Урок літературного читання Леся Українка Біда навчить (4 класс)


Літературне читання
4 клас
19/02/2016
Тема. Леся Українка «Біда навчить»
Мета: продовжити знайомити дітей з літературною казкою, показати, що мораль твору може бути закладена в назві казки; розширювати знання дітей про життя і творчість Лесі Українки; розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти головну думку твору, висловлювати своє ставлення до прочитаного; формувати навички стислого переказу; удосконалювати правильність, швидкість, виразність читання; виховувати любов до рідного слова, зацікавленість до читання.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для індивідуальної та групової роботи, словники, інформаційні матеріали, портрет Лесі Українки, ілюстрації до казки, аудіозапис голосів природи.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організація уроку
У народі говорять: “Слова щирого вітання дорожчі частування”.
То ж привітайтеся з гостями.
Сідайте.
Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій.
Хочу, щоб на уроці ви були впевнені в собі й задоволені собою.
А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Пропоную нам провести невеличкий аутотренінг, повторивши разом наступні слова (надруковано на аркуші):
• Я – школяр.
• Я – особистість творча.
• Я думаю, замислююся.
• Я хочу знати.
Пропоную вам:
Не просто слухати, а чути;
Не просто дивитися, а бачити;
Не просто читати, а й запам’ятовувати, щоб потім вміти розповісти.
Тепер ви всі запрограмовані на успіх. То ж розпочинаємо наш урок з мовленнєвої розминки.
II. Актуалізація опорних знань.
Мовленнєва розминка
1. Дихальні вправи (лунають голоси птахів, діти закривають очі)
- Закрийте свої оченята.
- Уявіть, ми потрапили на лісову галявину.
- Озираємося навколо і бачимо багато-багато білих пухнастих квіточок кульбаби. Беремо квіточку в руки, набираємо в легені повітря і дмухаємо на білу кульку. (повторюємо вправу 5 разів).
2. Вправа «Луна»
- А зараз пограємо в гру «Луна». Ведучий починає фразу, а ви її продовжуєте.
Горобчик на світі жив – ив – ив – ив,
Дуже нерозумним був – ув – ув – ув,
Як зиму перезимував – ав – ав – ав,
То мудрим й господарським став – ав – ав – ав.
- Діти, займіть свої місця, відповідно до ваших емблем.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Вправа «Паспорт»
Хто автор казки, яку ми вивчаємо? (Леся Українка)
Пропоную вам скласти паспорт письменниці.
На столах лежать картки із частинами бібліографічних відомостей про життя і творчість поетеси. Діти, працюючи в групах, складають частинки і відновлюють хронологію подій, прикріплюють їх на дошці.
Яка назва твору, з яким познайомились на попередньому уроці? «Біда навчить»
До якого жанру літератури належить цей твір? (Казка)
Яка це казка: народна чи літературна? (Літературна)
Дайте визначення літературної казки.
Літературна казка – це авторський твір про вигадані історії, часто фантастичні події.
Гра «Вірю – не вірю»
Вірите, що горобчик знайшов три зернятка? (вірю)
Доведіть рядками з тексту. Одного разу зі своїм товаришем, теж молодим горобчиком знайшли вони три конопляні зернятка.
Вірите, що горобці порівну поділили ці зерна? (не вірю)
Доведіть. І почали битися. Зир, а зернят вже нема.
Вірите, що зерна з’їла курка? (вірю)
Доведіть. От курка розумна – наїлася…
Вірите, що курка погодилася навчити його розуму? (не вірю)
Доведіть. От не мала б роботи, чужих дітей розуму учити!
Вірите, що розумні билися, а дурні поживилися? (не вірю)
Доведіть. А по дворі ходить курка з курчатами, квокче та промовляє: «Дурні бились, а розумні поживились…»
Вірите, що горобчик не посмів вдруге будити сову? (вірю)
Доведіть. Горобчик не посмів її вдруге будити, сів собі на дубі та й почав ждати ночі.
Вірите, що розум по дорозі валяється? (не вірю)
Доведіть. Розум, молодче, по дорозі не валяється…
Вірите, що ми продовжимо роботу над казкою «Біда навчить»? (вірю)

IV. Повідомлення теми та мети уроку
Спробуйте визначити тему уроку.
Леся Українка «Біда навчить»
(записую на дошці)
Ми закінчуємо працювати над цим твором.
Як ви вважаєте, що нам необхідно зробити на уроці?
(Дочитати казку, проаналізувати її, визначити головну думку твору, дати характеристику героям, визначити мораль казки).
Сьогодні ми повинні з'ясувати відповідь на запитання:
В яких словах закладена мораль казки?
Що автор засуджує?
Що казка навчає цінувати?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Слухання закінчення казки «Біда навчить» вчителем.
Уважно послухайте казку і подумайте відповідь на запитання: Що примусило горобчика замислитися над своїм життям та змінитися?
2. Словникова робота. (диференційована робота в групах)
І група: з’єднати слово із його тлумаченням.
Статкує прославився
Вславився старанно працює
Дбає добре хазяйнує
ІІ група: знайти значення слова в словнику.
Рілля – виоране поле. (ст. 147 – словник школяра)
Клопотати – намагатися комусь допомогти, турбувати, непокоїти. (ст. 77 – словник школяра)
ІІІ група: пояснити вислови, використовуючи матеріал підручника.
Ні гадки йому – ні про що не думає.
Не зоглядівся – не помітив.
3. Повторне читання третьої частини «естафетою».
4. Аналіз розуміння прочитаного.
Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?
Коли горобчик почав до розуму приходити?
Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
Як хазяйнував горобчик?
Як ставилися до горобчика пташки?
Як почали називати горобчика інші горобці-сусіди?
ѴІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Складання характеристики головного героя.
Горобчик – головний герой казки. Упродовж казки горобчик змінювався.
Діти складають характеристику горобчика: дівчатка записують риси характеру героя на початку казки, а хлопчики – яким він став в кінці казки.
2. Встановлення хронології подій. Складання плану казки. Стислий переклад. (робота в групах: завдання в конвертах, лідери вибирають конверт і разом з товаришами виконують його)
І група: розставити малюнки за змістом, користуючись текстом казки.
ІІ група: підбирає заголовки до малюнків – складає план.
ІІІ група: готує стислий переказ казки.
3. Визначення головної думки казки Лесі Українки «Біда навчить». Робота з прислів’ями. (групи із розсипаних слів складають прислів’я, зачитують.)
Розум за гроші не купиш.
Мудрим ніхто не родився, а навчився.
Голова без розуму як ліхтар без свічки.
Яке з прочитаних прислів’їв найбільше підходить до цієї казки?
Обґрунтуйте свою думку. (треба самому вчитися, здобувати розум)
ѴІІ. Підсумок уроку
1. Вправа «Незакінчене речення»
Говорячи про птахів, письменниця мала на увазі… людей.
Автор засуджує … легковажність, байдужість, лінь.
Казка навчає цінувати розсудливість, … розум, доброту, бажання вчитися, працьовитість, толерантність.
2. Оцінювання.
3. Домашнє завдання (різнорівневе)
4. Рефлексія.
На завершення уроку пропоную вірш-пораду.
У житті не байдикуй,
а багато ти ___________.
Розумом ти не хвалися,
А знаннями ___________.
Вкрасти – значить нагрішити,
Люди! Так не можна __________.
Хліб й до хліба зароби,
І не матимеш _______.
Не хвалися ти пихатістю,
А ділися з іншим _____________.
Усім, хто просить, – помагай,
Носа вверх не ______________.
Не будь ніколи ти байдужим,
А краще стань сміливим, ____________.
Якщо попросять – помагай,
Правил цих __________.