке поняття? (Думка, передана словом або словосполученням – назвою предмета).
- Які види понять ви вже знаєте?(Загальні, конкретні, одиничні, збірні, абстрактні).
- Як ще називають загальні поняття? (Родові). А конкретні? (Видові).
- Наведіть приклади конкретних понять.(Троянда, стілець, виделка)..
- Наведіть приклади абстрактних понять.(Великодушність, чесність).
- До якого виду понять віднесемо слова : ліс, школа, бібліотека?(Збірні поняття).- До якого виду понять віднесемо слова : Київ, Чорне море, Південний
Буг? (Одиничні).
2.Рефлексія . Робота з синім капелюхом.
-Підведемо підсумок за синім капелюхом.
- То що ж ми з вами повторили? (Учні складають за таблицею усне власне висловлювання «Види понять».)
- Молодці, дітки! Продовжуємо наш урок. Звернемось до нашого плану.
Який наступний пункт?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
На дошці 5 конвертів, які мають назви «Розумова розминка», «Знайди пару», «Країна Ребусодія», «Квадрат», «Творча майстерня». Вчитель пропонує дітям відкрити конверти із завданнями.
- Вам потрібен помічник, який допоможе впоратися з усіма завданнями на уроці. У цих конвертах - завдання. Кожен конверт має свою букву. Виконавши всі п'ять завдань, ви дізнаєтесь про 5 букв. З них треба скласти слово. Це слово - ім'я вашого помічника. Впораєтесь? (Спробуємо).
V.Повторення та систематизація знань учнів.1. Розумова розминка. (відкриваємо 1 конверт)
а) У автопарку 5 вантажних автомобілів, а легкових менше. Скільки може бути у автопарку легкових автомобілів? Поясніть свою відповідь. (Може бути 4, 3, 2, 1. За умовою ці числа менші від 5).
б) Оля старша від Назара на 3 роки. На скільки років старшою буде Оля через 5 років? (На 3 роки).
в) Василько написав на папірці число 89 і сказав Петрикові: не виконуючи ніяких записів, зменш це число на 21. Як це зробив Петрик? (Перевернув папірець цифрами від себе).
г) З множини слів: метр, кілометр, кілограм, дециметр, сантиметр, міліметр- вилучити зайве слово. Якою спільною назвою можна об'єднати слова, що залишилися? (Зайве - кілограм, всі інші - одиниці міри довжини).
- Молодці! Відкриваємо першу букву -В.
2). Знайди пару. Робота з жовтим капелюхом.
-Працюємо з жовтим капелюхом, відкриваємо 2 конверт.
Записано два стовпчики слів:
ОГІРОК ДЕРЕВ'ЯНА
ПАРТА ЗЕЛЕНИЙ
ЛИМОН ВЕСЕЛИЙ
КИСЛИЙ
-Прочитайте стовпчики слів. Що однакового в кожному з них? (1 - назви предметів – поняття, 2 - ознаки)
-Пригадаємо, що називається поняттям. (Поняття — це думка, виражена словом або словосполученням).
- Що допомагає нам уявити поняття? (Ознаки).
- Ліворуч записані поняття, а праворуч — ознаки. Зачитайте поняття. Зачитайте ознаки.
- Якого виду ці поняття? (Конкретні).
-Спробуйте утворити пари "поняття - ознака".
- Яка ознака зайва? Чому? (Веселий. Ця ознака властива живим предметам).
-На яких уроках використовуємо такі пари? (На уроках української мови при складання речень, текстів, при роботі з текстами на уроках читання)
Для чого? ( Щоб розвивати мовлення, правильно висловлювати думку, щоб скласти загадки, використовуючи ознаки предметів, щоб з нами було цікаво спілкуватися іншим людям, якщо хочемо зробити комусь комплімент.)
-Тепер відкриваємо другу букву - А.
3). "Країна "Ребусодія".
Синій капелюх:
-Відкриваємо 3 конверт, відгадуємо ребуси.
Вчитель демонструє ребуси. Учні їх відгадують і пояснюють.
- Розшифруйте ці ребуси і назвіть вид кожного поняття.
҆ ень
- Що зображено на малюнку? (Траву).
-На що вказує кома після малюнка? (Кома вказує на те, що слід забрати останню букву слова).
-Додайте - ень. Яке слово утворилося? (Травень).
-До якого виду понять воно належить? (Абстрактне).
14439906286500144399034861500 3 НИК
- Яка цифра зображена на малюнку? (Цифра три).
- Що означає цей знак? (Цей знак означає кут).
- Яке слово утворилося? (Трикутник).
-До якого виду понять воно належить? (Абстрактне).
2120265635 ЧА
00 ЧА
1310640219710ДА
00ДА
-Що написано на першій картці? (да).
- Де знаходиться картка зі складом ча? (За карткою зі складом да).
- Яке слово утворилося? (Задача).
-До якого виду понять воно належить? (Абстрактне).
-Молодці! Третя буква - А.
- Працюємо з чорним капелюхом.
- Де могли бути помилки при розгадуванні ребусів? (місце коми для відкидання букв у слові, у доборі різних прийменників між складами для утворення слова: за, під в, на, по, тому треба пам’ятати правила розгадування ребусів і бути уважними, спостережливими, кмітливими)
4). Квадрат. Робота в групах. Робота з зеленим капелюхом.
-Відкриваємо 4 конверт.
-Пропоную продовжити роботу за зеленим капелюхом.
-Об’єднайтеся в четвірки.
-Придумайте якнайбільше слів з цими буквами.
О Р К
Б А С
Н Т І
- Зачитайте ваші слова, вказуючи, до якого виду понять вони належать. (Наприклад: рак — конкретне, сон — абстрактне, ніс — конкретне).
- Правильно це буква - У.
5). Творча майстерня.
-Відкриваємо 5 конверт. Продовжуємо творити з зеленим капелюхом.
На дошці 5 однакових малюнків.
157734015811500185356523241000
- Уявіть себе художником. До цієї фігури домалюйте, що забажаєте, але так, щоб вийшов реальний предмет. У вас є п'ять спроб. Цей предмет - певне поняття . Дайте визначення цьому поняттю.
45339052832000Діти виходять до дошки і домальовують елементи до кожного малюнка. Наприклад:
80581511493500129540114935003581405778500 - квітка. Квітка - це рослина, яка прикрашає нашу Землю.
67246555880002152655588000
40576525908000
29146513335000
гиря. Гиря - предмет, який використовують для вимірювання маси.
-Остання буква - Г. Які букви маємо? (В,А,А,У,Г)
4. Рефлексія. Робота з синім капелюхом.
-Підводимо підсумок.
-Яке слово у вас утворилося? (Увага). Саме увага допоможе вам правильно розв'язати логічні задачі, знайти закономірності, класифікувати предмети. Ми будемо закріплювати знання, які ви набули на уроках логіки.
ІV. Тренувальні вправи.
1. Робота в парі «Вмієш сам – допоможи другу».
- Роздивіться малюнок. Чи можемо ми впевнено сказати, що зображено на малюнку? (Ні).
— Домалюйте ці предмети так, щоб кожний із них відповідав дійсності.
-Що ви домалювали? (Хвіст, плавники, ніжку, ручку, вушка). Які предмети ви утворили? (Котик, рибка, стіл, чайник, зайчик).
- Виберіть кілька пар предметів-понять і складіть із ними речення.
(Наприклад: Коти люблять їсти рибу. Заєць і кішка — тварини).
2. Розв'язування задач на порівняння.
Вчитель читає задачу, а діти розв'язують.
а)У Сашка вдома машинок більше, ніж у Дмитрика. А у Дмитрика машинок більше, ніж у Василька. У кого з хлопчиків вдома машинок найбільше? У кого — найменше?
Дітям легше буде дати правильну відповідь на запитання, якщо вони графічно проілюструють умову. Кількість машинок у кожного з хлопчиків можна показати за допомогою умовних відрізків: чим більше машинок, тим більша висота відрізка. Висоту першого відрізка (наприклад, машинки Сашка) діти креслять довільно. За умовою, у Сашка вдома машинок більше, ніж у Дмитрика. Отже, другий відрізок, який ілюструє кількість машинок Дмитрика, має бути меншим, ніж перший. За умовою, у Дмитрика машинок більше, ніж у Василька. Отже, третій відрізок (кількість машинок Василька) менший, ніж другий. Таким чином, графічна ілюстрація умови матиме вигляд:
26155658001000261556528575003295652857500 або С.
261556578105002615565552450010439405524500 Дм.
26155657239000261556520955002615565723900016725907239000 В.
2724151943100015963901943100099631519431000
С. Дм. В.
Після того, як учні правильно виконають графічну ілюстрацію задачі, їм буде легко дати відповідь на запитання задачі: найбільше машинок у Сашка, найменше - у Василька.
б)Вітя вчився гірше, ніж Люда. Микола – гірше, ніж Вітя. Катя вчилась краще, ніж Люда. Хто з дітей вчився найгірше, хто – найкраще?
27241538100002724158572500В.
272415177800027241565405002724156540500Л.
329565539750032956511112500М.
329565615950032956510922000К.
3. Рефлексія. Робота з білим капелюхом.
- Які задачі розв’язували? (На порівняння)
- Як розв’язуються такі задачі? (За допомогою графічного ілюстрування умови задачі.)
-Для чого вміти їх розв’язувати? (Щоб бути розумними.)
V. Фізкультхвилинка.Під час виконання вправи діти хором читають вірш. Поступово кожне слово замінюється рухом. У результаті - вони показують вірш тільки рухами.
Зайчик (руки вгору, як вушка зайчика).
Сіренький (руки вниз по одежинці).
Зайчик (руки вгору, як вушка зайчика).
Маленький (присіли).
Швидше (біг на місці).
До нас (рух запрошення - руками до себе).
- Назвіть поняття, які є у цьому вірші.
VІ. Продовження роботи над темою. Робота з синім капелюхом.
- Що далі за планом?
1. Завдання на розвиток уваги "Розсипані картки ".
У наступному завданні діти повинні домалювати елементи кожної картки так, щоб усі картки стали однаковими.
- Хтось розсипав картки. Нам треба їх упорядкувати, домалювати елементи так, щоб усі картки були однаковими.
- Отже, перелічіть, у якій послідовності мають стояти всі фігури? (Трикутник, ромб, овал, круг, прямокутник).
272034016891000-2286024511000
10541060960002578106096000272034060198000378206079946500301053576644500-2286060198000520065737870009105907378700012915907378700039966909398000129159060960003234690939800028105106096000
-228605334000167005215265003581402152650091059021526500
2. З’ясуй . Задачі –жарти.
Колективна форма роботи. Учні розв’язують логічні задачі - жарти.
1. Маса зайця, що стоїть на двох лапках–8 кг. Якою буде маса зайчика, якщо він стане на чотири лапки?
2. На столі 3 склянки з ягодами. Ведмедик 1 склянку з’їв і поставив на
стіл. Скільки склянок залишилося на столі?
3. У двох носорогів було 2 роги. Скільки рогів у 5 носорогів?
4.У кошику 6 яблук. Поділіть їх між 6 дівчатками так, щоб кожній дати
по 1 яблуку і щоб у кошику залишилося 1 яблуко. (Одній дівчинці дати 1 яблуко з кошиком).
5. Мавпочка та папужка катались разом на ліанах дві години. Скільки годин катався кожен із звіряток?6.До річки йшло 9слоненят. А з річки повернулося 3 слоники. Скільки всього слоників йшло до річки?
Рефлексія. Робота з синім капелюхом.
-Підведемо підсумок за синім капелюхом.
- Діти, скажіть, які задачі ми з вами розв’язували? (Відповіді учнів).
- А тепер розташуйте відповіді задач у порядку зростання та прочитайте
зашифроване слово.
8 - Ц
3 - Н
5 - Е
1 - К
2 - І
9 - Ь
(Кінець)
- Наш урок підійшов до завершення.
-Давайте ми в вами ще раз звернемось до нашого плану. Чи виконали ми
його?
VIІ. Підсумок уроку. Робота з червоним капелюхом.
- Давайте з червоним капелюхом обміняємося враженнями від уроку.
- Що найбільше сподобалося, запам'яталося?
- Що викликало труднощі?
-На яких уроках ви можете використовувати набуті знання?
-Доберіть слова -ознаки, які б відтворили ваш настрій та ваше відношення
до уроків логіки.
-А тепер підніміть руку, хто вважає, що тему „Поняття” засвоїв чудово;
розведіть руки в сторони, якщо ви вважаєте, що знаєте її частково;
складіть руки на парти, якщо ви її не засвоїли.
-Чи досягли ми мети? (Діти роблять висновки.)
Вчитель підсумовує урок, словесно оцінюючи роботу учнів протягом уроку.